Na sjednici Malog vijeća Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja, održanoj u veljači, donesene su odluke o isključenju iz članstva Sindikata rektora Sveučilišta u Zagrebu Damira Borasa te Miljenka Šimprage, prorektora i bivšeg obnašatelja dužnosti dekana Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
- Malo vijeće je sa žaljenjem ustvrdilo da je djelovanje rektora Damira Borasa i prorektora Miljenka Šimprage suprotno vrijednostima i načelima, ne samo Sindikata znanosti, već i cijele akademske zajednice, u mjeri koja je nespojiva s njihovim članstvom u Sindikatu znanosti, govore u priopćenju.
Važno je istaknuti da se od članova Sindikata koji obnašaju funkcije poslodavca ne očekuje da djeluju prema sindikalnim očekivanjima, odlukama i politikama, u skladu s odredbom Statuta o zamrznutom članstvu, govore, no u sustavu znanosti i visokog obrazovanja postoje one vrijednosti koje, kao pripadnike akademske zajednice, objedinjuju i jednako obvezuju i članove Sindikata i poslodavce.
Malo vijeće je i ustvrdilo da je ''djelovanje rektora Borasa obilježeno postupcima suprotnima dobrim akademskim običajima i sasvim neprimjereno najvišoj funkciji na Sveučilištu, da je dopuštao osvetničko djelovanje prema neistomišljenicima i institucijama te neprincipijelnim postupanjem ugrožavao radna i akademska prava i akademsku samoupravu'', a govore i kako je svoju funkciju obnašao kao samovolju.
- Rektor Boras je grubo i višekratno povrijedio akademska prava i slobode zaposlenika Filozofskog fakulteta, osobito pravo na slobodan izbor čelnika, tri puta predlažući Senatu odbijanje kandidata za dekana koji su predlagani od strane Fakultetskog vijeća Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, bez da je za to imao akademski vrijedan argument. Vrhunac nedemokratskog i nemeritokratskog postupanja je odbijanje kandidature dva predloženika za dekana Filozofskog fakulteta s obrazloženjem da u svojim programima nisu iskazali dovoljnu lojalnost upravi Sveučilišta, govore.
Smatraju da je i opstruirao primjenu Kolektivnog ugovora na Sveučilištu, odbijajući kandidata za dekana Filozofskog fakulteta jer je u svom programu napisao da će poštivati pravne obaveze prema zaposlenicima, kao i zadržavajući nezakonito na svom radnom mjestu prorektora Antu Čovića, nakon dopuštene 70. godine života.
Glede prorektora Miljenka Šimprage, smatraju kako je postupao suprotno ciljevima i načelima Sindikata.
- U obnašanju dužnosti dekana nije postupao u najboljem interesu Filozofskog fakulteta ni njegovih zaposlenika, a zbog nesuradnje s Fakultetskim vijećem te ustanove doveo je u pitanje radna prava zaposlenika. Prema pojedinim zaposlenicima Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, ujedno i članovima Sindikata, višekratno je postupio na način koji ih je uznemirio i vrijeđao njihovo dostojanstvo, a svojim djelovanjem dovodio je u pitanje prava iz radnog odnosa. Pri obnašanju dužnosti, ljudima koji su mislili i govorili suprotno prijetio je opomenama i prekidom radnog odnosa, navode iz Sindikata.
- Uvjerenja smo da je u namjeri da realizira svoje izrečene prijetnje sindikalnim povjerenicima Miljenko Šimpraga, kao poslodavac, prije isteka mandata smijenio sve članove disciplinskog povjerenstva, a u novo povjerenstvo, umjesto predstavnika Sindikata koji ima 370 članova, uključio je predstavnika sindikata sa svega nekoliko članova u ustanovi, govore.
Na Dan žena otkrivamo sve
Moš mislit nesreće. Ne znam što im je bilo da su se uopće išli učlanjivati u sindikat.