Uz razgovore o situaciji u "problematičnim" zemljama, Iranu, Mianmaru, Siriji i Sjevernoj Koreji, ovogodišnjim summitom G8 u Camp Davidu dominira i još jedan veliki problem, a to je aktualna kriza eurozone, kojoj se nikako ne nazire kraj.
Na sastanku čelnika osam vodećih svjetskih ekonomija (SAD-a, Njemačke, Kanade, Francuske, Italije, Velike Britanije, Japana i Rusije) američki predsjednik Barack Obama i novoizabrani francuski predsjednik Francois Hollande vjerojatno će pozvati njemačku kancelarku Angelu Merkel na donošenje stimulativnih mjera kako bi se što prije spasila europska ekonomija, ističu analitičari.
Hollande se s Obamom privatno sastao već u petak navečer, a dvojica predsjednika složila su se oko nužnosti poticanja rasta zajedno s proračunskom štednjom u Europi.
– Svjesni smo da to pitanje nije važno samo za Europljane nego i za cijelo svjetsko gospodarstvo. Moramo odgovorno pristupiti konsolidaciji i razmotriti program rasta – rekao je Obama nakon sastanka s Hollandeom. Francuski predsjednik izrazio je i zabrinutost zbog situacije u Grčkoj, ali i dodao da je tu zemlju važno zadržati u eurozoni.
Britanski premijer David Cameron, koji također sudjeluje na sastanku u Camp Davidu, smatra da je potrebna hitna akcija kako bi se zaustavila kriza eura. Pozvao je na jačanje banaka, smanjenje proračunskog deficita, ali i donošenje rezervnog plana kojim bi se lakše prebrodio eventualni raspad eurozone i vraćanje starim valutama.
U Grčkoj koja najviše zabrinjava europske i svjetske čelnike prisegnula je prijelazna vlada koja će zemlju voditi do izbora 17. lipnja. Rezultat bi mogao odrediti sudbinu mjera štednje koje je Grčka prihvatila u zamjenu za nužnu financijsku pomoć koja ju je spasila od bankrota. Posljednja istraživanja javnog mnijenja pokazuju da je u vodstvu ljevičarski blok Syriza koji se protivi mjerama štednje. Povjerenje bi im dalo 25 posto birača, a njih bi se 23,8 posto odlučilo za Novu demokraciju, stranku koja je za nastavak štednje i proračunskih rezova.
Iako su grčki dužnosnici izjavili da im je njemačka kancelarka Merkel predložila raspisivanje referenduma o ostanku u eurozoni koji bi se održao na dan izbora, iz Berlina su takve informacije demantirali. Osim Grčke, u središtu pozornosti bit će i Italija te Španjolska, dvije zemlje koje se također bore s krizom i čije banke odnedavno imaju sniženi rejting.
Na summitu se u petak, u prvim raspravama, razgovaralo o Iranu za koji je rečeno da treba biti transparentniji kad je riječ o razvoju nuklearnog programa. Bilo je riječi i o teškoj situaciji u Siriji te je zaključeno da se hitno treba usredotočiti na političku krizu u zemlji u kojoj se i dalje vode sukobi između pristaša predsjednika Assada i njegovih protivnika. Na dnevnom redu bio je i Mianmar (bivša Burma) i pomoć koju je potrebno osigurati toj zemlji, a Sjeverna Koreja upozorena je da će se suočiti s još jačom izolacijom bude li i dalje provocirala.
Nakon što, u nedjelju navečer, završi summit G8, većina lidera otputovat će u Chicago kako bi se pridružila dužnosnicima na NATO-vu summitu.
Ja mislim da se oni dogovaraju kako će nas \"osiromašiti\". Svako svoje. Cijeli svijet je u recesiji, a recesija je za koga? Za bogate sigurno nije? Jedino Kina nije u recesiji i svi joj se klanjaju ali u Kini nije kapitalizam, oni upravljaju svojim ljudskim resursima na sebi svojstven način. Što to gorovi? Udri po narodu.