Polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća mještani Lovasa, sela nedaleko od Vukovara, obilježili su 27 godina od jednoga od najstravičnijih zločina počinjenih tijekom Domovinskog rata. Toga dana je skupina od 51 mještanina hrvatske nacionalnosti natjerana da „čiste“ minsko polje. Preživjeli Lovašani kažu kako im je toga jutra rečeno da idu brati grožđe. U tom okrutnom zločinu ubijen je 21 Lovaščanin, a 14 ih je ranjeno.
- Kada dođu ti dani uvijek dodatno zakuha u želucu. Čovjek se počne prisjećati svega što je vidio i prošao, kako su ljudi stradali… Postavili su minsko polje i natjerali nas u njega, rekao je Petar Vuleta prisjećajući se toga dana.
Kaže kada su natjerani da hodaju kroz djetelinu da mu je odmah sve bilo jasno. Ušli su u minsko polje držeći se za ruke. Vidio je kako je jedan od mještanina nastradao od mine, a onda su počeli pucati po njima.
- Nakon svega toga nitko za taj zločin nije osuđen. Svi se procesi odgađaju, događaju razne pravne zavrzlame… Odgađa se sve dok i zadnji svjedok ne umre ili dok ne umru zločinci, ističe Vuleta.
Među okupljenima na obilježavanju obljetnice ovoga strašnog zločina bio je i Ivan Hodak čiji je brat smrtno stradao toga dana u Lovasu.
- Dan prije toga dana pokupili su nas iz kuća i odveli i staru radionicu gdje su nas tukli, a onda ujutro odveli u minsko polje. Naletio je na minu, a onda su ga dokrajčili metkom. Bio je tih i miran čovjek. Iza sebe je ostavio troje djece, rekao je Hodak.
Među okupljenima su bili i predstavnici beogradske nevladine udruge Žene u crnom koji su ukazali na opstrukciju pravosudnog sustava u Srbiji kada je riječ o suđenju za ratne zločine u Lovasu.
- Postoji i suviše dokaza te bi ovaj slučaj mogao da se zatvori. Nažalost, svjedoci smo opstrukcije pri čemu žrtve i njihove obitelji doživljavaju dalja ponižavanja. U toj opstrukciji sudjeluju brojne osobe u izvršnoj vlasti ali i mediji, rekla je predsjednica Žena u Crnom Staša Zajović.
Načelnica Općine Lovas Tanja Cirba rekla je kako je 18. listopad jedan od najcrnjih datuma u povijesti ovoga sela. Podsjetila je kako je tijekom Domovinskog rata smrtno stradalo ukupno 85 mještana Lovasa među kojima su i dvije osobe koje se i danas vode kao nestale.
- Unatoč svemu život se vratio u Lovas i možemo reći da žrtva nije bila uzaludna. Ipak, s velikom žalosti ističemo i kako nitko za zločine počinjene u Lovasu nije dogovarao. Prvostupanjska presuda u Beogradu, po kojoj je 14 osoba osuđeno na ukupno 128 godina zatvora, je poništena i postupak je vraćen na početak i još traje. Dijela svjedoka više nema, oni se brane sa slobode, rekla je Cirba.
Video - Oružje koje je imalo ključnu ulogu u oslobađanju Hrvatske
Jesuli bili anemicna andreja i cedo pupi na obljetnici. Ministre Kuscevicu jesuli tamo pobijeni koji trebaju ili je i tamo bilo mrtvi i novorodjeni. Jeli neko mozda dvaput ubijen. SRAMITE SE IZDAJICE .