Novi zakon

Od 2012. naplatu dugova umjesto vas provodi javni ovršitelj

Foto: 'Davor Puklavec/PIXSELL'
Od 2012. naplatu dugova umjesto vas provodi javni ovršitelj
19.09.2010.
u 19:48
Još nije određeno hoće li se ovim načinom naplaćivati i alimentacije te koje su tarife
Pogledaj originalni članak

Potpuno nov način ovrhe uvodi se ovih dana u Hrvatsku donošenjem novog Ovršnog zakona. Tako bi, nakon pripreme iduće godine, početkom 2012. sve ovrhe trebale biti efikasno provedene, i to bez sudova, na kojima je sada više od 100 tisuća neriješenih ovrha. Izvansudski model ovrhe znači i da se uvodi novo pravničko zanimanje, javni ovršitelji, koji bi provodili ovrhe na stanovima, kućama i stvarima, a na bankovnim računima građani bi sami mogli naplaćivati svoja potraživanja uz pomoć Fine.

Osnovna je ideja ove reforme, koja je jedna od obveza u pristupu EU, u sklopu 23. poglavlja, ubrzati ovrhu, a javni ovršitelji bili bi ekonomski zainteresirani da one budu što efikasnije jer novac dobivaju iz onoga što su naplatili.

Provodili bi i dražbe

Dakle, građani bi uskoro ovršne sudske odluke odnijeli najbližem javnom ovršitelju, predviđa se da bi ih u Hrvatskoj trebalo između 80 i 100, a ovršitelj bi proveo ovrhu nad imovinom dužnika. Učinio bi to čak i na usmeni zahtjev građana. Na sudu, pak, cijeli je niz formalnosti i donošenja rješenja i odluka, tako da bi ovršitelji zaista trebali biti znatno efikasniji.

Primjerice, sad netko traži ovrhu nad nečijom plaćom, a ako ona nije dovoljna pa se traži imovina dužnika, stranka to mora tražiti od suda koji mora donijeti rješenje... Ovršitelj bi jednostavno, ulaskom u javne baze podataka za koji bi bio ovlašten, od Porezne uprave do MUP-a, našao drugu imovinu. Zanimljivo je da bi ovršitelji provodili i dražbe stanova umjesto sudova, prodavali automobile, slike, nakit...

Još se ne zna tarifa

Uz urede u kojima bi se održavale dražbe, ovršitelji bi imali i skladišta. Iako je u Sabor otišla konačna verzija Ovršnog zakona, zapravo još nije jasno hoće li javni ovršitelji provoditi i ovrhu alimentacija. Naime, sudovima ostaju ovlasti ovrhe po Obiteljskom zakonu, primjerice kad je riječ o viđanju djece, ali pitanje je ima li razloga da sudovi, koji će i dalje biti znatno sporiji, nastave voditi ovrhe nad imovinom nesavjesnih roditelja.

Važno je i pitanje visine ovršiteljskih tarifa, kako takve ovrhe ne bi bile preskupe za građane, a cijene te usluge tek trebaju biti određene.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 6

PL
pluki
09:41 20.09.2010.

Ništa nova pa parkirne kazne več utjeruju javnobilježnički uredi.

FR
friz
21:41 19.09.2010.

dali ovaj zakon vrijedi samo za nas sitnu \"boraniju\"?!?A kako će se recimo vršiti ovrha-naplata recimo od poduzeća u vlasništvu države,zbog čijeg su neplaćanja mnoge firme male ili velike već stavile ključ u bravu???Bojim se da će ovaj zakon opet vrijediti samo za \"najslabiju kariku u lancu\",a to smo mi građani !!!

Avatar jura-100
jura-100
21:41 19.09.2010.

pa tarife će biti vjerojatno isto tako astronomske kao i odvjetničke - 500kn na sat. Ovo je jedna obična pljačkaška država. Još prije 10 godina, kada je odvjetnička komora nez odobrenja povisila tarife na 500 kn/sat. država je rekl kako će to pod hitno smanjiti, da bi tarife bile u skaldu sa plaćama... i NIŠTA fuuuujjjjj takva država....