Hrvatski memorijalno-dokumentacijski centar Domovinskoga rata jedna je od najvažnijih znanstvenoistraživačkih ustanova koja svojim radom na temelju činjenica čuva uspomenu na opravdan, obrambeni i visokoetičan Domovinski rat, kazala je predsjednica Kolinda Grabar Kitarović na obilježavanju 10. obljetnice toga Centra u Zagrebu. Na žalost, javnost je nakon rata bila zasuta tezama o dogovorenom pa i o građanskom ratu. Pokušali su nam nametnuti ravnotežu krivnje, pa i tezu o zajedničkom zločinačkom pothvatu, a bilo je i članova akademske zajednice koji su prihvatili takve teze. Upravo stoga, rad Centra pokazao je svu važnost prikupljanja, analize i predstavljanja povijesnih činjenica, kako bi se njima suprotstavili različitim manipulacijama – kazala je predsjednica, čestitajući na deset godina uspješnog rada.
Ravnatelj HMDCDR-a dr. Ante Nazor podsjetio je kako su znanstvenici iz Centra povijest Domovinskog rata nastojali prezentirati na temelju dokumenata i činjenica. Primjerice, u knjigama Slobodana Praljka objavljen je niz dokumenta kojisvjedoče da Hrvatska nije izvršila agresiju na BiH te da nije bilo zločinačkog pothvata. Zahvaljujući činjenicama opravdano se i zapitati što bi bilo s BiH da nije bilo Hrvatske – kazao je dr. Nazor, dodajući da povijest treba poznavati da se ne zaboravi, da se zna i da se ne ponovi.
Predsjednik HAZU-a akademik Zvonimir Kusić rekao je kako na početku stvaranja slobodne Hrvatske nitko nije mogao niti slutiti da će se 20 godina poslije to vrijeme tumačiti na različite načine, pa i s negativnim konotacijama. Ocijenio je kako je rad ove znanstvenoistraživačke ustanove od strateškoga značenja za Republiku Hrvatsku.
O važnosti rada Centra svjedoči i golem broj uzvanika u prepunoj dvorani Hrvatskog državnog arhiva, među njima i generali Mladen Markač i Damir Krstičević, Miroslav Tuđman i Željko Sačić, Vladimir Šeks, Ante Deur, Zoran Šangut, Luka Bebić i Julie Bušić a s govornice je pročitana i posebna poruka generala Ante Gotovine.
Pozdravljam riječi akademika Kusića da nam se ne smije ponovo dogoditi da drugi manipuliraju istinom. Neka njegove riječi budu putokaz cijeloj akademskoj zajednici u Hrvatskoj da daju svoj doprinos, ugled, trud i znanje da istina o Drugom svjetskom ratu, poraću i Domovinskom ratu izađe na vidjelo dana i da onemoguće klevete i laži. Ponavljam riječi gospođe Gitman, povjesničarke i Židovke podrijetlom: " Do mog prvog dolaska u Hrvatsku, nikada nisam ništa lijepo čula o Hrvatskoj i Hrvatima!" Istina mora biti vidljiva, ma kakva bila!