Glavni tužitelj Međunarodnog kaznenog suda (ICC) Luis Moreno-Ocampo ustvrdio je da je libijski vođa Moamer Gadafi koristio masovna silovanja kao oružje protiv pobune u Libiji.
Gadafi je svojim vojnicima dao drogu nalik Viagri kako bi lakše napadali žene - ustvrdio je, pozivajući se na izjave svjedoka koji su potvrdili da je libijska vlada kupila kontejnere lijekova kako ne bi bilo smetnji provođenju takve politike.
Glavni tužitelj ICC-a prethodno je već zatražio međunarodne tjeralice protiv Gadafija, njegova sina Saifa al-islama i šefa libijske tajne službe zbog počinjenih zločina protiv čovječnosti. Suci ICC-a još razmatraju taj prijedlog, a Ocampo najavljuje da bi do sada nabrojanim zločinima mogao pridružiti i optužnicu zbog masovnih silovanja.
Budućnost Libije
Na konferenciji za novinare u New Yorku Ocampo je ustvrdio da je teško ustanoviti raširenost masovnih silovanja u Libiji, ali kako je primio informaciju o nekoliko stotina slučajeva u nekim dijelovima zemlje.
Za masovna silovanja se znalo, ali donedavno se nije moglo nedvojbeno utvrditi Gadafijeva povezanost s tim zločinima. Prema novim dokazima, kazao je Ocampo, a prenosi Sky, Gadafi je odobrio silovanja.
Sa sastanka ministara obrane zemalja članica NATO-a poručeno je da više nije pitanje hoće li Gadafi odstupiti, već kada će shvatiti da to mora učiniti. - NATO može nastaviti zračne napade toliko dugo koliko treba kako bi se kriza privela kraju - ustvrdio je glasni tajnik NATO-a Anders Fogh Rasmussen. Intenzivirani su ne samo zračni napadi na Gadafijeva uporišta u Tripoliju, već i diskusije o budućnosti Libije nakon pada sadašnjeg režima. Predstavnici kontaktne skupine u koju je uključeno više od 20 zemalja raspravljaju o tome u Ujedinjenim Arapskim Emiratima. Zapadne sile i njihovi arapski saveznici traže od libijske oporbe plan kako namjeravaju voditi zemlju nakon Gadafijeva odstupanja.
Bez kopnenih trupa
NATO izjavljuje da ne namjerava u Libiju slati kopnene trupe ni radi okončanja sukoba niti za nadgledanje mira kada do njega dođe. Svaka moguća strana prisutnost nakon pada Gadafija trebala bi ići preko UN-a. Kada bi se u poslijeratnoj Libiji mogao pronaći prihvatljiv politički konsenzus te tako izbjeći probleme s kakvima danas živi Irak, libijska prirodna bogatstva i obrazovano stanovništvo, uz brojne zainteresirane investitore, mogli bi izvući tu zemlju iz krize, smatraju zapadni ekonomisti.
da li iko noirmalan veruje toj laži holivudskog scenariste ??? pa da li ste normalni