RAZGOVOR

O španjolskim slučajevima doznali smo s interneta

21.10.2001.
u 00:00
* U Njemačkoj, koja je, za razliku od nas, obaviještena o španjolskom incidentu, Baxterovi dijalizatori nisu povučeni * Istraga će pokazati je li odgovornost i Plivina
Pogledaj originalni članak

Nakon izravne optužbe ministrice zdravstva Ane Stavljenić-Rukavine da je, uz Baxter i Rebro, za tragediju odgovorna i Pliva, o njezinoj odgovornosti i krivnji za smrt 21 dijaliziranog pacijenta u hrvatskim bolnicama razgovarali smo s predsjednikom Uprave Plive mr. Željkom Čovićem.

- Tragedija zaslužuje da svatko preispita sebe i svoj udio u tome. Ne mogu reći da na nama nema nikakve odgovornosti. Ali, pitanje je o kojoj je odgovornosti riječ i zato je važno govoriti rječnikom činjenica. Prije svega, treba ustanoviti uzrok smrti tih ljudi. Kada nađemo uzrok, bit će jasnije tko u lancu snosi najveću odgovornost. Pa ako se i dokaže da je uzrok smrti bila kvaliteta dijalizatora, posve je jasno da je za kvalitetu odgovoran samo Baxter kao proizvođač. U svijetu je uobičajeno da za zdravstvenu ispravnost proizvoda jamči samo proizvođač. Loše je zamijenimo li teze.

I nezavisni stručnjaci uvjeravali da je sve u redu

Pliva se ne proziva zbog kvalitete proizvoda, nego zato što o španjolskom incidentu s Baxterovim dijalizatorima nije obavijestila hrvatsko Ministarstvo zdravstva.

- Ta je informacija došla od predstavnika Baxtera i to je njihov pokušaj da pozornost javnosti preusmjere sa sebe. Govorimo li o činjenicama, o čemu postoji i dokumentacija, Baxter je trebao obavijestiti Plivu i Ministarstvo zdravstva RH o incidentima u Španjolskoj, kao što su to učinili prije dva dana kada su i Plivu i naše ministarstvo obavijestili o dva smrtna slučaja u Americi. O problemu smo doznali s interneta te smo od njih tražili objašnjenja. U korespondenciji koju imamo Baxter tvrdi da dijalizatori A-18 koji su korišteni u Španjolskoj, i to dvije serije, koje su povučene iz četiriju zemalja, nisu ni u kakvoj vezi s dijalizatorima isporučenim hrvatskom tržištu. Tvrdili su da nemamo razloga za zabrinutost. Rekli su i to da uskoro slijedi mišljenje ekspertnog tima te smo 5. listopada dobili od njih mišljenje nezavisne kuće TUV da su analize dijalizatora iz Madrida i Valencije pokazale njihovu ispravnost.

Ipak, zašto ste bez rezerve vjerovali Baxteru?

- Prvo, proizvod je u Hrvatskoj registriran prema njihovoj originalnoj dokumentaciji, što je potvrdio Zavod za kontrolu lijekova. Drugo, na osnovi te dokumentacije Baxter je svaki put nama isporučivao certifikat o kvaliteti svake uvezene serije. I nije bilo razloga sumnjati u njihove tvrdnje da je sve u redu. Na kraju, i nezavisna je tvrtka izjavila da su sporne serije dijalizatora A-18 iz Španjolske u redu. Imali smo sve relevantne pokazatelje pa će, čim se objave rezultati istrage, biti posve jasno čija je odgovornost.

Odbacujemo odgovornost za kvalitetu proizvoda

Vi, dakle, odbacujete odgovornost?!

- Za kvalitetu proizvoda apsolutno da.

U čemu je, prema vašem mišljenju, odgovornost Plive?

- Odgovornost je poprilično širok pojam. Naravno, mi smo se zapitali, nakon što smo sami tražili od Baxtera objašnjenje i dobili svu dokumentaciju, je li bilo razloga, je li išta upozoravalo na to da moramo povući neke mjere. S obzirom na svu dokumentaciju i prepisku s proizvođačem te na činjenicu da smo vjerovali proizvođaču, smatrali smo da te proizvode možemo imati na našem tržištu. Tu smo dokumentaciju predali policiji pa će se sve ustanoviti.

Ponavljam, ako je uzrok smrti zdravstvena kvaliteta dijalizatora, nitko i ništa ne može zamijeniti odgovornost proizvođača. A koliko znam, Baxter je izravno obavijestio Njemačku o španjolskom incidentu pa ondje dijalizatori nisu povučeni.

Stalno se vrti pitanje kontrole medicinskog proizvoda u zemlji?

- Kad govorimo konkretno o kontroli dijalizatora, i u zemljama Europske unije isto je kao i u Hrvatskoj. Kad jednom proizvođač registrira svoj proizvod, ne postoje službe koje bi radile ponovnu kontrolu. U slobodnom protoku robe ne može svatko kontrolirati. Bitno je da proizvođač uvijek jamči kvalitetu.

Nismo radili pritisak na medije

Premijer Račan izjavio je da je možda i farmaceutska industrija u cijelom slučaju potkupljivala medije. Nakon toga pojavila su se nagađanja da Pliva čini pritisak na medije svojim informacijama kako bi se obranila od odgovornosti.

- Ne znam o čemu je riječ i što je pod tim mislio - treba pitati onoga tko je to izrekao. Znam da mi nismo činili nikakve pritiske i mislim da su svi novinari mogli vidjeti da želimo biti potpuno transparentni, da želimo predočiti sve informacije koje imamo.

Špekulacije govore i o tome da se svi Baxterovi proizvodi povlače iz uporabe u Hrvatskoj ne samo zato što je Pliva prekinula komercijalne odnose s Baxterom nego i zato što su loše kvalitete.

- Naša je poslovna odluka prekinuti komercijalne odnose s Baxterom do daljnjega. To su mjere opreze, dok se ne utvrde činjenice. Da bi se osigurala hemodijaliza u bolnicama, mi ćemo, ako se tako dogovorimo s Ministarstvom zdravstva, bolnicama isporučivati medicinske proizvode kao što su AV cijevi, igle itd. Ali, defintivno, Baxterove dijalizatore više nećemo uvoziti.

Razgovarala Diana Glavina

Pogledajte na vecernji.hr