Na ljestvici od tisuću najboljih svjetskih sveučilišta Sveučilište u Zagrebu nalazi se na zbirnoj poziciji između 751. i 800. mjesta – istaknuto je tako u QS World University Rankings, godišnjoj publikaciji, koja svjetska sveučilišta rangira prema kvaliteti, a koju je jučer predstavila tvrtka za globalnu analizu visokog obrazovanja Quacquarelli Symonds.
Najnovije rangiranje podiglo je Sveučilište u Zagrebu na ljestvici kvalitete s obzirom na to da se u prethodnom razdoblju najveće sveučilište u Hrvatskoj nalazilo između 801. i 1000. mjesta, no i s takvim pomakom zagrebačko sveučilište, ukupno gledano, nalazi se u donjem dijelu ljestvice najboljih.
Unatoč tome, Sveučilište u Zagrebu sada je prvo u Hrvatskoj i jedino hrvatsko sveučilište koje se upisalo na spomenutu ljestvicu, a promatra li se po popisu samo europska sveučilišta, zauzelo je 305. mjesto u Europi i dijeli mjesto sa sveučilištem u Mariboru.
Već osmu godinu zaredom, pa i u najnovijem rangiranju, s trona najboljeg svjetskog sveučilišta ne miče se Massachusetts Institute of Technology (MIT), dok su drugo i treće mjesto na ljestvici najboljih preuzela američka sveučilišta – Stanford i Harvard.
Podsjetimo, upravo će na sveučilište Harvard u novu školsku godinu i dvije Hrvatice – obje su, naime, prijamni ispit napisale toliko dobro da su ih rezultati svrstali u jedan posto najboljih – Katarina Kitarović, kći predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović, i Eva Goluža, kći donedavnog predsjednika Hrvatske liječničke komore Trpimira Goluže.
Prilikom sastavljanja liste tisuću najboljih svjetskih sveučilišta u obzir se uzimaju akademski ugled, ugled kod poslodavaca, citiranost po fakultetu, omjer studenata i nastavnog osoblja, udio međunarodnog fakultetskog osoblja i udio međunarodnih studenata pa je po tim kriterijima četvrto mjesto pripalo sveučilištu Oxford koje se po najnovijim rezultatima,može okititi titulom najboljeg europskog i britanskog sveučilišta.
Najbolje sveučilište kontinentalne Europe je ETH Zürich koji je zauzeo šesto mjesto i tako do sada ostvario najbolji rezultat na ljestvici najboljih – znatno podižući kvalitetu obrazovnih sadržaja koje nudi studentima kao i kvalitetu izdanih radova.
Promatramo li uspjeh Hrvatskoj susjednih sveučilišta, najbolji plasman na ljestvici ostvarilo je sveučilište u Ljubljani koji je u odnosu na prethodno rangiranje ostvarilo pomak – sada je pozicionirano između 591. i 600. mjesta, a nalazilo se između 651. i 700. mjesta. Sveučilište u Beogradu zadržalo je i u ovom rangiranju istu poziciju – nalazi se između 801. i 1000. mjesta kao i na prošloj ljestvici kada je poziciju dijelilo i sa zagrebačkim sveučilištem
Dok postoje fakulteti kao što je filozofski razuzmljio je da je Zagrebačko sveučilišta na začelju