Obama kritizira suce jer će naftaši i bankari zavladati izborima

Foto: AFP
Obama kritizira suce jer će naftaši i bankari zavladati izborima
22.01.2010.
u 16:54
Suci Vrhovnog suda, koji potječu još iz ere G. Busha, dopustili su korporacijama da uoči izbora doniraju neograničene iznose svom kandidatu. Ukidanjem pravila iz 1907., kažu kritičari, otvara se put ka korupciji demokracije.
Pogledaj originalni članak

Vrhovni sud SAD-a odlučio je da korporacije imaju pravo potrošiti koliko god žele novca na prikupljanje glasova za nekoga kandidata na izborima, što je izazvalo kritike u američkom političkom vrhu zbog “korupcije demokracije”. Američki mediji navode da je odluka donesena uz pet glasova za i četiri protiv te da je obrazložena “jednakim pravom korporacija na slobodu govora kao što ga imaju i pojedinci”. 

Kako ušutkati narod 

Jedan je od najžešćih kritičara odluke Vrhovnog suda američki predsjednik Barack Obama, koji ju je nazvao “bitnom pobjedom velikih naftaša, bankara s Wall Streeta, osiguravajućih kuća koje se bave zdravstvenim osiguranjem i ostalih interesa koji svakodnevno u Washingtonu ušutkavaju glasove običnih Amerikanaca”. Dok republikanci odluku slave kao trijumf slobode govora, demokrati je osuđuju kao pobjedu krupnog kapitala. Obama je najavio da će od Kongresa tražiti žestok odgovor na odluku, a neki su demokrati najavili zakon kojim bi se od kompanija tražilo da prije investiranja u kampanju moraju dobiti odobrenje dioničara. 

Prof. Ivan Grdešić s Fakulteta političkih znanosti, koji je predavao i na sveučilištima u SAD-u, smatra da je odluka posljedica toga što Vrhovnim sudom u SAD-u još dominiraju konzervativni suci iz ere predsjednika Georgea Busha. 

– Političke posljedice mogu biti vrlo dramatične jer su predizborne kampanje u SAD-u sve skuplje. Primjetna je velika podijeljenost sudaca. Oni su s odlukom vjerojatno požurili kako bi je donijeli prije nego što Barack Obama bude u mogućnosti promijeniti taj odnos – kaže prof. Grdešić.

Zakon još iz 1907. 

On smatra i da će kandidata koji primi velike iznose zasigurno prokazati njegov suparnik kao onoga koji zastupa posebne interese, a ne opću volju u narodu. 

Zakon kojim se zabranjivao utjecaj korporacija na izbornu utrku potječe iz 1907., od predsjednika Theodorea Roosevelta. Nakon Drugoga svjetskog rata zabrana je proširena i na sindikate, a od 2002. zabranjeno im je čak i da navode svoga kandidata.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 4

XA
xaron
18:53 22.01.2010.

Pa kako taj isti Obama dobi 650 mil. nego od bankara i spekulanata ( Soros...).

OB
-obrisani-
22:19 22.01.2010.

čuj ovog ruskog amermrsca daj mi jedamput pokaži jadrančicu gdje nos kopa a ne uvjek one iste slike gdje se ceri ko p****

SA
sadaive
00:58 23.01.2010.

Vidi ironije,glavna zapreka demokratskog napretka,jest zastarjeli set Vrhovnih sudaca.Dok kod nas,nema brige,naši su \"up to date \" ,u korak s EU-om.Lustracija, koja bi baš sada pokazala čvršči savez s NATO-om,prekinula stare \"komy\" linije podjele zakonodavne vlasti,na koje se ionako žali svaka demokratska država koja je pokušala poslovati s RH.Ali,nema političke snage,čitaj ; velika večina političara,također su \"antifašisti\"To bi otprilike bilo kao da sad svi sinovi dragovoljaca u DR-u imaju gotovo isključivo pravo na zakonodavnu vlast sljedećih 50 godina.Al bi nas narod voleo!