Cilj i meta operativne akcije Juda u sklopu koje je policija, pod izlikom da istražuje curenje podataka iz istrage za Fimi mediju, izlistavala telefonske kontakte osmero novinara bio je glavni državni odvjetnik Mladen Bajić. U vrijeme kada je USKOK radio Fimi mediju, najveću korupcijsku istragu ikada otvorenu u Hrvatskoj, policija je istraživala Bajića. Glavnog državnog odvjetnika nije se izravno prisluškivalo, pratilo, niti izlistavalo njegove telefone, već zaobilazno, i to na četiri načina. Jedan je bio izlistavanjem telefona glavnog urednika Jutarnjeg lista Mladena Plešea, drugi je izlistavanje mojih telefonskih kontakata, treći praćenje Plešea, a četvrti analiza i kontrola telefonskog prometa preko baznih stanica koje pokrivaju zgradu sjedišta Državnog odvjetništva u Zagrebu, u Gajevoj ulici.
Detaljna analiza
Do tog zaključka došla sam nakon osobnog uvida u dokumente koji se odnose na operativnu akciju Juda. Imala sam priliku vidjeti nalaz Unutarnje kontrole MUP-a koja je provjeravala navode članka iz Novog lista po kojem je policija izlistavala i pratila Bajića i osmero novinara, (od toga petero novinara Večernjeg lista). Policija je, i to po nalogu tadašnjeg ravnatelja Olivera Grbića, a uz operativnu provedbu njegova tadašnjeg zamjenika, sada glavnog tajnika HDZ-a Milijana Brkića, prekontrolirala čak 6.166 mojih telefonskih kontakata od 16. rujna 2010. do 16. rujna 2011. godine. U tome su dokumentu moji razgovori s članovima obitelji, prijateljima, kolegama, odvjetnicima, sucima, političarima, urednicima...
Policiju su, međutim, zanimali samo kontakti s glavnim državnim odvjetnikom. Formalni povod bili su tekstovi objavljeni u Večernjem listu o svjedočenju bivše HDZ-ove blagajnice Branke Pavošević koja je vodila evidenciju uplata i isplata iz crnog fonda HDZ-a. Premda je policija postupala s namjerom da utvrdi kako je iskaz B. Pavošević dospio u novine, autore prvog članka objavljenog 15. srpnja 2011. godine: Marinu Borovac, Ivanu Jakelić i Marijanu Zrinjski uopće nisu “obrađivali” navodeći da nisu utvrdili njihove brojeve!? Drugi članak na tu temu je bio objavljen 28. srpnja 2011., pod nazivom: Poklekla bivša HDZ-ova blagajnica, “Svrstala se u pokajnike protiv Sanadera?”. Autorica toga članka sam ja, a policija se dala na izlistavanje mog telefona.
Proanalizirali su sve kontakte koje sam imala sedam dana prije objave teksta, dakle, od 21. srpnja do 28. srpnja 2011. , no zanimali su ih jedino kontakti s Bajićem. Zabilježili su jedan razgovor koji smo vodili 22. srpnja 2011. u 14.54 sati, a koji je trajao ukupno 2 minute i 31 sekundu. Naveli su i kako sam u dane prije objave spornog teksta 26 i 27. srpnja, te na dan objave 28. srpnja zvala Bajića, ali on nije odgovorio na pozive. Unatoč tome, policija zaključuje da s Bajićem komuniciram vrlo učestalo. Treći članak o svjedočenju i značenju iskaza HDZ-ove blagajnice Branke Pavošević Večernji list je objavio 11. rujna 2011. godine. Pisalo se o konktetnim isplatnicama iz crne blagajne i imenima korisnika stranačkog nelegalnog fonda. Bila sam supotpisnica toga teksta. Prvi ga je potpisao Josip Bohutinski, druga Petra Maretić Žonja, a moje je ime bilo treće. No, dovoljno da to bude povod da mi se izlistavaju telefonski kontakti. Radi se kompletna analiza mojih kontakata od 3. do 12. rujna 2011. Policiju, međutim, ponovno zanimaju samo kontakti s Bajićem. Zabilježili su da je u tih tjedan dana bilo 38 kontakata (odnosno pokušaja), od čega su ostvarena svega dva telefonska kontakta. Jedan je bio na dan kada je sporni tekst već objavljen, i taj je trajao 6 minuta i 46 sekundi, a drugi je razgovor bio dan nakon objave članka, dakle 12. rujna i trajao je 3 minute i 0,7 sekundi. I ovaj put je policiji to bilo dovoljno da zaključi kako intenzivno komuniciram s glavnim državnim odvjetnikom.
Gola manipulacija
Očigledno nisu bili zadovoljni dobivenim pa su nakon toga tražili da se načine izlisti svih mojih telefonskih kontakata unazad godinu dana. Kada su pregledali svih 6.166 poziva zaključili su da “Ivanka Toma zbog svog novinarskog posla kojeg obavlja komunicira s velikim brojem telefona koje koriste osobe iz političkog i dužnosničkog okruženja (predsjednik RH, Ured Predsjednika RH, Ministarstvo pravosuđa, Županijski sud u Zagrebu, SDP-a, MUP-a, privatnim odvjetnicima, sucima Vrhovnog suda, raznim zastupnicima u Saboru, kolegama novinarima itd)”. Takva komuniciranja su, uostalom, dio mog posla. No, policija ih iskrivljava i manipulira s njima. Zato se i dogodilo da, premda su među osobama koje sam kontaktirala odvjetnici nekih osumnjičenika iz Fimi medije, pa i svi branitelji Ive Sanadera, kontakte s njima nisu ni pokušali analizirati.
>>Opširnije o ovoj temi možete pročitati u našem specijalu.
>>U akciji Juda nadzirali novinare kako bi na kraju uhvatili - Bajića
da kod nas funkciniraju državne sigurnosne službe već odavno bi bili pozatvarani brojni novinari koji rade kao strani agenti i koje plačaju neprijatelji hrvatske države da nam ruše i uništavaju državu