KOMEMORACIJA

Obama i Abe u Pearl Harboru: Japanski premijer neće se ispričati za napad iz 1941.

Foto: Reuters/PIXSELL
obama, abe, pearl harbor
Foto: Reuters/PIXSELL
obama, abe, pearl harbor
Foto: Reuters/PIXSELL
obama, abe, pearl harbor
Foto: Reuters/PIXSELL
obama, abe, pearl harbor
Foto: Reuters/PIXSELL
obama, abe, pearl harbor
Foto: Reuters/PIXSELL
obama, abe, pearl harbor
Foto: Reuters/PIXSELL
obama, abe, pearl harbor
Foto: Reuters/PIXSELL
obama, abe, pearl harbor
27.12.2016.
u 23:28
Abe planira komemoraciju u znak sjećanja na stradale u USS Arizona Memorialu, izgrađenu nad ostacima potopljenoga borbenog broda USS Arizona.
Pogledaj originalni članak

Američki predsjednik Barack Obama i japanski premijer Shinzo Abe iskoristit će simbolični zajednički posjet Pearl Harboru da naglase snagu američko-japanskog savezništva u utorak, nekoliko tjedana prije inauguracije novoizabranog američkog predsjednika Donalda Trumpa.

Obama, koji je na odmoru na Havajima, i Abe sastat će se kako bi razgovarali o vezama između dviju bivših neprijatelja za vrijeme Drugog svjetskog rata prije zajedničkog posjeta mjestu napada koji se dogodio 1941.

Japanske snage napale su Pearl Harbour torpednim zrakoplovima, bombarderima i borbenim zrakoplovima u jutro 7. prosinca 1941. i bombardirale američku flotu koja je bila ondje usidrena u namjeri da unište američke snage u Tihom oceanu.

Abe planira komemoraciju u znak sjećanja na stradale u USS Arizona Memorialu, izgrađenu nad ostacima potopljenoga borbenog broda USS Arizona. Dužnosnici kažu da se Abe neće ispričati za napad.

Japanski premijer u ponedjeljak je obišao nekoliko spomenika na Havajima. Abe nije davao izjave, tek je u tišini stao ispred vijenca cvijeća na Nacionalnom memorijalnom groblju, spomeniku poginulim američkim vojnicima na Pacifiku.

Japanski premijer se zatim u društvu dva člana svog kabineta poklonio i pred spomenicima na groblju Makiki u Honoluluu, posvećenom Japancima koji su se doselili na Havaje početkom devetnaestog stoljeća.

Abe se ne planira ispričati za napad iz 1941., ali će utješiti duše onih koji su poginuli u ratu, rekli su ovog mjeseca njegovi pomoćnici. Japan se time nada pokazati snažan savez sa SAD-om u vrijeme zabrinutosti oko sve većeg vojnog potencijala Kine. Japan je u ponedjeljak svjedočio ulasku kineskih ratnih brodova u gornju polovicu Južnog kineskog mora.

>> Pearl Harbor: Japan se nema namjeru ispričati

>> Hoće li Putin i Abe okončati Drugi svjetski rat?

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

DU
Deleted user
01:14 28.12.2016.

Amerikanci su za vrijeme drugog svjetskog rata presreli i ubili Admirala Isoroku Yamamotu kada su preseli njegov avion kojim je putovao 1943 g. Sa time su prekršili međunarodnu konvenciju o ne ubijanju časnika tuđe vojske. Dok je u isto vrijeme amer od drugih zemljama očekivao da tu istu konvenciju poštivaju, Na kraju drugog svjetskog rata Amerikanci nisu sudili odgovorima za masovna ubojstva koje su napravili Japanci u okupiranoj Kini tridesetih godina prošlog stoljeća. Osim ubojstva Japanci su nad Kinezima vršili isti eksperimente iste onakve koje su radili Njemici nad Židovima ali danas ne vidimo da netko plaće za pobijenim Kinezima samo se za židovima mora tugovati. Tako da ne vidim svrhu da se Japanci ispričaju Amerikancima jedni i drugi podjednako su odgovorni za ratni zločin. Pogotovo amerikanac koji je glavnom Japanskom krvniku koji je ubijao u Kini dao imunitet za ratne zločine u zamjenu za podatke koje je prikupio eksperimentirajući nad ljudima.