Europarlamentarka Biljana Borzan Europskoj komisiji uputila je pitanje što poduzima kako bi se države članice učinkovitije suočavale sa sve silovitijim poplavama te koji je stav EK o najučinkovitijem pristupu upravljanju rijekama. Prema službenim podacima međunarodnih organizacija u posljednjih 25 godina, iznijela je, materijalna šteta od prirodnih katastrofa porasla je nekoliko puta, a s obzirom na učestalost poplava u Europi smatra kako postoji potreba za unapređenjem sustava zaštite i prevencije.
- Vodeni valovi gotovo nikada ne pogađaju samo jednu državu članicu i zato je potreban zajednički europski odgovor.
Samo Hrvatska je u ovoj godini od prirodnih nedaća pretrpjela gotovo pola milijarde eura štete. Pomoć koju EU pruža nakon katastrofa je dobrodošla i potrebna, no taj novac bi bilo bolje utrošiti na prevenciju i unapređenje sustava upravljanja vodama - smatra SDP-ova europarlamentarka. Iznijela je, pak, i kako sve više stručnjaka i ekologa ističe kako je upravljanje vodotocima koje se oslanja na pretežito građevinske radove poput utvrđivanja obalnih zidova, gradnju hidrocentrala i potapanje tokova akumulacija - zastarjelo.
Umjesto toga, navela je, stručnjaci smatraju kako više pozornosti treba pridavati konceptu "više prostora rijekama", koji uključuju zaštitnu ulogu prirodnih poplavnih područja, meandara i rukavaca.
- Ne možemo se praviti da se ništa ne događa i da su katastrofalne poplave iznimka. Kao što smo na žalost imali prilike vidjeti, one su postale redovite. Potrebno je učinkovito se povezati sa susjedima s kojima dijelimo rijeke i uskladiti napore i planove. Tu nam Europska komisija može biti od velike pomoći - zaključila je Borzan.
>> 'U novoj Europskoj komisiji o lijekovima i medicinski uređajima odlučuje industrija, a ne liječnici'
Respektirati Prirodu i njezinu prirodu i 'osobnost'..!!