Američki predsjednik Barack Obama ekskluzivno je za Večernji list napisao kolumnu u povodu summita NATO-a. Na tom summitu Hrvatska prvi put sudjeluje kao punopravna članica.
"Ponosan sam što sam kao predsjednik Europu posjetio već šesti put zahvaljujući ovotjednom summitu NATO-a i SAD-EU u Lisabonu. Taj posjet odražava trajnu istinu američke vanjske politike – naš odnos s našim europskim saveznicima i partnerima kamen temeljac je našeg angažmana u svijetu i katalizator globalne suradnje. Ni s jednom drugom regijom SAD nemaju tako blisku usklađenost vrijednosti, interesa, mogućnosti i ciljeva. Uz najveći gospodarski odnos na svijetu, trans-Atlantic Trade podržava milijune radnih mjesta u SAD-u i Europi te čini temelj naših napora za održavanje globalnog gospodarskog oporavka.
Najbliži partneri
Kao savez demokratskih naroda, NATO osigurava našu kolektivnu obranu i pomaže ojačati mlade demokracije. Europa i SAD rade zajedno kako bi se spriječilo širenje nuklearnog oružja, kako bismo promicali mir na Bliskom istoku i suočili se s klimatskim promjenama. I kako smo mogli vidjeti tijekom posljednjeg sigurnosnog upozorenja u Europi i spriječenog pokušaja aktiviranja eksploziva na transatlantskim teretnim letovima, mi svakodnevno usko surađujemo kako bi se spriječili teroristički napadi i kako bi naši građani bili sigurni. Jednostavno rečeno, mi smo jedni drugima najbliži partneri. Ni Europa ni SAD ne mogu se suočiti s izazovima našeg vremena jedno bez drugoga. Na taj način ovakvi su summiti prigoda da produbimo našu suradnju kako bi se osiguralo da NATO – najuspješniji savez u ljudskoj povijesti – ostane mjerodavan u ovom stoljeću kao što je bio i u prošlom. To je razlog što imamo tako opsežan dnevni red u Lisabonu.
Prvo, što se tiče Afganistana, možemo uskladiti svoje napore za prijelaz na afganistansko vodstvo iako održavamo trajnu predanost afganistanskog naroda. Naša NATO koalicija u Afganistanu sastoji se od 48 nacija, uključujući doprinose iz svih 28 NATO saveznika i 40.000 vojnika iz savezničkih i partnerskih zemalja, čije usluge i žrtvu mi iznimno poštujemo. Naš je zajednički napor bitan kako bismo teroristima uskratili sigurno utočište, baš kao što je potrebno i da se poboljša život afganistanskog naroda. S dolaskom dodatnih snaga koalicije tijekom posljednje dvije godine, napokon imamo strategiju i resurse za razbijanje talibanskih utočišta, za lišavanje uporišta pobunjenika, za treniranje većih sigurnosnih afganistanskih snaga i za pomoć afganistanskom narodu.
U Lisabonu ćemo uskladiti naš pristup tako da možemo započeti s prijelazom na afganistansku odgovornost početkom iduće godine i usvojiti cilj predsjednika Karzaija da afganistanske snage preuzmu vodstvo sigurnosti u Afganistanu do kraja 2014. Iako će tranzicija i smanjenje američkih trupa početi ovoga srpnja, NATO, kao i Sjedinjene Američke Države, stvorit će trajno partnerstvo s Afganistanom kako bi postalo jasno da Afganistanci mogu ustati i preuzeti vodstvo te da neće ostati sami.
Kako napredujemo u Afganistanu, NATO će se u Lisabonu također predstaviti novim strateškim konceptom koji prepoznaje mogućnosti i partnere koje trebamo upoznati s novim prijetnjama u 21. stoljeću. To mora započeti jer potvrđuje življenje ovog Saveza – naš članak 5. – mišljenje da je napad na jednoga napad na sve. Kako bi se osiguralo da ovakva obveza ima smisao, moramo ojačati cijeli niz aktivnosti koje su potrebne kako bismo zaštitili naše ljude danas i kako bismo se pripremili za misije sutra. Čak i modernizacijom naših konvencionalnih snaga moramo reformirati zapovjedne strukture Saveza kako bismo ih učinili učinkovitijima, ulagati u tehnologije koje omogućuju savezničkim snagama da razviju postrojbe i rade zajedno na učinkovit način te razvijati nove obrane od prijetnji kao što su cyber napadi.
Još je jedna nužna obveza Saveza proturaketna obrana NATO teritorija, koja je potrebna za rješavanje stvarne i rastuće prijetnje od balističkih projektila. Fazni adaptivni pristup europskoj raketnoj obrani koju sam najavio prošle godine pružit će snažnu i učinkovitu obranu teritorija i ljudi iz Europe i naših razmještenih američkih snaga. Štoviše, to stvara temelj još veće suradnje, s ulogom za svakog saveznika, zaštitu svih saveznika i priliku za suradnju s Rusijom koja je također ugrožena balističkim projektilima.
Globalna sigurnost
K tome, možemo raditi na stvaranju uvjeta za smanjenje nuklearnih arsenala i kretati se prema viziji koju sam opisao u Pragu prošle godine – svijetu bez nuklearnog oružja. Međutim, toliko dugo dok takvo oružje postoji, NATO treba ostati nuklearni savez, a ja sam jasno stavio do znanja da će Sjedinjene Američke Države zadržati siguran i učinkovit nuklearni arsenal kako bi odvratile bilo kojeg protivnika i dati jamstvo za obranu naših saveznika.
Konačno, u Lisabonu možemo nastaviti kovati partnerstva izvan NATO-a koja našem savezu daju stup globalne sigurnosti. Moramo držati otvorena vrata europskim demokracijama koje zadovoljavaju standarde NATO-a. Moramo produbiti suradnju s organizacijama koje upotpunjuju NATO snage, kao što su EU, Ujedinjeni narodi i Organizacija za europsku sigurnost i suradnju u Europi. A uz nazočnost predsjednika Dmitrija Medvedeva na summitu Vijeća NATO-a u Rusiji, možemo obnoviti praktičnu suradnju između NATO-a i Rusije od koje koristi imaju oboje. Jer, baš kao što su Sjedinjene Američke Države i Rusija ponovno obnovile svoj odnos, tako mogu i NATO i Rusija. U Lisabonu možemo jasno dati do znanja da NATO vidi Rusiju kao partnera, a ne kao protivnika. Možemo produbiti našu suradnju u vezi s Afganistanom, borbom protiv narkotika i sigurnosnim izazovima 21. stoljeća, od širenja nuklearnog oružja do širenja nasilnog ekstremizma. I krećući naprijed uz suradnju na proturaketnoj obrani, izvor napetosti iz prošlosti možemo pretvoriti u izvor suradnje u borbi protiv zajedničke prijetnje.
U više od šest desetljeća Europljani i Amerikanci stajali su rame uz rame jer naš zajednički rad stvara napredak za naše interese i štiti slobode koje čuvamo kao što je to u demokratskim društvima. S obzirom na to da se svijet promijenio, a tako i naš Savez, postali smo jači, sigurniji i uspješniji. To je naš zadatak u Lisabonu – još jednom revitalizirati naš Savez i osigurati našu sigurnost i prosperitet za desetljeća koja dolaze."
Koja patetična retorika, pa nisu rusi ludi da njih takvim smatraju .......... istina svijet bi bio sigurniji ali ameri i zapad su bolesni ako nemogu dominirati nad drugima .....