Sveti Križ Začretje

Obnovili dvorac, otvorili ga, a sada 'nisu javna potreba u kulturi'

Foto: 'Matija Topolovec/PIXSELL'
'18.09.2012. Sveti Kriz Zacretje - Dvorac u Sv. Krizu Zacretju o vlasnistvu je obitelji Mrsic-Flogel. Vlasnica dvorca Mirna Mrsic Flogel sama brine o dvorcu u kojem se inace odrzavaju koncerti i izloz
Foto: 'Matija Topolovec/PIXSELL'
'16.02.2013., Sveti Kriz Zacretje - Dvorac Sveti kriz Zacretje je od 2002. godine u vlasnistvu obitelji Mrsic-Flogel a o njemu najvise brine vlasnica dvorca Mirna Mrsic-Flogel. Dvorac osim za razgleda
Dvorac
05.03.2013.
u 12:00
Umjesto pomoći država je ubrala porez pri kupnji dvorca i nastavila ubirati PDV, kaže vlasnica dvorca
Pogledaj originalni članak

- Ne znam zašto godinama javljajući se na natječaj za potporu Ministarstva kulture projekt obnove dvorca i perivoja sa svom stručnom dokumentacijom, dobivam odgovor „Nije javna potreba u kulturi". Umjesto očekivane pomoći, država je ubrala porez pri kupnji dvorca i nastavila ubirati PDV za goleme materijalne troškove tijekom obnove. Zbog svoje dobi ne mogu dobiti ni kredit za dovršenje obnove. Ne znam zašto ovaj povijesni dvorac, koji je otvoren javnosti ne može imati zaposlenog djelatnika već sav taj raznorodni posao dragovoljno obavlja jedna osoba „treće dobi", koja živi od svoje profesorske mirovine, a ulaznice ne naplaćuje, jer bi državi u tom slučaju trebala platiti „spomeničku rentu" - kaže prof. dr. Mirna Flögel Mršić, koja je zajedno sa svojom obitelji 2002. godine umjesto vikendice na moru kupila dvorac Sveti Križ Začretje, nekada dom obitelji Keglević, Sermage i Vraniczany.

Sačuvati dvorac

Tvrdi da je želja i zadaća obitelji sačuvati baštinjeni dvorac, da živi sjećanje na kulturu življenja brižnih gospodara, zdušnih branitelja hrvatskih prava i čuvara nacionalnih interesa, da i danas, u vrijeme europskih i svjetskih integracija, bude na braniku hrvatskog dostojanstva i vlastitosti. -Zar to nije želja i države Hrvatske. - pita se prof. dr. Flögel Mršić. Dvorac su obnovili svojim novcem, opremili obiteljskom ostavštinom i pretvorili ga iz ruševine negda ponosnog dvora u rasadnik hrvatske kulture. Od kad je ponestalo novca za dovršenje obnove, a kod toga se misli na perivoj i fasadu, obitelj nastoji afirmirati ono što dvorac danas svjedoči, nudi i živi. U taj dvorac dobrodošao je svatko tko joj se najavi, a tu se organiziraju koncerti, izložbe, predavanja, prezentacije, promocije i brojna druga događaja čiji su sudionici najeminentniji hrvatski umjetnici. A da se ima što vidjeti i da se svi tome dive govori i Knjiga dojmova u koju je i sam predsjednik Ivo Josipović napisao: - Ovaj je dvorac važan dio Hrvatske povijesti. Hrvatska mora učiniti sve da se dvorac obnovi. Čestitam gospođi Mirni na naporu koji čini. Obnovitelji dvorca zaslužuju našu zahvalnost.

Ljepota opisana u knjizi

Sve što se tu nalazi teško je opisati jer u tom je dvorcu hrvatska povijest, kulturna baština i neopisiva ljepota opisana u knjizi prof. Flögel Mršić. No, nakon svih hidroizolacija, izgradnje kanalizacije, učvršćivanja temelja, obnove krovišta, rekonstrukcije izvorne unutrašnje arhitekture, i, najblaže rečeno, uzorno obnovljenog interijera, ne može se dobiti niti kredit za obnovu fasade i perivoja.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

JA
james49
12:35 05.03.2013.

Svakao je jako pohvalna aktivnost gđe. profesorice. No, u takav privatni poduhvat se ide ako se ima jako, jako puno novca kojeg želi malo zaštiti. Ne vidim zašto bi država morala imati interesa u obnovi i održavanju ovog imanja.

Avatar nevjerni_vjernik
nevjerni_vjernik
17:32 05.03.2013.

Nije kriva "država " već ljudi koji ju predstavljaju i vode.Kako bivši tako i sadašnji.Uostalom,kakvu brigu vode o kulturnoj baštini Zagorja,govori i podatak da su dozvolili rušenje kurije,malo dalje od ovog dvorca,jedne od najvećih spisateljica HR...Marije Jurić Zagorke.Bitno je da onaj zločinac u Kumrovcu ima svoje ...staro selo.