Komunalni otpad obrađujemo za 350 kuna po toni (plus PDV), iza obrade ne ostaje gotovo ništa za deponiranje, sve je iskoristivo, zapošljavamo brojne radnike... No nismo prošli na natječaju u Varaždinu, a u Međimurju dva puta nismo dobili dozvolu. Sa svojom smo tehnologijom upoznali gradonačelnike i župane, no nitko nije reagirao da se riješi problem smeća i zaposle ljudi - tvrde Saša Kolarić i Josip Šincek, vlasnici čakovečke tvrtke Ekotersus.
Smislio hidro-termo blok
Taj Varaždinac i taj Međimurac stoga su sreću potražili drugdje. U Petrinji je proradio njihov pogon za razvrstavanje i obrađivanje komunalnog otpada, u kojem radi 58 radnika. Tvrtke Eko flor plus iz G. Stupnika i Lotus iz Varaždina dovoze im otpad, a radnici za trakom vade, svatko svoje, plastiku, staklo, željezo, papir, najlon, tkaninu, PET.
Iskoristivo se prodaje, sitna miješana plastika i tkanina melje za gorivo cementari Koromačno, a biootpad vraćaju Ekofloru, no uložit će i u svoju kompostarnicu.
- Najvažnije je pitanje anorganskog ostatka s kojim se, smatraju mnogi, ne može ništa, a ne smije se spaljivati. To su pelene, vata i ulošci. No osmislio sam hidro-termo blok. To je tehnologija kojom ih sameljemo i s aditivima ugradimo u betonsku galanteriju. Aditivi to stabiliziraju i kad prođe vijek betonskoj cigli, ona se može reciklirati kao i običan građevinski otpad - kaže Josip Šincek, koji je za blok dobio međunarodna priznanja, a blok je ispitan na Institutu građevinarstva Hrvatske i Bioinstitutu.
Mobilne sortirnice
Na temelju bloka, jer je zbrinut taj dio otpada, dobili su dozvolu za postupanje s neopasnim otpadom od Sisačko-moslavačke županije i ministarstva, tvrde, a ovdje nisu.
- Cijena 60 eura je realna. Ona pokriva "ulaz", to jest radnu snagu, pogon, energente... A "izlaz", to jest sirovine i blokovi, koje možemo prodavati, čine našu dobit u ovome poslu - odgovorio je Saša Kolarić na pitanje kako to da je njihova cijena višestruko niža od cijena na sjeverozapadu Hrvatske. Dodaje da još nisu kontaktirali samo s Varaždinskom županijom, pa će ovih dana stupiti u kontakt, jer žele pogon i u okolici Varaždina. Za njihove usluge, tvrde, zanima se više hrvatskih gradova, a uvode i mobilne sortirnice za turističku sezonu na moru.
Traže halu
- Jučer su došli predstavnici Ekotersusa rekavši da traže halu za razvrstavanje i obradu otpada te tražili informacije o dozvoli za gospodarenje otpadom i uvjetima - rekao nam je jučer Danijel Meštrić, pročelnik Upravnog odjela za graditeljstvo i zaštitu okoliša Varaždinske županije.
Rekao im je da konkretne lokacije ne zna, ali im je objasnio kakve namjene mora biti zemljište.
Nazvali smo još jednom i Sašu Kolarića, koji kaže da već "nagledavaju" jednu halu u Varaždinskoj županiji. (iv/VLM)
Prejeftini su. :((