Stolac godinama ovisi o dotoku pitke vode iz RS jer je glavno vodocrplište daytonskom podjelom ostalo u tom entitetu

Od blatnjave vode iz RS-a stradavaju bojleri i perilice

25.09.2005.
u 18:51
Pogledaj originalni članak

STOLAC - Nerazumnim međuentitetskim razgraničenjem glavno vodocrpilište za Općinu Stolac ostalo je tek stotinjak metara u naselju Do u RS. Stoga Općina Stolac i ovdašnje komunalno poduzeće svih ovih godina moraju plaćati radnike na održavanju tog vodozahvata i utrošenu električnu energiju zbog čega je do sada bilo dosta (ne)sporazuma, pa je Stolac znao često na nekoliko dana ostajati i bez pitke vode. Zbog neplaćenih računa za struju Elektroprivreda RS znala je isključiti struju na vodozahvatu, a to znači i prekid u vodoopskrbi grada Stoca.

Situacija je još gora ako se zna da je stolački vodovod star više od stotinu godina pa su zbog dotrajalosti cijevi u prošlom razdoblju česti bili gubici vode pitke vode. Uz sve te probleme ili bolje rečeno neizvjesnost u stolački vodovod iz srpskog entiteta često dolazi i mutna, tj.za piće neispravna voda. Točnije, nakon svake jače kiše voda se zamuti pa je u njoj dosta pijeska i blata.Tako je prošlog tjedna nakon kiše u cijevima bila blatnjava voda od koje su stradavale i perilice rublja te bojleri jer se za samo nekoliko sati u njima nakupi debeli sloj pijeska i blata.

- To nam se događa nakon svake jače kiše jer se zamuti potok Suhavić (iznad rijeke Bregave) te pokupi okolne izvore, pa u Stolac dolazi takva voda. No, to potraje samo nekoliko dana i voda se opet izbistri, a voda u gradskom vodovodu redovito se klorira pa je bakteriološki ispravna uz tu trenutnu zamućenost - rekao je Nikica Markić, ravnatelj Komunalnog poduzeća Stolac. Jedino rješenje stolačkog problema jest gradnja novog vodovoda čime bi i stočani napokon imali redovitu vodoopskrbu, a ni voda ne bi ovisila o svakoj jačoj kiši koje su osobito učestale tijekom jeseni i zime na tom području.

SIGURNOST GRAĐEVINA

Hrvatski građevinski inženjer: Zgrade izgrađene u ovom razdoblju su najkritičnije. Gradile su se bez adekvatnih projektnih obrada

"Zabrinjavajuće je da do ovog urušavanja nije došlo uslijed elementarne nepogode kao što smo imali potrese u Zagrebu i Petrinji niti obilnih oborina kao što je bio slučaj u Valenciji, Jablanici u BiH ili u Bologni. Nije bilo niti velikih oborina, snijega, niti jakog utjecaja vjetra ili temperature, a nadstrešnica se ipak urušila i izazvala veliku tragediju."

Pogledajte na vecernji.hr