Obilježen je Dan branitelja grada Siska u spomen na 3. rujna 1991. godine kada je sisačku vojarnu Barutana Hrvatska vojska preuzela od tadašnje JNA. Bila je to prva vojarna JNA koja je pala u ruke hrvatskih vojnika. JNA se, nakon kraće opsade, predala bez borbe.
Nakon što su položeni vijenci i zapaljene svijeće u Parku dr. Franje Tuđmana te kod središnjeg križa na Gradskom groblju Viktorovac uručene su u prostoru Barutane Plakete Marijan Celjak – junak obrane Grada Siska u Domovinskom ratu. Priznanja su uručili predsjednica Gradskog vijeća Ivana Cindrić i gradonačelnica Kristina Ikić Baniček.
Plakete su posthumno dobili Dubravko Pukšec, prvi poginuli hrvatski branitelj s područja Siska u Domovinskom ratu, stradao 15. srpnja 1991. u Kraljevčanima pokraj Petrinje te pukovnik Berislav Pavičić i bojnik Marijan Šokčević, zapovjednici 57. SAMB-a poginuli tijekom Domovinskog rata.
Plakete su ove godine dobili i pripadnica 57.SAMB-a Marijan Celjak Senka Kramarić, pripadnik 101. brigade HV Mirko Hrgović, razvodnik Senad Arapović, pripadnici 57. SAMB- a pukovnik Željko Srpak, poručnik Vladimir Rogošić, poručnik Asif Mujkić, zatim narednik Siniša Periček iz GROM-ova, narednik Stjepan Bolčević iz ZMIN-a te pripadnik 120. Brigade Ban Toma Bakač Mladen Pranić.
„Nikad sebe nismo smatrali junacima. Bili smo odgovorni ljudi koji su u kritičnom trenutku odradili dužnost prema obitelji, svom gradu i svojoj državi. Junake sam do tada samo gledao na filmovima na televiziji, a na bojišnici shavtio da je film došao među nas. Mi smo tada samo napravili ono što se očekivalo od nas i što je bila naša dužnost“ – rekao je, zahvaljujući na priznanju, Željko Srpak dodavši kako ovo priznanje za bivše pripadnike 57. Samostalnog bataljuna ima još veće značenje jer nosi ime po njihovom zapovjedniku Marijanu Celjaku.
Neposredno prije dodjele priznanja otvorena je izložba fotografija „Bilješke u vremenu“ iz vremena Domovinskog rata sisačkog branitelja Ivice Grgića. Riječ je o fotografijama koje je Gradskom muzeju Sisak darovao autor, skupa s negativima, i koje će biti dio budućeg Muzeja Domovinskog rata u prostoru bivše vojarne Barutana.