ROMANA KOVAČEVIĆ BARIŠIĆ

Obiteljski će se liječnici izboriti za sebe, a što s pacijentima?

Foto: Davor Visnjic/PIXSELL
Obiteljski će se liječnici izboriti za sebe, a što s pacijentima?
29.08.2017.
u 10:12
Liječnicima je došlo njihovih pet minuta, ali je pitanje hoće li to biti najbolje i za pacijente
Pogledaj originalni članak

Zar smo svi mi prespavali privatizaciju na hrvatski način i njezine rezultate i uspješnice? Zna li ministar zdravstva kako će za 10-20 godina izgledati dom zdravlja kada svaki liječnik, vlasnik svoje ordinacije, bude mogao prodati ordinaciju kome bude htio?

Pitanja su to koja postavlja sindikat zdravstva resornom ministru u povodu najnovijih izmjena Zakona o zdravstvenoj zaštiti koje su u tijeku, a tiču se promjena u sustavu koncesija primarne zdravstvene zaštite. Ukidaju se, naime, koncesije i uvode ordinacije, po uzoru na zapadnoeuropsku praksu.

To znači da više neće biti nužno da 30 posto obiteljskih liječnika mora ostati u domovima zdravlja, već će ubuduće svi moći biti privatnici.

Priča nije crno-bijela. Postojanje domova zdravlja smatra se jamstvom javnozdravstvene mreže jer privatnici u nekim manje atraktivnim područjima države ne žele raditi pa mnoge manje sredine nemaju svoje obiteljske/liječnike opće prakse.

No, ne uspijevaju ni domovi zdravlja privući liječnike u ta područja pa time ne uspijevaju svuda ispuniti svoju ulogu. S druge strane, domovi zdravlja dužni su osigurati dežurstva vikendima i blagdanima i to čine uglavnom zahvaljujući domskim liječnicima, dok koncesionarima – privatnicima koji imaju ugovor s HZZO-om – u najvećoj mjeri ne pada na pamet dežurati nedjeljom.

Za razliku od sindikata koji zastupa velikim dijelom i nezdravstveno osoblje u sustavu zdravstva, strukovno udruženje obiteljskih liječnika zdušno odobrava ove promjene.

Za njih su se intenzivno zalagali već nekoliko godina, ističući kako je to na dobrobit pacijenata. Međutim, istodobno su nizali žalopojke o malim primanjima i visokim troškovima koje opremanje, održavanje i najam koncesionarske ordinacije nosi.

Ako im je posao tako neisplativ, zašto ga toliko zagovaraju? Zato jer su liječnici svjesni da su u uvjetima kad su tražena struka svuda u Europi u prilici diktirati uvjete i izboriti najbolje za sebe. Što je i legitimno. Pitanje je kako će se to na kraju odraziti na pacijente.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

Avatar Moodleen
Moodleen
15:17 29.08.2017.

Nekad su bili zadovoljni sa "plavom Kovertom", kokicom.... a danas? I sve je više bolesnih, uz napredak medicine. Ali ne i morala.