Čuvari baštine

Obnovit će 36 starih učila za fiziku, neka je koristio i Nikola Tesla

Foto: Kristina Štedul Fabac/Pixsell
Obnovit će 36 starih učila za fiziku, neka je koristio i Nikola Tesla
13.06.2013.
u 15:57
Pokrenut postupak da se ona proglase kulturnim dobrom Hrvatske, a u tijeku je i izbor izvođača za restauraciju predmeta
Pogledaj originalni članak

Spektrometar, teleskop, model parnog stroja, transformator, polarimetar, neka su od učila za fiziku s kraja 19. i iz prve trećine 20. stoljeća, koja će do kraja godine u nastavi koristiti učenici Gimnazije Karlovac. Njih 36 bit će restaurirano zahvaljujući projektu “Od gimnazijskih učila do Teslinog kabineta” pokrenutog na inicijativu Rotary Kluba Karlovac- Dubovac. Na nekima od njih stvarao je znanstvenik svjetskog glasa Nikola Tesla.

 Spašena od zaborava

  Stara učila za fiziku i danas se koriste, ali nemaju funkcionalnu vrijednost. Nakon restauracije moći ćemo raditi eksperimente. Nama profesorima fizike u karlovačkoj Gimnaziji ovaj je projekt vrlo važan. Bila bi velika šteta da samo stoje u ormaru.

 Pronašli smo ih 2008. kada je počela obnova Male škole. Bili su spremljeni i sačuvani. Zanimala nas je kolika je njihova vrijednost i tako se došlo do toga da krenemo u ovaj projekt – napominje prof. fizike Tanja Mihaljević. Zajedno s kolegicama Editom Erdeljac i Mašom Mikšić izvukla ih je iz ormara i prepoznala njihovu vrijednost. Tajnik Rotary Kluba Karlovac-Dubovac Srećko Curman napominje da su spomenuta učila na neki način i potvrda kvalitetnog obrazovanja još iz davnina u Karlovcu.

 Mala umjetnička djela

 – Sve je počelo kada nas je ravnatelj Gimnazije Damir Mandić upoznao s projektnim prijedlogom Nikola Tesla u Karlovcu. Već smo održali jednu akciju za prikupljanje novca, a u nedjelju 16. lipnja organiziramo i humanitarno druženje na Starom gradu Dubovcu pod nazivom “Dubovački troboj”. Tu su još i donacije, tako da ćemo za dva tjedna znati s koliko novca raspolažemo – napomenuo je Curman. Dodaje i da je na njihovu inicijativu pokrenut postupak proglašenja učila pokretnim kulturnim dobrom Hrvatske.

 – Tim stručnjaka iz zagrebačkog Tehničkog muzeja procijenio je zbirku u smislu tehničke vrijednosti. Utvrđeno je da ona ima povijesni nivo, proizvodi su vodećih proizvođača iz Njemačke, Češke, Austrije i učila imaju vrijednost kao mala umjetnička djela. Nakon toga donijeto je Rješenje o o preventivnoj zaštiti zbirke. Za restauratorsko-konzervatorske radove na predmetima zaprimljeno je nekoliko ponuda izvođača, čiji je izbor u tijeku – rekla je dipl. pov. umjetnosti Tatjana Horvatić, viša stručna savjetnica iz Ministarstva kulture, Uprave za zaštitu kulturne baštine, Konzervatorski odjel Karlovac.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.