Prvi travanj donijet će brojne promjene za mnoge građane. Sukladno odluci Vlade koja danas stupa na snagu. skuplji će biti duhanski proizvodi, alkoholna pića, kao i zaslađena pića. Očekuje se kako bi kutija cigareta mogla poskupiti za dvije kune, alkoholna pića za tri kune po litri, a sokovi ovisno o količini šećera.
Isto tako, vjeruje se da bi sokovi koji ne sadrže šećer mogli pojeftiniti. Od trošarine izuzeti su vino i pivo, te bi njihova cijena treba ostati ista.
Naime, prije deset dana Vlada je prihvatila uredbe kojima regulira trošarine i posebne poreze na te proizvode. Tada su prihvaćene tri uredbe: o visini trošarine na duhanske prerađevine i duhanske proizvode, visini trošarine na alkohol i alkoholna pića te o načinu izračuna i visinama sastavnica za izračun posebnog poreza na kavu i bezalkoholna pića. Određeno je kako stupaju na snagu s 1. travnjem.
Veće rodiljne i roditeljske potpore za drugih šest mjeseci
Roditeljske naknade za drugih šest mjeseci od 1. travnja povisuju se s 3991 kuna na 5654 kuna. Kako navode 24sata, zakonskim izmjenama skraćuje se i radni staž potreban za ostvarenje prava na potporu, s 12 na devet mjeseci, odnosno umjesto 18 mjeseci s prekidima u posljednje dvije godine na 12 mjeseci.
Fiskalni učinak tih mjera na razini ove godine iznosi 160 milijuna kuna.
Manji računi za plin
Brojne građane razveselit će činjenica što s početkom travnja pojeftinjuje plin za kućanstvo, pri čemu cijene za 5,3 posto smanjuje Gradska plinara Zagreb-Opskrba.
Odluku o tome objavili su prije 20-ak dana, a ta se odluka od 1. travnja ove godine primjenjuje na sve korisnike u obvezi javne usluge na distribucijskom području Gradske plinare Zagreb i Gradske plinare Bjelovar.
To znači da će kućanstva na području Zagreba od srijede plin plaćati po cijeni od 0,2367 kuna po kilovatsatu (kWh), što je 5,3 posto manje u odnosu na dosadašnjih 0,2499 kuna po kWh (sve su cijene bez PDV-a, koji za plin iznosi 25 posto). Ti se podaci odnose na cijenu u najčešćem tarifnom modelu (TM2 – s godišnjom potrošnjom od 5.000 do 25.000 kWh), a uz iznos po potrošnji građani plaćaju i fiksnu mjesečnu naknadu koja i nadalje iznosi 14 kuna (bez PDV-a).
Napokon i dobre vijesti.