AFERA MITO

Obračun zbog dionica

09.05.2004.
u 00:00
USKOK-ova istraga trajala je punih mjesec dana
Pogledaj originalni članak

USKOK je mjesec dana obrađivao slučaj koji je završio uhićenjem i 48-satnim pritvaranjem predsjednika uprave Končara Darinka Bage i bivšeg ministra vanjskih poslova Mate Granića. Međutim, nakon briljantno započete akcije, ona je morala iznenada biti prekinuta jer su, postalo je očito, informacije o tome počele curiti. Stoga USKOK nije mogao dočekati da predaja novca iz ruke u ruku bude i stvarno obavljena. Iz Državnog odvjetništva jučer su tako demantirane špekulacije da je označeni novac uručen, iako, tvrdi se, postoje čvrsti dokazi o dogovoru da se mito primi. No, o tome će konačnu ocjenu dati, naravno, sud. Krunski dokaz je razgovor Granića i Velimira Delonge na Mirogoju, no u tužiteljstvu tvrde da postoje i svjedoci. Večernji list došao je u posjed prijepisa iskaza koje su Granić i Bago dali istražnoj sutkinji, u kojem niječu krivnju i opisuju razgovore o prodaji dionica.

Cijeli slučaj počeo je snimkom dogovora o prodaji dionica, a nakon toga USKOK je prikupljao nove dokaze, sve dok ih, tvrdi se, nije bilo dovoljno da se uhiti dvoje uglednih osoba.

- Svih šest članova uprave Končara zna da je Velimir Delonga nudio mito kako bi se za račun poduzeća otkupile njegove dionice. O tome je Darinko Bago, predsjednik uprave, izvijestio Nevena Mimicu, predsjednika Nadzornog odbora. To je razlog što je Mimica predložen kao svjedok - izjavio je za Večernji list Ante Madunić, odvjetnik Darinka Bage. Drugoga svjedoka, zagrebačkog dogradonačelnika Milana Bandića, predložio je USKOK, a njemu se, kao i Mimici, navodno, žalio Delonga zbog zahtjeva dvojice osumnjičenih. Bandić kaže kako ne zna o čemu bi mogao svjedočiti, ali će se pozivu, naravno, odazvati.

Velimir Delonga prijavio je, naime, USKOK-u da su Bago i Granić od njega tražili mito kako bi poduzeće Končar otkupilo njegove dionice što ih je stekao kao bivši, smijenjeni direktor jedne od Končarovih tvrtki. S obzirom na to da je napustio poduzeće, više nije bio zainteresiran za suvlasnički portfelj. Tako je Delonga postao tzv. pouzdanik u USKOK-ovoj antikorupcijskoj operaciji. Uhićenje je slijedilo nakon tri tajno snimljena razgovora. Na jednoj snimci registriran je telefonski razgovor između Delonge i Bage. Dva fonozapisa nastala su za Delongina sastanka s Granićem na Mirogojskoj cesti. U dosluhu s USKOK-om Delonga je bio ozvučen. Madunić je prilično siguran da su USKOK-ovi dokazi protiv njegova branjenika tanki. O tome kaže:

- Premda te snimke nisam dobio na uvid, pretpostavljam o čemu je riječ. Delonga je Bagu jednom nazvao kući, ali on s njim ni o čemu nije želio razgovarati.

Krešimir Vilajtović zasad je jedini branitelj Mate Granića kojem će se, nakon povratka iz Haaga, pridružiti odvjetnik Miroslav Šeparović.

- Delonga i Granić počeli su kontaktirati oko 1. travnja kad je u novinama objavljena vijest da je Granić osnovao tvrtku za konzalting koja, među ostalim, posreduje u prodaji dionica. Jednom su se sreli u kafiću na Mirogojskoj cesti nedaleko od Granićeve kuće. Drugi put su razgovarali u hodu. Delonga je Graniću nudio proviziju u gotovini, no ovaj je zahtijevao da se njegov honorar, ako se sklopi posao, isplati uz ugovor i preko računa - kaže Vilajtović.

Uprava Končara d.d. šokirana je aferom s kojom je povezan njihov direktor Bago te pokušava sanirati štetu koja je time nastala za tvrtku. Jučerašnjim priopćenjem potpuno je stala uz pritvorenog direktora. Davor Mladina, član Uprave za industriju i trgovinu, kaže da ga situacija zbunjuje i da teško može objasniti razmjere afere.

- Uvjeren sam da će Bago dokazati svoju nevinost jer i ja i cijela uprava znamo kako je tekao otkup dionica zato što smo u to uključeni. Nadzorni je odbor trebao u ponedjeljak odobriti tu transakciju, no sjednicu je predsjednik Neven Mimica otkazao zbog ovog slučaja - kaže Mladina.

Davor Mladina, koji u Končaru radi 25 godina, kaže da ne može vjerovati u što se izrodila uobičajena poslovna odluka. Za poduzeće Trgovina i zastupstvo (TIZ) uprava Končara nedavno je našla strateškog kupc, koji je u pregovorima zatražio da Končar prije završetka posla sredi disperziranu vlasničku strukturu. Končar d.d. imao je, naime, većinski paket dionica, no Velimir Delonga je držao 28,5 posto, dok je ostatak bio u rukama malih dioničara. Stoga je uprava prije sedam mjeseci počela pregovore o otkupu dionica te je 19. ožujka ove godine s Delongom potpisala predugovor. I njemu je, kao i ostalim dioničarima, ponuđena nominalna cijena, za koju Mladina kaže da je fer jer se dionice ne prodaju na burzi iako tvrtka vrijedi nešto više od toga. Delonga nije bio zadovoljan ponudom, koja bi mu donijela više od sedam milijuna kuna za cijeli paket.

- Pregovori s Delongom bili su napeti. Njegovi su uvjeti bili neprihvatljivi, u četiri oka nudio je prijedloge koji meni, ni osobno ni profesionalno, nisu bili prihvatljivi, o čemu sam izvijestio upravu. Na kraju je našao i brokersku kuću preko koje je trebao provesti transakciju te je sve vodilo prema kraju priče. Zato nema logike u tome da Bago traži mito i istodobno nudi cijenu koja Delongu nije zadovoljila i na koju je na kraju jedva pristao - tumači član Končarove uprave. Osim Delongine osvete, on ne vidi kome bi smetao Končar.

Jasna Babić, SILVANA PERICA, Snježana Mlinarević

Pogledajte na vecernji.hr