ZVECKANJE ORUŽJEM

Obamin raketni štit postavljen je u Rumunjskoj zbog straha od Putina

Foto: Reuters/PIXSELL
sad rusija
Foto: Reuters/PIXSELL
sad rusija
Foto: Reuters/PIXSELL
sad rusija
13.05.2016.
u 08:20
Danas počinje gradnja i poljske, baltičke komponente sustava koji štiti Europu
Pogledaj originalni članak

Raketni štit složeni je sustav koji se temelji na povezivanju radarskih osmatračnica i protubalističkih projektila. Radarski sustavi iz Velike Britanije, Turske, ali i svemira nadgledaju istočne granice Europe. Kada uoče prijetnju, iz baza na istoku Europe ispaljuje se protubalistička raketa koja u letu pogađa cilj i uništava prijetnju

Američka vojska otvorila je jučer u južnorumunjskom gradu Deveselu raketnu bazu koja predstavlja integralni dio “raketnog štita”, sustava obrane od projektila koji bi na Europu mogli biti lansirani s istoka. Sustav u Rumunjskoj postavljen je u nekadašnjoj bazi zračnih snaga, a opremljen je presretačima SM-2 koji u zraku pogađaju svaku raketu koja leti prema nekoj od zemalja NATO-a na području europskog kontinenta, a koje otkriju radarske stanice u Velikoj Britaniji i Turskoj ili pak radari na satelitima koji kruže u Zemljinoj orbiti.

Tko su mogući napadači?

Raketni štit koji grade SAD i saveznici nominalno služi za zaštitu od raketa koje bi mogle biti ispaljene s Bliskog istoka, no malo tko u to vjeruje. Naime, prije godinu ili dvije kao potencijalna prijetnja spominjan je Iran i njegova raketa Shahab-3. Od kada se Teheran približio Zapadu i potpisao nuklearni sporazum, ne spominje se više Iran kao prijetnja, već Sjeverna Koreja. Naravno, pritom nitko ne spominje da bi sjevernokorejska raketa, prije nego što doleti do Europe, trebala preletjeti Kinu, Mongoliju i velik dio Rusije te da je mogućnost da to Peking, Ulan Bator i Moskva dozvole ravna nuli. Washington uporno niječe da se raketni štit odnosi na prijetnju od ruskog raketnog sustava, no to je svima koji trezveno razmišljaju već poodavno jasno. Odnosi Zapada i Rusije već su dugo daleko od idiličnih i nema razloga neke stvari ne nazvati njihovim pravim imenom.

Združene snage

Nova komponenta raketnog štita, koja je od jučer aktivna u Rumunjskoj, zasigurno će zaoštriti napetosti između Moskve i Zapada. Uostalom, baš kao što ih zaoštrava i združena vježba američke, britanske i gruzijske vojske koja se od 12. do 25. svibnja odvija u Gruziji, nedaleko od granice s Rusijom i u blizini dviju odmetnutih proruskih pokrajina Abhazije i Južne Osetije. Riječ je o jednoj od najopsežnijih i najsloženijih vojnih vježbi koju su snage Tbilisija dosad izvele s partnerima iz NATO-a. Ukupno je angažirano oko 1300 vojnika, ali i veliki broj američkih oklopnjaka među kojima su i tenkovi M1A2 Abrams i borbena vozila. Moskva je odmah protestirala.

– Ovi manevri su provokativan korak – poručuje Moskva. Zaboravljajući pri tome da u gruzijskom pitanju Rusija ima punu odgovornost za eventualnu napetost. Jer upravo su ruske postrojbe 2008. godine pregazile i na silu okupirale dio Gruzije kada su gruzijske vojne snage pokušale reintegrirati odmetnute pokrajine. U geopolitičkoj igri koja se sada vodi nitko nije potpuno čist, prav ili kriv. Ali vrijeme je da se to već jednom glasno izgovori.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 26

Avatar Sidewinder
Sidewinder
08:52 13.05.2016.

Hvala Amerika!

CU
cungalunga
08:46 13.05.2016.

Moramo se zaštititi od boljševičke prijetnje i onog čovječuljka sa napoleonovim kompleksom hihihi

BO
borac2525
11:46 13.05.2016.

Jako dobro objasnjen sustav protubalisticke obrane, pravo svake zemlje je da se zastiti od mogucih napada s bilo koje strane i nema nitko pravo da se tu mjesa i proziva, na kraju krajeva takvi sustavi su za obranu !!