Kolumna

Obamina velika dvojba: u savez s Rusima i Iranom ili s Riyadom?

Foto: Reuters/PIXSELL
Obamina velika dvojba: u savez s Rusima i Iranom ili s Riyadom?
05.01.2016.
u 10:00
Temeljno pitanje jest hoće li Obama i dalje “držati štangu” kralju Salmanu ili će se okrenuti rusko-šijitskom savezu?
Pogledaj originalni članak

Zapadni su političari posljednjih mjeseci često pretjerivali ili su bili previše euforični kada je riječ o navodnim velikim uspjesima na ratištima u Iraku i Siriji. U Iraku je to još, Bože pomozi, zato što postoji neka regularna obučena i naoružana vojska i Kurdi koji, uz savezničku podršku iz zraka, mogu nešto učiniti na terenu.

Iako možemo reći da je oslobađanje Ramadija uspjeh, treba napomenuti da se ISIL još čvrsto drži u toj zemlji i da drži određeni broj većih gradova, među kojima je i Falluja, snažan simbol islamističkog ekstremizma. Netko bi mogao kazati da je u Iraku prije koju godinu Al-Qa’ida bila isto tako opasan protivnik kao i ISIL, a da je sada potpuno poražena. No također stoji i činjenica da se to ispražnjeno mjesto vrlo brzo popunilo. U Iraku se, ponajprije zbog postojanja čizama na zemlji, može nešto učiniti. Ali ne i u Siriji. Tamo na čvrstoj zemlji nema ni domaćih ni stranih čizama koje bi se tukle protiv ISIL-a, koji u Siriji još ima prevlast. Zračni udari donose neku korist, no to neće biti dovoljno. U svakom klasičnom ratu zračna kampanja je jedna noga, a kopnena vojska druga noga. Tim dvjema nogama može se trčati i doći na neki cilj, no jednom nogom ne može se gotovo ništa.

U međuvremenu se dogodilo nešto što se nikako nije smjelo dogoditi. Saudijska Arabija nije smjela smaknuti šijitskog klerika za čije su pomilovanje lobirale čak i zapadne zemlje. Riyad je to učinio iako je bilo potpuno izvjesno kakve će reakcije to smaknuće izazvati. Tako sada imamo dvije velike regionalne supersile, jednu sunitsku, koja je iznjedrila i salafizam, i jednu šijitsku, jednako moćnu. Prekid diplomatskih odnosa između dvije zemlje otvara novu bojišnicu koja nikako nije trebala biti otvorena jer je riječ o zemljama koje imaju više nego ozbiljne vojske i naoružanje koje su akumulirale zato što su jedna u drugoj vidjele smrtnog protivnika. Usto, čini se da je Saudijska Arabija imala i namjeru ovim potezom “ispipati” granice svojih zapadnih saveznika, osobito SAD-a, kako bi utvrdila jesu li oni i dalje na njihovoj strani u trenucima kada je Rusija vrlo otvoreno za saveznika uzela Iran.

Još je George Bush prodao Riyadu sofisticiranog oružja u vrijednosti nekoliko desetaka milijardi dolara, a Barack Obama ga je u svojih sedam godina obilato premašio. On im je prodao više oružja nego što ijedan američki predsjednik prodao nekoj stranoj zemlji od Drugog svjetskog rata! U ovome kontekstu smaknuće šijitskog klerika možemo u nekoj mjeri uspoređivati s atentatom na Franju Ferdinanda u Sarajevu. Usto, Saudijska Arabija više od nafte ne zarađuje dovoljno novca, pa se čak govori da joj za koju godinu prijeti i bankrot.

Kako su ukinute sankcije Iranu, ta bi zemlja izvozom svoje nafte mogla dati velik doprinos financijskom slomu saudijske kraljevine, koja očito ratni sukob s Iranom vidi kao jedan od mogućih izlaza. Temeljno pitanje jest hoće li Obama i dalje “držati štangu” kralju Salmanu ili će se okrenuti rusko-šijitskom savezu? Zbog svega ovoga Obama će na kraju svoje vladavine očito morati donositi odluke po kojima bi mogao ući u povijest. Na jedan ili na drugi način.

>>Barack Obama najpopularniji političar na svijetu

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

BK
B Kosa
20:07 05.01.2016.

Marina SAD nemogu tako napustiti saudisku arabiju lako. Znamo za vrijeme najvece krize za naftu, kada je OPK smanjivao proizvodnju nafte i dizao cjene Arabija je povecavala proizvodnju i drzali cjene nafte sto su mogli nize, kupovali su od amerike pogotovo najskuplje oruzje

Avatar Vaclav007
Vaclav007
04:51 06.01.2016.

Mislim da se odgovor na postavljenu dilemu nudi u zaključku kolumne: Dizanje tenzija u ovom trenutku savršeno odgovara i Rijadu i Teheranu zbog povijesno niskih cijena nafte. Čini mi se da je riječ o nekom obliku dogovorenog sukoba koji zbog volatilnosti regije i umiješanosti većeg broja čimbenika koji nisu pod potpunom kontrolom službenih vlasti ni jedne od dviju suprotstavljenih zemalja doista može oteti kontroli, no u svojim temeljima vjerujem da je riječ o glumnjenom sukobu sa puno verbalnog svađanja kojemu je jedino cilj prijetnjama većeg oružanog sukoba iznuditi povećanje cijena nafte na međunarodnim tržištima.