Vlada je danas prihvatila cijeli niz izmjena poreznih zakona, ali je i uvela nekoliko novih, kojima će, tvrde, hrvatsko gospodarstvo učinili konkurentnijim, a pri tome pomoći najsiromašnijim građanima povišenjem neoporezivog dijela dohotka.
Međustopa na bijeli šećer
Razloga za zadovoljstvo imat će svi radnici s neto plaćama do 5560 kuna koji će od 1. ožujka zarađivati nekoliko desetaka kuna više, ali i jedan manji dio umirovljenika. Naime, neoporezivi dio plaće Vlada je podigla za 400 kuna (sa 1800 na 2200), a mirovine za 200 kuna (sa 3200 na 3400).
No, zato će od sada Vlada oporezivati mirovine bivših gastarbajtera stečene radom u inozemstvu. Neoporezivi dio bit će isti kao i za domaće mirovine. Za koliko će time proračun biti bogatiji, zasad nije poznato jer baza podataka s brojem stranih umirovljenika ne postoji u Poreznoj upravi!
Neslužbeno se spominje broj od čak 81.188 tisuća samo “njemačkih” umirovljenika (koji godišnje dobiju mirovina u vrijednosti 292 milijuna eura), ali prema ugovoru s tom državom, oni će možda biti izuzeti od oporezivanja u Hrvatskoj jer je naša zemlja Njemačkoj dala pravo prvenstva. Kod ostalih zemalja te stavke nema, ali i ne znamo koliko ima umirovljenika koji su svoje mirovine zaslužili radom u trećim zemljama. Pretpostavlja se da će Porezna uprava obvezati umirovljenike da se sami jave i prijave im svoje strane penzije. Tek nakon toga moći će se procijeniti ukupna dobit od novog poreza.
Istodobno s povećanjem opće stope PDV-a na 25 posto, 1. ožujka uvest će se i međustope od 10 posto za jestiva ulja i masti, dječju hranu i hranu na osnovi žitarica za dojenčad i malu djecu, na račune za vodu i na bijeli šećer. “Turistička” međustopa od 10 posto na hranu, bezalkoholna pića, vina i piva konzumirana u ugostiteljskim objektima počet će se primjenjivati od 1. siječnja 2013.
– Od prvog siječnja iduće godine uvest ćemo i fiskalne blagajne te strogu kontrolu u tom dijelu servisiranja usluga, a istog datuma promijenit će se i prag upisa u Registar obveznika PDV-a koji dižemo sa 85.000 na 230 tisuća kuna godišnje – rekao je ministar financija Slavko Linić. Od 1. svibnja smanjuje se stopa zdravstvenog doprinosa sa 15 na 13 posto, prepolovit će se razni parafiskalni nameti (šumski i vodni doprinosi, spomeničke rente...), a sva dobit tvrtki koja se reinvestira i postane dijelom temeljnog kapitala neće biti oporezivana.
Samo zbog snižavanja doprinosa za dva postotna poena gospodarstvenicima će na godišnjoj razini ostati 2,4 milijarde kuna više, a Vlada se nada da će se taj “višak” iskoristiti za investicije.
Nešto će i pojeftiniti
Prvi potpredsjednik Vlade Radimir Čačić rekao je da, kada se zbroje sve Vladine mjere, gospodarstvu ostaje čak šest milijardi kuna više na godišnjoj razini za investicije. Govoreći o najavama mogućeg rasta cijena prehrambenih proizvoda koji su najvažniji za standard građana, ministar financija je rekao da do povećanja cijena hrane ne bi smjelo doći. Štoviše, neki bi proizvodi mogli i pojeftiniti.
– Smanjenje doprinosa za zdravstveno osiguranje za dva postotna poena te značajno rezanje parafiskalnih nameta imat će znatno veći efekt za privredu od povećanja opće stope PDV-a za dva posto – tvrdi Linić. Uvodi se i porez od 12% na dobit od isplaćene dividende. Mali dioničari koji od dividende godišnje zarade manje od 12 tisuća kuna ostat će pošteđeni.
E ova Vijest je za svaku pohvalu. Bravo vlado RH. Dosta nam je već smijuljenja bauštelaca