Skup najmoćnijih država svijeta

Od G20 traži se osuda Rusije i pritisak na Indiju i Kinu

Foto: Handout/REUTERS
Russia's Foreign Minister Lavrov is welcomed upon his arrival in New Delhi
Foto: POOL/REUTERS
G20 summit in Bali
Foto: Matt Cardy
Hamburg: Dolazak politi?ara na summit G20
Foto: KEVIN LAMARQUE/REUTERS
FILE PHOTO: G20 summit in Bali
01.03.2023.
u 20:24
Rusi su i dalje uplašeni mogućnošću Ukrajinaca da dronovima napadnu čak i Podmoskovlje
Pogledaj originalni članak

Skup G20 održava se u New Delhiju, glavnom gradu zemlje od koje se očekuje da, uz Kinu, ključno utječe na Rusiju po pitanju rata u Ukrajini. Od Indije se očekuje da stane uz blok zemalja koje od Rusije nastoje ishoditi barem obustavu invazije. – Ovaj se rat mora osuditi. Nadam se da će svoj diplomatski kapacitet Indija iskoristiti da postigne kod Rusije razumijevanje da ovaj rat treba prestati – rekao je Josep Borrell, europski povjerenik za vanjsku politiku. Reuters navodi neimenovani izvor iz europske delegacije prema kojemu EU sigurno neće poduprijeti izjavu sa skupa G20 ako ona ne bude uključivala i osudu invazije.

Rusija u G20 vidi priliku da svijetu poruči tko je iz njezine perspektive zapravo odgovoran za političku i gospodarsku krizu u kojoj se svijet našao. Tako su u indijskom glavnom gradu i šefovi diplomacije Rusije, Amerike i Kine – Sergej Lavrov, Anthony Blinken i Qin Gang. Lavrov je razgovarao s indijskim ministrom vanjskih poslova Subrahmanyamom Jaishankarom, a na programu su mu i susreti s kineskim, bangladeškim i južnoafričkim kolegama.

Eksplodirao uvoz iz Rusije

Da će i Indija postati sve bitniji čimbenik u ovoj situaciji, vidi se i iz podatka da je njezin uvoz iz Rusije porastao od početka rata za čak 400 posto, prije svega se to odnosi na sirovu naftu koju je onda Indija prerađivala te prodavala dobivene derivate, i to u vrijednosti od 78,58 milijardi dolara, gotovo 28 milijardi dolara više nego prije rata. Ruska delegacija kaže da skup G20 smatra prestižnim forumom na kojem treba postići uravnoteženi konsenzus u interesu cijelog čovječanstva.

”Namjeravamo čvrsto i otvoreno razgovarati o razlozima i poticateljima sadašnjih ozbiljnih problema u svjetskoj politici i globalnoj ekonomiji. Destruktivna politika Sjedinjenih Država i njezinih saveznika već je gurnula svijet na rub katastrofe, isprovocirala nazadak u socioekonomskom razvoju te ozbiljno narušila situaciju najsiromašnijih zemalja”, poručilo je u priopćenju rusko veleposlanstvo u New Delhiju. Zapadne nade u Indiju temelje se u činjenici da je ona dio obrambenog savezništva sa SAD-om, Australijom i Japanom, a jedina među njima nije izravno osudila ruski napad na Ukrajinu.

Ne treba čuditi ni službeni indijski stav o skupu G20, ta zemlja smatra da je rat u Ukrajini važna točka rasprave, ali da i pitanja kakav učinak sukob ima na hranu, energiju i mineralna gnojiva trebaju dobiti dužnu pozornost. Indija očekuje i da se dotakne problem terorizma te uloge kriptovaluta. Očekivanja su i da će se nastaviti tenzije između SAD-a i Kine pa možda ne treba čuditi da su upravo ovih dana počeli novi prosvjedi u Tibetu nakon što je prije dva tjedna Kina optužila SAD za “baloniranje” iznad te kineske provincije anektirane prije 70 godina.

SUSRET MINISTARA

Veliki izazov pred Europom: Migrantska kriza ne jenjava, brojke sve bliže onima iz 2015.

Ministar unutarnjih poslova Davor Božinović u srijedu se sastao s bugarskim ministrom Ivanom Demerdžijevim. Rekao je kako ilegalne migracije potaknute ekonomskim promjenama zbog rata u Ukrajini i potresima u Turskoj i Siriji poprimaju razmjere iz 2015. i 2016. Najavio je i suradnju s Bugarskom i Rumunjskom u njihovu nastojanju da uđu u Schengen, koje su ranije pojedine zemlje blokirale

Bahmut pred okruženjem

Rusiji u tom cijelom kontekstu malo pomažu ograničeni uspjesi na bojnom polju gdje su njezine postrojbe gotovo okružile Bahmut, grad koji je imao 70.000 stanovnika. Posljednjih sedam dana plaćenici iz Wagnera, koji su glavna snaga ruskog napada na taj grad, napreduju svakoga dana i sada je ostalo još samo jedna prometnica kojom se može doći u grad.

– Grad brane deseci tisuća ukrajinskih vojnika. Bitka je svaki dan sve krvavija – rekao je šef wagnerovaca Jevgenij Prigožin. On je od Dume dobio i mogućnost trajne zaštite jer se tamo raspravlja o 15-godišnjoj zatvorskoj kazni za sve one koji diskreditiraju “dobrovoljačke formacije”. Velika se bitka očekuje za AZOM, metaluršku tvornicu za koju se očekuje da bude novi Azovstal.

Rasputica, topljenje leda i stvaranje blata na početku proljeća vjerojatno neće zaustaviti ulične borbe u gradu. S druge strane, Rusi su i dalje uplašeni mogućnošću Ukrajinaca da dronovima napadnu čak i Podmoskovlje. Štoviše, medijska izvješća govore o valu dronova kojima je Ukrajina napala i Krim.

VIDEO Strašne snimke razaranja u Mariupolju: Rusi su ih nemilosrdno granatirali sve dok grad nije pao

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 7

Avatar El Indio
El Indio
00:13 02.03.2023.

Da vidimo sta to imamo od Indije i Kine? Radnike iz Indije i Kineske ducane...

Avatar Vrsalj
Vrsalj
22:59 01.03.2023.

Kreatorima događaja se žuri da do 2030 dostignu ciljeve

SI
siny
04:42 02.03.2023.

SAD je prepun ljudi iz Indije i Kine. To dovoljno govori o tim zemljama