Spektrometar, teleskop, model parnog stroja, transformator, polarimetar, neka su od učila za fiziku s kraja 19. i iz prve trećine 20. stoljeća, koja će do kraja godine u nastavi koristiti učenici Gimnazije Karlovac. Njih 36 bit će restaurirano zahvaljujući projektu “Od gimnazijskih učila do Teslinog kabineta” pokrenutog na inicijativu Rotary Kluba Karlovac- Dubovac. Na nekima od njih stvarao je znanstvenik svjetskog glasa Nikola Tesla.
Spašena od zaborava
– Stara učila za fiziku i danas se koriste, ali nemaju funkcionalnu vrijednost. Nakon restauracije moći ćemo raditi eksperimente. Nama profesorima fizike u karlovačkoj Gimnaziji ovaj je projekt vrlo važan. Bila bi velika šteta da samo stoje u ormaru.
Pronašli smo ih 2008. kada je počela obnova Male škole. Bili su spremljeni i sačuvani. Zanimala nas je kolika je njihova vrijednost i tako se došlo do toga da krenemo u ovaj projekt – napominje prof. fizike Tanja Mihaljević. Zajedno s kolegicama Editom Erdeljac i Mašom Mikšić izvukla ih je iz ormara i prepoznala njihovu vrijednost. Tajnik Rotary Kluba Karlovac-Dubovac Srećko Curman napominje da su spomenuta učila na neki način i potvrda kvalitetnog obrazovanja još iz davnina u Karlovcu.
Mala umjetnička djela
– Sve je počelo kada nas je ravnatelj Gimnazije Damir Mandić upoznao s projektnim prijedlogom Nikola Tesla u Karlovcu. Već smo održali jednu akciju za prikupljanje novca, a u nedjelju 16. lipnja organiziramo i humanitarno druženje na Starom gradu Dubovcu pod nazivom “Dubovački troboj”. Tu su još i donacije, tako da ćemo za dva tjedna znati s koliko novca raspolažemo – napomenuo je Curman. Dodaje i da je na njihovu inicijativu pokrenut postupak proglašenja učila pokretnim kulturnim dobrom Hrvatske.
– Tim stručnjaka iz zagrebačkog Tehničkog muzeja procijenio je zbirku u smislu tehničke vrijednosti. Utvrđeno je da ona ima povijesni nivo, proizvodi su vodećih proizvođača iz Njemačke, Češke, Austrije i učila imaju vrijednost kao mala umjetnička djela. Nakon toga donijeto je Rješenje o o preventivnoj zaštiti zbirke. Za restauratorsko-konzervatorske radove na predmetima zaprimljeno je nekoliko ponuda izvođača, čiji je izbor u tijeku – rekla je dipl. pov. umjetnosti Tatjana Horvatić, viša stručna savjetnica iz Ministarstva kulture, Uprave za zaštitu kulturne baštine, Konzervatorski odjel Karlovac.