Reagiranja Hrvata Grabovice i Uzdola na oslobađajuću presudu Seferu Haliloviću

Očekivana lakrdija Haaškog suda i države BiH

16.11.2005.
u 18:41
Pogledaj originalni članak

MOSTAR  Haag je lakrdija kao što je i ova država. Presuda se uklapa u trenutačno stanje u ovoj državi. Po tome je vidljv položaj Hrvata u BiH. Treba preživjeti 10. svibnja kada je bio napad, potom 8. rujna kad je na najsvirepiji način pobijeno 33 žena, djece i staraca, pa konačno i ovu oslobađajuću presudu Seferu Haliloviću, kojega su mnogi od nas, tih dana kada je počinjen zločin, vidjeli u Grabovici i u mjestu Rogića kuće sa Zulfikarom Ališpagom Zukom, Vehbijom Karićem, Ramizom Delalićem Ćelom.

Vidjeli smo u kakvom je stanju bilo 12 tjela koja su razmijenjena. Niti jedan nije ubijen metkom, što bi im tada bila nagrada. Sud u Haagu  mogao je vidjeti kakvom su smrću umirali, ogorčen presudom govori Anto Marić, kojem su u Grabovici na najstrašniji način ubijeni majka i sestra.

Zatajila hrvatska politika
Ne tako davno preživjeli Grabovice reagirali su kada je prijedlog tužiteljstva za Sefera Halilovića bio 10 godina. Nisu mogli vjerovati da će netko na zločin kakav je bio u Grabovici, Doljanima i Uzdolu biti kažnjen  tako malom kaznom. Pitaju se što je tužiteljstvo radilo 12 godina. Ističu kako je očita potpuna neozbiljnost svjetske institucije kao što je Haaški sud.

 Je li cilj svega ovoga da se jednostavno Grabovica zaboravi? Svakodnevno gledamo izvješća o zločinima u Srebrenici, a kad je u pitanju Grabovica godinama se šuti. Jednostavno, netko nije imao ni sluha a niti volje da istraži zločin u Grabovici. Ovo je veliki propust hrvatske politike. Što su ovi gore radili i čega se oni boje  pita se Karlo Marić, koji je ranjen, a potom kao logoraš u Jablanici proveo devet mjeseci i dvadeset dana, od čega je 70 dana proveo u tamnici.

Muslimanska prevara
Ogorčeni preživjeli svjedoci Grabovice i Uzdola pitaju se koliko će trebati vremena da se nekom drugom dokaže krivnja za te zločine.
 Ponovo smo svjedoci da žele umanjiti broj žrtava u Grabovici sa 33 na 13. Znamo da je i Rasim Delić Tadeuszu Mazowietzkom izjavio kako su se te noći vodile teške borbe i kako je ubijeno 11 civila Hrvata, a 18 je odvedeno u logor u Jablanicu radi njihove sigurnosti.

Dovoljno je kazati da je poslije te akcije pokupljeno 60 Hrvata koji su u logoru proveli po osam i devet mjeseci, neki su i umrli u logoru. Sve to treba staviti u kontekst zločina u Grabovici, a donijeti oslobađajuću presudu, tome je bilo kakav komentar suvišan  tvrdi Josip Drežnjak, kojem su ubili roditelje, te pita je li Haaški sud uzimao u obzir veliku muslimansku prevaru kad su iz grobnica u Grabovici vadili kosti ubijenih i miješali ih s kostima ljudi koji su umrli prije rata, samo da bi dobili broj.

Pogledajte na vecernji.hr