Državna televizija Sjeverne Koreje pozvala je narod da se okupi oko novog vođe Kim Jong-una tvrdeći da je on nasljednik revolucije koji o svemu ima iste misli kao i njegov pokojni otac. Iako do jučer nije imao nadimak, očito je da će ga Sjevernokorejci uskoro oslovljavati velikim, poštovanim drugom. “Misli poštovanog druga Kim Jong-una identične su onima dragoga pokojnog generala Kim Jong-ila. Kao i njegov prethodnik, Kim Jong-un veliki je nasljednik revolucije i čvrst duhovni i ideološki stup našeg naroda”, iznijeli su na sjevernokorejskoj televiziji priopćenje državne novinske agencije KCNA.
Sramežljiv tinejdžer
Ipak, "velikog druga" Kim Jong-una njegovi se bivši kolege iz Švicarske sjećaju nešto drukčijim.
– Nekoliko godina bio mi je najbolji prijatelj, ali sve do pred kraj školovanja nisam imao pojma o njegovu pravom identitetu. Bio je zaluđen košarkom, a kada god smo bili slobodni, uključivao bi PlayStation i igrao sportske igrice – kaže Joao Micaelo, koji je s Kim Jong-unom proveo nekoliko godina u školi Liebefeld u Bernu. Bio je uvjeren da je mladić kojeg je poznavao pod imenom Pak Un sin sjevernokorejskog veleposlanika u Švicarskoj. Kako Micaelo tvrdi, čovjek koji je danas gospodar života i smrti više od 20 milijuna Sjevernokorejaca tijekom školovanja u Bernu bio je tih, povučen tinejdžer.
– Pak Un je bio vrlo tih, nije se previše družio s ostalim učenicima jer su ga znali zafrkavati zbog njemačkog jezika koji je govorio s jakim korejskim naglaskom. Zbog toga nikada nije izlazio ni u diskoteke, nikada se nije odvažio prići ni jednoj djevojci i pitati je za izlazak u grad ili u kino – kaže Micaelo, kojem je njegov kolega samo nekoliko mjeseci uoči odlaska iz Švicarske priznao da je sin sjevernokorejskog vođe. – Sjedili smo u klupi, bili smo posljednja godina, kada se Pak Un bez ikakva povoda okrenuo prema meni i rekao: Ja sam sin vođe Sjeverne Koreje – kaže Micaelo.
Koliko malo o Kim Jong-unu znaju stranci, toliko malo znaju i sami Sjevernokorejci, pa su se već dan nakon objave Kim Jong-ilove smrti pojavile tvrdnje da mladi nasljednik ima problema s konsolidacijom vlasti u zemlji.
– Kim Jong-un nema mrežu suradnika kakvu je imao njegov otac. Novi se sjevernokorejski vođa intenzivnije počeo uključivati u politiku tek prije petnaestak mjeseci pa nije čudo što mu vrh vojne vlasti još ne vjeruje bez zadrške – kaže japanski analitičar Yoshihiro Makino. Posljednjih dana nervozni su i Kinezi, najveći sjevernokorejski saveznici. Kim Jong-un nema iskustava u odnosima s Kinom, nije ondje nikada živio niti je dolazio u kontakt s kineskim vlastima.
Vakuum vlasti
– Osim nekoliko godina u Švicarskoj, Jong-un gotovo da i nije izlazio iz zemlje i Kinezi ga ne poznaju. Kim Jong-il predvidio je ove probleme i vodio je sina na putovanje u Kinu, ali je pitanje je li mladi nasljednik stekao povjerenje Pekinga – kaže analitičar Barry Raman. Nitko od analitičara ne može predvidjeti što donosi skora budućnost.
– Kim Jong-un je nepoznanica, o njemu ne znamo gotovo ništa, pa čak ni starost. Vjeruje se da je rođen 1981., ali može biti i nekoliko godina mlađi. Bez podataka nemoguće je načiniti njegov psihološki profil i predvidjeti njegove reakcije. Jasno je samo da je Jong-un neiskusan i da je trenutačno u državi s nuklearnim naoružanjem na snazi svojevrstan vakuum vlasti pri kojem mladić pokušava sve staviti pod kontrolu – kaže Victor Cha iz Centra za strateške i međunarodne studije u SAD-u.
Kako tvrdi, bilo je upitno hoće li vojska bespogovorno pristati na Jong-unovo preuzimanje vlasti, no generali su se odlučili za kontinuitet.
a sta se triba znat..po slici..i meni..ima dvadeset..i to je dovoljno..i neka ..svako za se razmislja i daje..