Beograd i Priština idu u dobrom smjeru prema postizanju konačnog sporazuma i mirnog rješenja pitanja Kosova. U prilog tome ide i nacrt sporazuma koji su proteklog tjedna usaglasili EU i Priština u deset točaka, a koji je predat i dužnosnicima iz Beograda koji na isti treba da iznesu svoje primjedbe ukoliko ih imaju. Još prošloga tjedna, kada je objavljena prva informacija o postizanju mogućeg sporazuma, špekuliralo se da isti neće biti idealan niti za Beograd niti za Prištinu.
Prema navodima beogradskog Blica, koji objavljuje tekst nacrta, EU i Priština traže da se Srbija obveže da neće kočiti prijem Kosova u međunarodne institucije i ostavlja mogućnost donošenja nove rezolucije Savjeta sigurnosti koja bi zamjenila postojeću 1244. Prema nacrtu sporazuma predlaže se da se na sjeveru Kosova Srbima dozvoli formiranje europske regije sjever Kosova umjesto zajednice srpskih općina koje traži Beograd. Ova regija bi imala neke nadležnosti, čak i apelacijski sud ali bi isto tako bila potpuno inkorporirana u kosovske institucije. Između ostaloga u nacrtu se navodi da će Srbija prestati da obavlja glavne državne funkcije na Kosovu uključujući općinsku upravu, sudove, policiju i ostale organe kao što su poreske službe, pošte…
Stoji da će sudski organi raditi u pravnom okviru Kosova, a da će sastav sudova odražavati lokalni etnički sastav. Sudski organi će raditi u pravnom okviru Kosova. Sastav sudova će odražavati lokalni etnički sastav. Dalje se navodi da na Kosovu neće biti aktivnih službenika srpskih organa javnog reda, sigurnosti ili civilne zaštite bez dozvole kosovskih organa te da će sva policija funkcionirati u okviru kosovske policije.
Jedino policija koja odražava etnički sastav bit će raspoređena na sjeveru Kosova. Finansiranje općina, kao i pojedinaca od strane Srbije, a u svrhu unaprjeđenja dobrobiti lokalnih zajednica, vršit će se putem mehanizama o kojem će se dogovoriti dvije strane i koji će omogućiti odvojene i transparentne proračune budžete za svaki sektor. Nacrtom je obuhvaćena i zaštita vjerske i kulturne baštine koja će biti zagarantirana sporazumom EU i Kosova. Poslije ovoga najnovijeg koraka ostaje da se vidi i reakcija Beograda koji u isčekivanja određivanja datuma pregovora za pristup EU i suočen sa pritiscima svijeta i nema previše mjesta za pregovore i neke svoje nove zahtjeve.