neto iznosi

Objavljeni podaci o prosječnim plaćama u EU, evo kako stoji Hrvatska

Foto: pixabay
Objavljeni podaci o prosječnim plaćama u EU, evo kako stoji Hrvatska
08.07.2024.
u 19:42
Europski prosjek godišnje zarade stanovnika je 28.217 eura, a manje od toga zarađuje prosječni stanovnik 18 europskih zemalja
Pogledaj originalni članak

Prosječne plaće u Europi značajno variraju od zemlje do zemlje pri čemu utječu na ekonomske politike zemlje. Do različitosti dolazi zbog specifičnih regulacija, zakona o radu, industrijskih sektora i ekonomske razvijenosti zemlje. Generalno govoreći, sjeverne i zapadne zemlje Europe imaju višu prosječnu zaradu, dok južne i istočne države prijavljuju manja primanja, no što pokazuju konkretne brojke?

Prosječna neto godišnja zarada izračunava se oduzimanjem poreza na dobit i socijalnih doprinosa od bruto godišnje zarade, te zbrajanja tog broja s obiteljskim dodacima, zbog čega obiteljska situacija - bračni status i broj djece - utječu na neto zaradu, objašnjavaju iz Euronewsa čiji reporteri su proučili prosječnu zaradu osobe koja nije u braku i nema djecu, no u tablici na portalu nude i brojke za one koji su u braku i imaju djecu.

Daleko ispred svih na vrhu liste je Švicarska čiji se građani mogu pohvaliti s impresivnih 85.582 eura neto plaće, a s 30.000 eura manje slijede Island i Luxembourg u kojima je prosječna godišnja neto zarada stanovnika "samo" 53.885 i 49.035 eura. Više od 40.000 eura godišnje prosjek je i u Norveškoj, Nizozemskoj, Irskoj i Danskoj. 

Europski prosjek godišnje zarade stanovnika je, s obzirom na navedeno, relativno neimpresivnih 28.217 eura, a manje od toga zarađuje prosječni stanovnik 18 europskih zemalja. Stanovnici Italije, Španjolske, Cipra i Malte još prelaze granicu od 20.000 eura, a Hrvatska se može "pohvaliti" s 12.330 eura, čime zauzima četvrto mjesto od kraja s jednom od najnižih prosječnih plaća u Uniji. Lošije od Lijepe Naše samo su Rumunjska, Bugarska i Turska čiji građani u prosjeku zarađuju manje od 9000 eura godišnje.

POVEZANI ČLANCI:

11 GODINA U EUROPSKOJ UNIJI

Plenković: Članstvo u EU-u promijenilo je Hrvatsku nabolje, podigla se kvaliteta života, rasle su plaće...

Govoreći u povodu 11. obljetnice članstva u europskom bloku, Plenković je rekao da se podigla kvaliteta života, da su rasle plaće, mirovine i BDP te da su osnaženi hrvatsko gospodarstvo i institucije. "S 52 posto razvijenosti na razini EU-a došli smo na 76 posto", izjavio je Plenković na prijemu za državne dužnosnike i strane diplomate u Banskim dvorima.

U nastavku istraživanja reporteri Euronewsa uračunali su i standard kupovne moći (PPS); umjetnu valutu koja koristi razlike u cijenama proizvoda, jer plaća od 2000 nije ista za osobu koja kruh kupuje za 50 centi i osobu u čijoj državi kruh košta nekoliko eura. I u ovom slučaju vodi Švicarska (47,403 PPS), no Nizozemska (38.856 PPS) i Norveška (36.288 PPS) smanjile su zaostatak, a Island je pao na sedmo mjesto. 

Njemačka je u poretku prema neto plaći zauzela tek deveto mjesto s nešto više od 38.000 eura, no prema PPS-u je na šestoj poziciji, a plasman je rastao i Austriji koja je po oba parametra za jedno mjesto prestigla Njemačku. Euronews objašnjava da zemlje sjeverne i zapadne Europe izvlače koristi iz snažnih ekonomija i napredne infrastrukture, kao i dobrih zakona o radu.

Situacija je nešto bolja i za Hrvatsku koja se uspjela popeti za jedno mjesto PPS-om od 16.782 eura, a nakon nje dolaze Bugarska, Latvija i Turska, uz napomenu da su podaci za Tursku ažurirani 2022. godine. Na samom začelju nalazi se Slovačka, čije su prosječne neto plaće 12.744 eura godišnje, a PPS 14.758. Ove brojke zorno prikazuju ekonomske razlike na kontinentu, naglašavaju iz Euronewsa.

GALERIJA Pogledajte luksuznu vilu Luke Modrića u elitnoj četvrti

Foto: promora.com
Novi dom Luke Modrića
Foto: promora.com
Novi dom Luke Modrića
Foto: promora.com
Novi dom Luke Modrića
Foto: promora.com
Novi dom Luke Modrića
Foto: promora.com
Novi dom Luke Modrića
Foto: promora.com
Novi dom Luke Modrića
Foto: promora.com
Novi dom Luke Modrića
Foto: promora.com
Novi dom Luke Modrića
Foto: promora.com
Novi dom Luke Modrića
Foto: promora.com
Novi dom Luke Modrića
Foto: promora.com
Novi dom Luke Modrića
Foto: promora.com
Novi dom Luke Modrića
Foto: promora.com
Novi dom Luke Modrića
Foto: promora.com
Novi dom Luke Modrića
Foto: Grgo Jelavic/24sata
ARHIVA - Dubrovnik, 2009. Luka Modri? uživao s djevojkom Vanjom Bosni? na jet skiju
Foto: Angel Rivero
Madrid: Luka Modrić preuzeo je novi sponzorski Audi Q7 Sport
Foto: Harry S. Stamper/EXPA
Madrid: Luka Modri? isprobao svoj novi audi
Foto: Slavko Midzor/PIXSELL
Zagreb: Luka Modri? s obitelji posjetio suprugu Vanju koja je jutros rodila sina
Foto: PABLO MORENO
Madrid: Luka Modrić automobilom se odvezao u bolnicu na pretrage

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 4

GE
Gerilac78
20:22 08.07.2024.

Mogu kod nas povecati placu i na10 tisuca mjesecno kad će pohlepnici sve poskupjeti do mjere da taj novac ne vrijedi ništa. Gramzivost i pohlepa uništavaju sve

TH
than
20:29 08.07.2024.

Buduci da zivim u Irskoj mogu samo reci da je ono navedeno prosjecna brutto placa. To je otprilike cifra do koje ide 20% poreza, a iznad toga se oporezuje sa 40%. I za takvu brutto placu moras biti dobrano iznad minimalne satnice, i preko 50%. Ovo za Hrvatsku mi se cini da je neto u prici.

Avatar Ležeći Policajac
Ležeći Policajac
20:23 08.07.2024.

Članak glasi:"Objavljeni podaci o prosječnim plaćama u EU, evo kako stoji Hrvatska", a ispod u tekstu piše:"Hrvatska se može "pohvaliti" s 12.330 eura, čime zauzima četvrto mjesto od kraja s jednom od najnižih prosječnih plaća u Uniji. Lošije od Lijepe Naše samo su Rumunjska, Bugarska i Turska čiji građani u prosjeku zarađuju manje od 9000 eura godišnje." E, sad da mi je znati, od kada je Turska u €U? Ako nije u €U, onda znači da Hrvatska ne "zauzima četvrto mjesto od kraja", već zauzima treće mjesto od kraja, ne?