Obamina tetka Zeituni Onyango bori se za azil u Sjedinjenim Državama

Obamina tetka Zeituni Onyango bori se za azil u Sjedinjenim Državama
04.02.2010.
u 22:35
Polusestra Obamina oca pokušava osporiti naredbu za napuštanje zemlje koja datira još iz 2004. godine. Otada je živjela ilegalno u Bostonu
Pogledaj originalni članak

Tetka američkog predsjednika Baracka Obame Zeituni Onyango (57) pojavila se danas na sudu u Bostonu gdje je dva i pol sata obrazlagala zašto bi joj se trebao dozvoliti ostanak u SAD-u. Onyango pokušava osporiti naredbu za napuštanje zemlje koja datira još iz 2004. godine.
Polusestra Obamina oca iz Kenije zatražila je azil u SAD-u, ali zatvorena sjednica završila je danas bez finalne odluke suda - ona se očekuje u narednim mjesecima. 

Onyango je prvi put politički azil zatražila 2002. godine pozivajući se na "nasilje u Keniji", ali joj je odbijen te joj je naređeno da napusti Sjedinjene Države. Ona se na to oglušila i nastavila ilegalni boravak u Bostonu. Razotkrivena je 2008. godine uoči početka predsjedničke kampanje svog poznatog nećaka.

Bijela kuća naglašava kako predsjednik nema nikakvu ulogu u tom slučaju, već da se sve rješava redovitim pravnim putem. Iako se Barack Obama u svojim memoarima na nju nježno referira kao na "teticu Zeituni" i ona tvrdi kako je predsjednik nije kontaktirao vezano za njene probleme sa sudom za imigrante.

Margaret Wong, odvjetnica Zeituni Onyango smatra da ima 95-postotne izglede da dobije spor. Kao dobar znak smatra se već to što su uspjeli dobiti ponovo otvaranje tog slučaja. 
Stručnjaci smatraju da će Onyango pokušati iskoristiti činjenicu da joj je nećak američki predsjednik, što i nju stavlja u ulogu potencijalne mete za teroriste.

U zadnjih 10 godina azil u SAD-u tražilo je 343 Kenijaca, a odobren je samo za njih 60.

VIŠE OD 20% TERITORIJA POD OKUPACIJOM

Kakav je danas život u Ukrajini: Kafići oko Majdana su puni, ovdje nikad ne bi pomislili da se nalazite u zemlji u ratu

Današnja obična kijevska trgovina prehrambenim proizvodima izgleda ponegdje čak i impresivnije nego u bilo kojoj susjednoj zemlji. Istovremeno, industrija i energetika su uništeni, deseci gradova i stotine sela su potpuno uništeni ili teško oštećeni, a ekonomija opstaje zahvaljujući zapadnoj financijskoj pomoći. Ipak, prema posljednjim anketama, 88% građana vjeruje i dalje u pobjedu i ne želi nikakve kompromise

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 7

OB
-obrisani-
22:44 04.02.2010.

Eto ni chamuge nisu vise sto su nekad bile !

OB
-obrisani-
17:51 05.02.2010.

USA je pravna drzava u kojoj drzavljanstvo nije nesto poput hrvatskih odlicja koje \"grm obrva\" Mesci kao privatno vlasnistvo dijeli sakom i kapom a onda nije cudo sto im je vrijednost srozana na znacke karnevalskih udruga. Zato i jesmo banana drzava. Tako samovoljno rade mu jos i njegovi nesvrstani prijatelji Gadafi i Castro kao i jos neki diktatorcici u J. Americi, Aziji i Africi.

OB
-obrisani-
23:54 04.02.2010.

jao dobre tetkee......