ZABRINUTI RIBIČI

Obale su poput strmih litica, cijeli Motičnjak klizi prema sredini

Foto: 'Marko Jurinec/PIXSELL'
Obale su poput strmih litica, cijeli Motičnjak klizi prema sredini
15.09.2010.
u 18:00
Govori se da je tvrtka Cesta s iskapanjima šljunka prešla dubinu od 50 metara, no mi to ne možemo dokazati – kaže Egon Kovačić, predsjednik ŠRK Azzuro, pokazujući kritična mjesta
Pogledaj originalni članak

– Iako kopaju šljunak stotinjak metara dalje, ova je obala još nedavno stajala deset metara dalje. Urušavaju se obale na sve strane na Motičnjaku, u vodi su strme poput litice, sve klizi prema sredini. Bojimo se da iskop šljunka nije pod pravom kontrolom. Neki kažu da su kopali dublje nego što je dopušteno – rekli su nam Egon Kovačić, predsjednik Športskoribolovnog kluba Azzuro, član upravnog odbora Davor Florjanić, ribočuvar Zlatko Grediček i još trojica zabrinutih ribiča.

Imaju ribolovno pravo

Od države su 2003. godine dobili ribolovno pravo na jezerima Motičnjak – Aquacity, no boje se da se njima ili kupačima ne dogodi nešto.

- Jedan je dečko zaronio i vidio je da je obala potpuno okomita – tvrdi Egon Kovačić.

I doista, s obale se ni metar u vodi vidi nagli pad u dubine, kao da je obala odsječena. Već je tu dubina 10 do 15 metara, tvrde ribiči, znajući to po dužini najlona na štapu, koje olovo odvuče na dno.

Odnijelo dio puta

- Evo tu kod ulaza na jezero od smjera aerodroma, malo ulijevo, ne tako davno odronio se dio obale s putom. Poteglo je i drvo. Tvrtka Cesta, kad se to dogodilo, zatvorila je put, navezen je hupser zemlje, kako netko s automobilom ne bi završio u vodi. Priča se da iskapaju već na dubini više od 50 metara – kaže Egon Kovačić.

Dodaje Kovačić da se boji da jednog dana ne potone i čitav otočić nasuprot restoranu.

Izvan ograđenog prostora za kupalište Aquacityja, na ostatku Motičnjaka kupanje je zabranjeno. No za ljetnih vrućina nerijetko se ribiči, ali i ostali, "bace" u vodu. Čak i djeca skaču s bagera za iskapanje šljunka. Osim virova zbog urušavanja, prijete im i čelične sajle kojima je plutajući bager učvršćen na vodenoj površini.

Na opasnosti koje vrebaju upozorio je i gradski vijećnik Branko Godinić, koji je rekao da bi se zbog predubokog iskapanja mogla urušiti čak i okolna polja.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

VA
valek000
16:12 17.09.2010.

Nije problem provjeriti do koje se dubine došlo s kopanjem. Inspekcija naloži roniocima da izmjere dubinu i eto rezultata. No, pitanje je da li će se to dozvoliti?! Nažalost, ne vjerujem da će se nakon ovog teksta bilo što pokrenuti. Ne samo na ovoj šljunčari nego i ostalima.

IV
ivjubel
19:32 18.09.2010.

Još jednostavnije je izmjeriti dubinu na način da se uzme jedan čamac i metar dužine 70m objesi se uteg za njega! Prilikom mjerenja treba zaustaviti čamac da ne bi metar stajao u koso prilikom mjerenja dubine! Koliko ja znam da neće naići na dubinu preko 40m jer sam ja provjeravao! Za obalu nije čudo što ide tako okomito jer se kopa s plovnim bagerima! Kupačima je zabranjen pristup strojevima na kojima su uredno i na daleko vidljive table zabrane pristupa! I neznam što uopće kupači rade izvan područja Aquacitija tj. idu na vlastitu odgovornost! Ribić sa čamcem!