ZASTAO PROCES DIGITALIZACIJE

Obiteljski liječnici: 'Ne želimo pisati papirnate doznake, pa e-doznaka zaživjela je još u lockdownu!'

Foto: unsplash
Foto: unsplash
Foto: Dusko Jaramaz/PIXSELL
Zdravstvena iskaznica i kartica dopunskog osiguranja
05.03.2024.
u 14:46
"Obiteljski doktori odbijaju biti jedini u državi kojima se gomila administracija i koji su iz dana u dan administrativno sve opterećeniji što je i jedan od razloga propadanja obiteljske medicine."
Pogledaj originalni članak

Konfuzija u komunikaciji između Ministarstva zdravstva, HZZO-a i primarne razine zdravstvene zaštite rezultira uzastopnim i neprekidnim trzavicama u tom lancu i golemim frustracijama obiteljskih liječnika. Najnoviji je slučaj medijskih natpisa po kojima iz Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (HZZO) kažu da liječnici obiteljske medicine "nisu dobili uputu HZZO-a prema kojoj više nisu u obvezi izdavati papirnata Izvješća o privremenoj nesposobnosti ili spriječenosti za rad", na koje je reagirala Koordinacija hrvatske obiteljske medicine (KoHom). 

"KoHOM podsjeća na to da je ministar zdravstva na zajedničkom sastanku s HZZO-om obećao administrativno rasterećenje obiteljske medicine. Štoviše, upravo je jedan od zahtjeva KoHOM-a bio ukidanje papirnatih doznaka jer su one nepotrebno trošenje vremena i pacijenata i liječnika kao i potrošnog materijala: papira i tonera.

U vrijeme digitalitacije svih procesa u državi (čime se Vlada RH hvali u javnosti), u vrijeme e-gradana, e-novcanika, e-recepta e-uputnica, e-bankarstva, e-hzzo ne vidimo razloga za papirnatim doznakama?", stoji u KoHom-ovom priopćenju, u kojem podsjećaju da je e-doznaka zaživjela još u vrijeme lockdowna i da nema razloga da par godina kasnije ne funkcionira u cijelom opsegu.

VEZANI ČLANCI: 

"Obiteljski doktori odbijaju biti jedini u državi kojima se gomila administracija i koji su iz dana u dan administrativno sve opterećeniji što je i jedan od razloga propadanja obiteljske medicine.  KoHOM poziva obiteljske liječnike da izdaju pripadajuće doznake, kao i do sada, svim pacijentima na bolovanju, a sve poslodavce da prilagode svoje poslovne procese digitalnom 21. stoljeću. Od Ministarstva zdravstva kao i HZZO-a očekujemo da žurno ispune svoja obećanja vezano uz administrativno rasterećenje obiteljskih liječnika", poručuju iz Izvršnog odbora KoHom-a. 

GALERIJA: Na osnivanje zbora došli su gotovo svi liječnici iz Zagreba – njih dvadesetak

Foto: Hrvatski liječnički zbor
Hrvatski liječnički zbor
Foto: Hrvatski liječnički zbor
Dr. Ante Schwarz
Foto: Hrvatski liječnički zbor
Prvi predsjednik Zbora dr. Franjo Miličić
Foto: Hrvatski liječnički zbor
Dr. Vladimir Ćepulić bio je na čelu Zbora deset godina, od 1935. do 1945. godine
Foto: Hrvatski liječnički zbor
Gradnja Hrvatskog liječničkog doma u Šubićevoj počela je 1935., a svečano je otvoren 1937.
Foto: Hrvatski liječnički zbor
Foto: Hrvatski liječnički zbor
Pristupnica dr. Bohuslave Keck u članstvo Sbora liečnika kraljevina Hrvatske i Slavonije

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.