JMBG U POVIJEST

Od 12. siječnja OIB stiže na kućne adrese svih građana

16.12.2008.
u 19:22
Pogledaj originalni članak

Osobni identifikacijski broj (OIB), koji će od 12. siječnja iduće godine u posebnim omotnicama s povratnicom te oznakom OIB početi stizati poštom na adrese građana, tvrtki i stranaca koji žive i rade u Hrvatskoj, bit će jedina sustavna mjera za borbu protiv kriminala i korupcije, kazao je ministar financija Ivan Šuker na današnjoj konferenciji za novinare.

Tajne skrbničkih računa
U posljednja tri mjeseca, ustvrdio je ministar, napravljeni su golemi napori kako bi od početka siječnja bilo umreženo pet ključnih institucija – Porezna uprava, MUP, Središnji državni ured za upravu, sudski registri trgovačkih sudova i Državni zavod za statistiku. Tijekom 2009. bit će umrežena i Središnja depozitarna agencija, a kao posljednji – gruntovnica i katastar.

Na osnovi jedinstvenog broja od 11 znamenaka (10 slučajnim odabirom i jednom kao kontrolnim brojem) omogućit će se povezivanje i razmjena podataka između službenih evidencija te dostupnost svih podataka o imovini građana i pravnih osoba, priljevu i tijeku novca, a ujedno će se štititi i tajnost podataka, što nije slučaj s JMBG-om koji po zakonu već 4-5 godina nitko nema pravo tražiti od građana.

Mnoge se tvrtke skrivaju i iza skrbničkih računa, o čemu se vodi računa, pa SDA i zbog toga u OIB nije umrežen od početka siječnja, rekao je Šuker. Sve tvrtke koje se budu osnovale nakon 1. siječnja dobit će OIB upisom osnivanja, a u osnivanju trgovačkih društava ubuduće će stajati OIB svih osnivača, a ne samo jednoga.

Novorođenima odmah
Tijekom prijelaznog razdoblja od godine dana usporedno će se rabiti MBG i OIB, nakon čega će ostati samo OIB. Troškovi uvođenja OIB-a, zajedno s informatizacijom, bit će oko 100 milijuna kuna.

Pretpostavlja se da će svi građani OIB dobiti u roku od dva i pol mjeseca, otprilike 500 tisuća na tjedan, a djeci rođenoj nakon 1. siječnja OIB će se dodjeljivati već nakon upisa rođenja. Informatičkom razmjenom podataka matičnog ureda s Poreznom upravom od upisa imena djeteta do dobivanja OIB-a bit će dovoljno 10-ak sekundi, kazao je Šuker.

OIB građane neće ništa stajati i ne zahtijeva promjenu vrijedećih osobnih dokumenata, no i te kako će, primjerice, biti važan kod socijalnih davanja, kada građani više uokolo neće skupljati dodatne papire, već će to za njih napraviti informatički umrežene institucije. S druge strane, u državnoj će se blagajni sigurno pojačati uplata poreznih prihoda.


Broj se može doznati i SMS-om

I prije nego dobiju potvrdu o OIB-u, građani će ga od početka 2009. moći doznati preko SMS-a sa svojim JMBG-om poslanim na broj 61642, web-upitom, uvjerenja Porezne uprave te na besplatnom telefonskom broju 08001811. Nije potrebno mijenjati osobnu iskaznicu (isprave s OIB-om dobivat će se kad isteknu stare), a onima s doživotnom bit će dovoljna potvrda o OIB-u.


Svaka državna institucija moći će vidjeti samo ono što se nje tiče

1. OIB je i te kako je važan i za sustav socijalnih davanja, o njemu će ovisiti i participacija za udžbenike, pravo na dječji doplatak i slično, pri čemu će imovinski cenzus za ta davanja određivati za to mjerodavna resorna ministarstva

2. Sigurnost i zaštita podataka upisanih putem OIB-a su, tvrdi Šuker, zajamčeni. Neće svi moći vidjeti sve, samo ono što ih se tiče. U Poreznoj upravi po točno određenom protokolu gledat će se podaci, a znat će se i tko ih je pregledavao

3. Za građane koji ni iz drugog puta ne dobiju potvrdu o OIB-u, u Poreznoj će upravi još vidjeti kako će im se uručiti, što će ovisiti o broju povrata, a od 7. siječnja počinje i kampanja “jednim ključem za mnoga vrata”

4. Uvođenje OIB-a i umrežavanje raznih državnih institucija za sobom povlači restrukturiranje i racionalizaciju administracije, koja više neće trebati izdavati nepotrebne papire, no Šuker tvrdi da neće biti otkaza

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr