UBIJENO 140.000 LJUDI

Obilježena 75. obljetnica napada na Hirošimu

Foto: REUTERS
Hirošima
Foto: REUTERS
Hirošima
Foto: REUTERS
Hirošima
Foto: REUTERS
Hirošima
Foto: REUTERS
Hirošima
Foto: REUTERS
Hirošima
Foto: REUTERS
Hirošima
06.08.2020.
u 07:41
Nebo je bilo vedro 6. kolovoza 1945. kad je u 8,15 sati američki bombarder B-29 Enola Gay bacio na grad atomsku bombu Little Boy koja je istog dana i sljedećih tjedana usmrtila 140.000 ljudi
Pogledaj originalni članak

Golemo zvono odjeknulo je u četvrtak ujutro u Hirošimi na 75. obljetnicu prvog napada atomskom bombom u povijesti, na početku komemorativne svečanosti s koje je gradonačelnik pozvao sve zemlje da odbace sebični nacionalizam i ujedine se u borbi protiv svih prijetnji.

Zbog protuepidemijskih mjera, ulazak u Memorijalni park mira na komemorativnu svečanost ove je godine bio ograničen samo na preživjele i njihove obitelji.

S obzirom na značaj 75. obljetnice bombardiranja, u kojemu je ubijeno 140.000 ljudi, unatoč epidemiji covida-19 gradske su vlasti, uz stroge mjere opreza, ipak odlučile održati komemoraciju .

"6. kolovoza 1945. jedna je atomska bomba uništila naš grad. Tada se govorilo da ovdje ništa neće rasti u idućih 75 godina, a ipak Hiroshima se oporavila i postala simbol mira ", rekao je gradonačelnik Kazumi Matsui.

Nebo je bilo vedro 6. kolovoza 1945. kad je u 8,15  sati američki bombarder B-29 Enola Gay bacio na grad atomsku bombu Little Boy koja je istog dana i sljedećih tjedana usmrtila 140.000 ljudi.

U četvrtak, točno u vrijeme kad je bomba eksplodirala, zazvonilo je golemo zvono dok su okupljeni u memorijalnom parku na jakoj ljetnoj vrućini tišinom odali počast žrtvama.

Gradonačelnik Matsui prisjetio se pandemije gripe 1918. koja  je oduzela milijune života i terorizirala svijet, jer se, istaknuo je, zemlje, sukobljene u Prvom svjetskom ratu, nisu mogle zajednički suočiti s tom pošasti.

"Uslijedilo je jačanje nacionalizma koji je doveo do Drugog svjetskog rata i napada atomskom bombom. Nikada ne smijemo dopustiti da se ta bolna prošlost ponovi. Civilno društvo mora odbaciti egocentrični nacionalizam i ujediniti se protiv svih prijetnji", poručio je Matsui.

Premijer Shinzo Abe tradicionalno je bio na komemoraciji, ali okupljeni, kojih je bilo znatno manje nego prethodnih godina, održavali su fizičku distancu i većinom nosili zaštitne maske.

Tri dana nakon Hirošime, druga atomska bomba Fat Man bačena je na grad Nagasaki. Japan je kapitulirao 15. kolovoza, otvorivši put završetku Drugog svjetskog rata.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 9

Avatar Proleter
Proleter
09:44 06.08.2020.

Sva je sreća što su ubrzo i druge nacije razvile svoje nulearno oružje jer da nisu Ameri bi to bacali kao petarde.

NI
nik83
09:03 06.08.2020.

Bitno da si State Department uzima za pravo jednom godišnje objavljivati izvješće o ljudskim pravima u svijetu, pametovati drugima i pritom prozivati sve redom, a sebe ne gledaju. Pobili tolike nevine s atomskim bombama, i dan danas ubijaju Afroamerikance, ali imaju obraza drugima nešto govoriti?!

MP
Miroslav.P
08:42 06.08.2020.

Strasno ovaj LJudevit opravdava bacanje pecurki . Sta kazu domaci Amerikanci uime demokracije i blazenstva.Mogu mislit koliko Japanci vole Amere... Naravno Japanci su isto krivi za zlodjela u Kini Koreji itd. Ali ne bacat Atomare. Napravio im njemac Braun bombu i oni odmah upotrebili je. Ovdje u Moskvi kazu postojale su druge metode.. Ameri su takvi kog mogu.