osoba tjedna

Od Don Quijotea do lidera sindikalne scene i oporbe

Foto: Ilustracija Točni Zonjić
Od Don Quijotea do lidera sindikalne scene i oporbe
26.06.2010.
u 12:10
Prije desetak mjeseci HUS je bezuspješno pozivao radnike, umirovljenike, studente i druge oštećene građane i njihove obitelji da izlaskom na ulice zatraže ukidanje kriznih poreza te vraćanje stope PDV-a na 22 posto.
Pogledaj originalni članak

Prije desetak mjeseci HUS i njegov čelnik Ozren Matijašević pozivali su radnike, umirovljenike, studente i druge oštećene građane i njihove obitelji da izlaskom na ulice zatraže ukidanje kriznih poreza te vraćanje stope PDV-a na 22 posto. Tadašnja akcija u organizaciji HUS-a doživjela je potpuni fijasko. Međutim, u proteklih devet mjeseci gospodarska i socijalna slika Hrvatske se toliko pogoršala da je prikupljanje 449.506 potpisa za referendum protiv izmjena Zakona o radu nadišlo sindikalnu akciju i preraslo u anketu protiv aktualne vlasti. I tako se Matijašević od Don Quijotea, od prije devet mjeseci, prometnuo u svojevrsnog lidera sindikalne scene i oporbe.

U skladu s novom ulogom, pokazao je i svoje drugo lice optuživši građanku u Zadru koja se usudila pitati kolika mu je plaća, da je HDZ-ova provokatorica. Njegova retorika, kako se broj potpisnika peticije povećavao, postajala je sve izravnija i ubojitija. Demantirao je Damira Kuštraka iz HUP-a da peticiju potpisuju nezaposleni i umirovljenici ustvrdivši da je to laž. Peticiju je potpisalo više od 450 tisuća građana, od kojih je većina zaposlenih, a umirovljenici je potpisuju radi svoje djece i svojih unuka – kazao je Matijašević i bez rukavica poručio premijerki Kosor, koja je sindikalce pozivala za stol, kako ih trenutačno ne zanimaju Vladina rješenja niti će se odazvati na sastanke. Na krilima velikog odziva građana koji su se potpisivali za referendum, Matijašević je bez pardona prozivao lidera SDP-a Zorana Milanovića, predsjednika Ivu Josipovića jer nisu, prema njegovu mišljenju, na vrijeme podržali sindikalne napore glede referenduma. Milanović je reagirao na prozivanja i uz medijsku pompu potpisao zahtjev za referendum, dok je predsjednik države izrazio simpatije prema sindikalnim naporima ali je ipak odlučio uskratiti svoj potpis.

A kad je Matijašević zaprijetio Luki Bebiću, predsjedniku Sabora, da ne stavlja izmjene ZOR-a na dnevni red dok se prikupljaju potpisi za raspisivanje referenduma, to je prelilo čašu strpljenja HDZ-a čiji su čelnici udarili po Matijaševiću iz svih raspoloživih oružja. Optužili su ga da zadire u trodiobu vlasti, ali i da je sindikalna akcija ispolitizirana. Bez obzira na to, ostaje činjenica da su sindikati uspjeli prikupiti potreban broj potpisa za raspisivanje referenduma. I održi li se, to će, nakon 20 godina od referenduma na kojem su građani plebiscitom odlučili da Hrvatska iziđe iz Jugoslavije, biti prvi put da će se volja građana o nekom pitanju testirati na referendumu. Bit će to pobjeda sindikata, ali i demokracije i u svakom slučaju najbolja anketa popularnosti Vlade među građanima. Sasvim je sigurno da ako referenduma i ne bude, prikupljeni potpisi dovoljan su signal Vladi i ona nikako neće moći zanemariti pola milijuna potpisa građana i potencijalnih birača. Kada bi Jadranka Kosor i njezina stranka to učinili i ponašali se ignorirajući činjenice bio bi to samoubilački potez. Stoga ne čudi njezina želja da sindikate privoli na razgovor.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

MI
miso
12:50 26.06.2010.

Ozren Matijašević je najbolji. Samo naprijed.

ST
standup
17:14 26.06.2010.

basç´me interesira,..cá cé na kraju dobiti Radnici od ove \"Sapunice\"??...za Birokraciju..znamo, oni ne zéle nikakove promjene.., jer kako bi cilo Radno-vrime visili po kaficíma, i obavljali svoje seksualne-aktivnosti..??....(Administracija \"obavi\" 70%, svojih seksualnih aktivnosti, za vrime Radnog-vrimena)!!