Hoće li sudac Općinskog suda u Sisku Mirko Đukić donijeti privremenu mjeru vraćanja na posao otpuštenog radnika Sisačkog vodovoda Darivoja Kovača znat će se uskoro, nakon što je jučer čuo njegove argumente, ali i one Vodovoda koje je iznio odvjetnik Marko Rafaj.
– Živim od 118 kuna invalidnine mjesečno u samačkom hotelu – rekao je Kovač, 60-godišnjak s dijagnozom gluhoće od 98,9 posto i 80-postotnom invalidnosti, a kojem je direktor Vodovoda Željko Žuk potkraj lanjskog listopada dao otkaz jer je odbio, treći dan zaredom, dijeliti račune, što mu i nije u opisu posla. – Sisački se vodovod priprema za prvo ročište koje je zakazano 23. veljače, a ne želimo prejudicirati odluku suda o privremenom vraćanju na posao – rekao nam je M. Rafaj. Puno razgovorljivija bila je predsjednica udruge “Zviždač” Vesna Balenović, koja je, zajedno s nekolicinom bivših radnika Vodovoda, dala potporu Kovaču. – Sramotno je što se u Sisku događa, da u državi koja želi u Europsku uniju na ovakav način budu kršena prava radnika i invalida. Za ovo smatram odgovornim gradonačelnika Dinka Pintarića koji sve to dopušta i koji tako trenira strogoću nad jednim invalidom, a svi se sjećamo koliko je čvrst bio pred Sanaderom u svome gradu, kad se skoro sakrio pod stol. O ovome ćemo obavijestiti premijerku Kosor, neka zna tko štiti kršitelje zakona – otvorena je bila V. Balenović. No, u Sisačkom vodovodu očito nema nikakvih promjena, niti sve to dira direktora Žuka.
Nedavne kritike upućene na velike pravne troškove te tvrtke, koja je odvjetnika plaćala 20.000 kuna mjesečno, plus dodatno za neke posebne ugovore, Žuka nije dirnula. Naime, u Narodnim novinama raspisan je natječaj za pravne usluge Sisačkom vodovodu u 2011. te je planirani iznos podignut na čak 600.000 kuna, dakle, na 50.000 kuna mjesečno. S druge, pak, strane, Grad Sisak ove godine planira za svoje pravne usluge 350.000 kuna, što je manje od lanjskih 500.000 kuna. Dakle, Vodovodu treba dvostruko više pravnih usluga, a jesu li tome razlog brojni sporovi koje vode s radnicima ostalo je bez odgovora.
O kršenju prava invalida u Sisku bit će obaviještena J. Kosor
Nekada je bila najbolja na svijetu i ponos Jugoslavije. Danas radi u psihijatrijskoj ustanovi
Niz sjajnih rezultata okrunila je 1989. godine kada je uz broncu u veleslalomu postala svjetska prvakinja u slalomu. Stručnjaci su je prozvali najvećim talentom svih vremena, a u prvih pet sezona osvojila je šest medalja. U Svjetskom kupu upisala je sedam pobjeda uz 22 plasmana na postolje.
Bosanski slavni glumac kao dijete radio je na groblju, a težak život odredio je njegov put
Danas je njegov 50. rođendan, a mi smo se prisjetili zanimljivih anegdota iz života Enisa Bešlagića
Gorani doživjeli hladan tuš. Svi projekti su im završili na rezervnoj listi: 'Mi nemamo vremena kao ostali'
Nijedan od šest goranskih turističkih projekata nije prošao na natječaju za potpuno financiranje nacionalnog plana oporavka i otpornosti, a da stvar bude gora, bez europskog novca bili su ostali i prije četiri godine
Je li ovakva ambalaža put prema čišćoj budućnosti?
U svijetu koji se suočava s rastućim izazovima klimatskih promjena, briga o okolišu postala je ne samo odgovornost nego i ključni imperativ za tvrtke.
Stakleni stropovi i ljepljivi podovi: kako nevidljive prepreke koče napredak žena
Metafore poput "staklenog stropa", "ljepljivog poda" i "potrgane prečke" već su dugo prisutne u jeziku kada se govori o rodnoj neravnopravnosti u poslovnim strukturama.
Mislite li da gđu Kosor to može zanimati?