APN

Objavljen popis banaka koje će provoditi subvencije – prijave kreću 30. ožujka

Foto: Igor Soban/PIXSELL
Stambeno naselje Podbrežje/Ilustracija
Foto: Igor Kralj/PIXSELL
Ilustracija
Foto: Igor Soban/PIXSELL
Ilustracija
06.03.2020.
u 10:56
Iz Ministarstva graditeljstva i prostornoga uređenja napominju da građani koji žele riješiti svoje stambeno pitanje mogu to učiniti od 30. ožujka uz pomoć subvencioniranih stambenih kredita. Prijave će biti moguće do 8. travnja
Pogledaj originalni članak

Agencija za pravni promet i posredovanje nekretninama (APN) objavila je popis 13 banaka s kojima je potpisan ugovor o davanju subvencioniranih stambenih kredita, a efektivne kamatne stope koje su banke ponudile kreću se od 2,19 do 3,70 posto.

Odabrane kreditne institucije s kojima je sklopljen ugovor o davanju subvencioniranih kredita su Hrvatska poštanska banka, koja nudi kamatu od 2,19 posto i u kunama i u eurima, potom Privredna banka Zagreb (kamata 2,48 posto), Zagrebačka banka (2,49), OTP banka (2,54), Podravska banka (2,59), Istarska kreditna banka Umag (2,60 posto u kunama, te 2,47 u eurima), Karlovačka banka (2,70 posto u kunama, 2,60 u eurima), Raiffeisen Bank Austria (2,70 u kunama, 2,40 u eurima), Agram banka (2,79), BKS Bank (2,89 u kunama, 2,25 u eurima), Erste&Steiermarkische Bank (3,05 u kunama, 2,50 u eurima), Kentbank (3,06 u kunama, 2,99 u eurima) te Croatia banka (3,70).

Iz Ministarstva graditeljstva i prostornoga uređenja napominju da građani koji žele riješiti svoje stambeno pitanje mogu to učiniti od 30. ožujka uz pomoć subvencioniranih stambenih kredita. Prijave će biti moguće do 8. travnja, a novi krug prijava očekuje se već u rujnu ove godine.

Riječ je ovdje o već dobro poznatom i prihvaćenom programu u sklopu kojeg država, odnosno Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, te APN, pomažu pri otplati stambenog kredita pri kupnji stana ili kuće, odnosno pri otplati kredita za izgradnju kuće u trajanju od pet godina. Rok subvencije produžuje se za dvije dodatne godine za svako novorođeno dijete za vrijeme trajanja subvencije, kažu u Ministarstvu.

Kako bi se mjera još dodatno poboljšala, prošle su godine donesene izmjene Zakona o subvencioniranju stambenih kredita kojima se subvencija produljuje za dodatnu godinu dana po svakom djetetu koje osoba ima u vrijeme prijave za kredit. U praksi to znači da će za obitelj koja već ima dvoje djece pri prijavi, subvencija umjesto pet trajati sedam godina, a ukoliko dobiju još jedno dijete subvencija će trajati ukupno devet godina.

Inače, u tri godine provođenja odobreno je više od 9.400 subvencioniranih kredita. U obiteljima koje koriste subvencije do sada je rođeno više od 1.100 djece.

Uvjeti prijave na natječaj nisu se promijenili što znači da će se na poziv moći prijaviti svi mlađi od 45 godina koji u svom vlasništvu nemaju stan ili kuću. Subvencioniranje kredita odobravat će se za kupnju stana ili kuće, odnosno gradnju kuće do najviše 1.500 eura po metru kvadratnom, odnosno do najvišeg iznosa kredita od 100.000,00 eura u kunskoj protuvrijednosti. Rok otplate kredita ne smije biti kraći od 15 godina. Visina subvencije ovisit će o indeksu razvijenosti mjesta na kojem se nekretnina kupuje, odnosno gradi, te će se kretati od 30 do 51 posto iznosa rate kredita.

"Ovo je konkretna mjera i drago mi je da su je mladi prepoznali. Svi koji u ovom krugu predaju potpunu dokumentaciju subvencije će i dobiti", istaknuo je ministar graditeljstva i prostornoga uređenja Predrag Štromar

Poziv za prikupljanje ponuda za sklapanje ugovora o davanju subvencioniranih kredita APN je objavio 19. veljače 2020. godine, dok je rok za dostavu ponuda bio 27. veljače 2020. godine.

Kreditne institucije ugovorom su se obvezale obavljati poslove pod uvjetima i na način određen Zakonom o subvencioniranju stambenih kredita ili pod uvjetom koji su za korisnika kredita ili Republiku Hrvatsku povoljniji od uvjeta propisanih Zakonom, navodi se još u priopćenju.

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 3

KO
Kokoiduhovi
11:31 06.03.2020.

Jako puno zgrada građenih 1960.-2005. imaju građevnu ali nemaju uporabnu dozvolu a upisane su u gruntovnicu, etažirane. Takvi se stanovi ne mogu prodati a vlasnici nisu krivi što nema uporabne, Nisu vlasnici gradili bez građevne dozvole niti su oni trebali ishoditi uporabnu. I što je radila građevna inspekcija? Što država, što gruntovnica kada je upisivala? Sada bi vlasnik takvog stana ( a možda je već peti vlasnik), trebao platiti ceh nemara, nereda i nerada?

DU
Deleted user
18:57 06.03.2020.

diskriminacija

JO
JosipM
14:11 06.03.2020.

Subvencionirane kredite treba ukinuti, jer su glavni generator enormnog rasta cijena nekretnina u zadnjih nekoliko godina. Novac poreznih obveznika u vjetar, odnosno u džepove banaka. Bolje da su taj novac uložili u građenje POS stanova po povoljnijim cijenama da se konačno tržište stabilizira. No, i POS stanovi su posebna priča sa temom mladih obitelji, te što im je napravila retroaktivna zabrana prodaje i najma POS stana na 10 godina pod prijetnjom da će im se naplatiti razlika u cijeni između tržišne i kupoprodajne vrijednosti u vrijeme potpisivanja kupoprodajnog ugovora? Naime, da bi se dobilo mogućnosti kupiti POS stan bilo je potrebno udovoljiti određenim uvjetima ili prihvatiti one određene od APOSa primjerice. Ako ste kupili stan kao jedini član kućanstva niste mogli kupiti dvosobni ili trosobni stan, jer su isti naravno bili namjenjeni obiteljima sa djecom. Tako ste kupili garsonijeru ili jednosobni stan. Nakon nekoliko godina usudili ste osnovati obitelj, te raditi na demografskoj obnovi kako to voli isticati ministar Štromar, pa vam je stan postao premalen. Ne samo vama, nego ga takvim smatra i sam Zakon o društveno poticanoj stanogradnji čl.21. Naravno, oni i koji imaju djecu mogu postati roditelji još nekoliko njih, pa će i njima dvosobni stan biti premalen nakon nekog vremena. Sada ste u situaciji da stan ne smijete prodati ili dati u najam da bi financirali kupnju većeg stana, a zakon nije predvidio olakotnu okolnost za to vaše stanje. Odnosno, predvidio je ol