VUKOVAR I NEMETIN

Obilježen Dan razmjene logoraša: 'Taj dan mi slavimo kao naš drugi rođendan'

Foto: Branimir Bradarić
Foto: Branimir Bradarić
Foto: Branimir Bradarić
14.08.2022.
u 14:20
U sklopu obilježavanja Dana logoraša uz cestu Vukovar – Sotin otkriven je spomenik Siluete u spomen na sve ubijene i nestale ranjenike, medicinsko osoblje i hrvatske branitelje odvedene iz vukovarske bolnice nakon okupacije grada 1991. godine
Pogledaj originalni članak

Prigodnim programom u Vukovaru i Nemetinu danas je obilježena 30. godišnjica velike razmjene logoraša kada je 14. kolovoza 1992. Godine, dan prije velike Gospe,  na slobodu u Hrvatsku došlo 714 hrvatskih logoraša iz srpskih logora.

- Taj dan mi slavimo kao naš drugi rođendan. Toga dana razmijenjeno je 714 logoraša s hrvatske strane. Inače, u srbijanskim logorima bilo je oko 7.500 logoraša od čega je iz Vukovara i Vukovarsko – srijemske županije bilo oko 4.500 logoraša. Još više je onih koje nije upisao Međunarodni Crveni križ i koji zato nemaju status logoraša. Na žalost, Srbija niti danas ne priznaje da je njenoj teritoriji bilo logora i da su se u njima događali zločini – rekao je predsjednik Hrvatskog društva logoraša srpskih koncentracijskih logora Zdravko Komšić.

Podsjetio je da su bivši logoraši na srbijanskim sudovima pokrenuli sudske postupke te da čekaju hoće li biti presuđeno u njihovu korist ili neće. Ako ne bude žalit će se dalje na sud u Strasbourg gdje očekuju da će biti presuđeno u njihovu korist. Podsjetio je i na logoraše s područja Dubrovnika i okolice, a koji su bili zatočeni u Crnoj Gori, koji su dobili odštete za to. Istakao je i kako u tim nastojanjima imaju i punu potporu premijera Andreja Plenkovića i Vlade RH koji su, kako je rekao, angažirali pravni tim za tu namjenu.

Saborski zastupnik Domovinskog pokreta Stipe Mlinarić podsjetio je kako je i sam bio razmijenjen toga 14. kolovoza 1992. godine. Kazao je i kako je braniteljima i logorašima dosta da prigodnih riječi i da ih se tapše po ramenima dok se ništa ne radi kako bi se zaštitila njihova prava.

Foto: Branimir Bradarić

- Prije četiri mjeseca sam u Hrvatskom saboru uručio otvoreno pismo premijeru Andreju Plenkoviću u kojem sam pozvao RH da stane iza logoraša u tužbi protiv Srbije za odštetu. Iako je imao mjesec dana rok da mi odgovori do danas nisam dobio nikakav odgovor. Zato, kada dođem na ovakve skupove, dosta mi je patetike od strane članova HDZ-a koje pošalju i koji govore kako pravda nije zadovoljena. Bukvalno mi se povraća od toga. Toliko o njihovoj brizi za branitelje i stradalnike. Branio sam svoju kuću, svoj grad i svoju državu da bi me netko iz Srbije zarobio i zatočio, a moja država 30 godina sjedi skrštenih ruku – rekao je Mlinarić.

Smatra i da RH, poslije osuđujućih presuda protiv Franka Simatovića i Jovice Stanišića u Haagu, ima pravnu osnovu na osnovu koje bi mogli tužiti Srbiju.

- Bio sam ove godine i na obilježavanju Dana pobjede u Kninu gdje u 13 sati više nije bilo nikoga. I to su uspjeli neutralizirati jer se svi sjećamo kako se toga dana u Kninu okupljalo i po 50.000 ljudi. Političari su odvojeni ogradama od branitelja. Tako bi bilo i u Vukovaru da nema Ivana Penave – zaključio je Mlinarić.

 U sklopu obilježavanja Dana logoraša uz cestu Vukovar – Sotin otkriven je spomenik Siluete u spomen na sve ubijene i nestale ranjenike, medicinsko osoblje i hrvatske branitelje odvedene iz vukovarske bolnice nakon okupacije grada 1991. godine.

Spomenik su otkrili Tomislav Baumgertner, otac na Ovčari ubijenoga Tomislava Baumgertnera, i Valentina Rehak, kći nedavno preminuloga predsjednika Hrvatskoga društva logoraša srpskih koncentracijskih logora Danijela Rehaka. Čelični spomenik, koji dočarava ljudske figure s rupama u tijelu od strijeljanja, izradio je vukovarski kipar Dubravko Dujić Dunja na inicijativu Danijela Rehaka. 

ODNOSI SVE ZATEGNUTIJI

Proslava obljetnice Oluje ove je godine bila korak unatrag, čak i iz čisto hrvatskog kuta

Propalo je puno političkih i diplomatskih pokušaja da se popravi pogreška koju su krajinski Srbi počinili kad su išli stvarati svoju paradržavu, protiv zakonite hrvatske države. Tuđmanova vlast žurila je s razvlašćivanjem hrvatskih Srba koji su u Jugoslaviji dominirali u strateškim državnim službama. To ne opravdava njihovu pobunu; ona je pripremljena drugdje i iz drugih razloga. Nedozreli političari, koji su prije toga vodili skladišta, popravljali zube i regulirali promet, išli su do kraja za olako danim obećanjem da će svi Srbi živjeti u istoj državi. Može li Hrvatska biti kriva što to nisu ostvarili? Ili je kriva ona politika koja ih je varala?

STVARNI PODACI

Hrvatski povjesničar suprotstavlja se tvrdnjama sarajevskih političara: 'Hrvatsku je branilo 4200 Bošnjaka muslimana'

Upozorava da se na popisu stanovništva 1991. godine kao Musliman po nacionalnosti izjasnilo ukupno 43.469 osoba pa bi brojka od 25.000 branitelja značila da se u obranu zemlje uključilo gotovo 60 posto svih hrvatskih Bošnjaka muslimana, uključujući i žene, djecu i starce što je, upozorava, daleko više od odaziva Hrvata i očito nevjerodostojan podatak.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.