Štapići za uši, plastični tanjuri i pribor za jelo, slamke, čaše od stiropora, štapići za miješanje napitaka, spremnici za hranu i držači za balone od iduće godine u odlaze u povijest, barem na hrvatskom tržištu. Radi se o Zakonu o održivom gospodarenju otpadom koje će Ministarstvo zaštite okoliša donijeti u drugom kvartalu 2020. godine kojem je cilj potpuno uklanjanje jednokratnih plastičnih proizvoda s tržišta.
S ovime se ne slaže Hrvatska gospodarska komora koja navodi kako je u industriji plastike i gume lani je radilo 8200 radnika u 700 tvrtki, a sama proizvodnja se od 1990. do prošle godine udvostručila, piše 24sata. HGK također spominje kako smo prije dvije godine izvezli plastike u vrijednosti od 437 milijuna dolara.
Podsjetimo od 1. siječnja 2019. počela je mjera smanjenja potrošnje laganih i vrlo laganih vrećica te su proizvođači i prodavatelji obvezni dostaviti podatke Fondu za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost o količini stavljenih vrećica na tržište.
Rezultati provedbe ove mjere saznat će se u svibnju iduće godine, a konačni rok koji je Europska unija propisala za zabranu ovih proizvoda je 3. srpnja 2021.
problem plastike nije u slamkama, štapićima za uši i plastičnim tanjurima već u tvorničkim pakiranjima koja su sve veća a, unutra sve manje proizvoda.. npr. da bi izgledalo veće i više, kg mesa se pakira u plastiku veličine 30x40 x20 i državu to ne brine... kao i one plastične kutije u koje se pakira voće kako bi se kupcima uvalilo i ono trulo....već jadna vodi tobožnju brigu o okolišu zabranom štapića za uši. usput, generacija sam koja još pamti papirne škarnicle i papirnu ambalažu koja se po nalogu politike izbacila iz upotrebe kako bi isto zamijenila plastika.....i, sad politika nije kriva za zagađenje već narod