Prošle je godine u Hrvatskoj počinjeno više od 1500 kaznenih djela vezanih za povredu intelektualnog vlasništva, odnosno internetsko piratstvo – šteta: gotovo 400 milijuna kuna!
Nelicencirani softver koji se u hrvatskoj može naći na više od polovice računala nije “kavalirski” delikt nego ozbiljan prekršaj koji koči razvoj ekonomije i stvaranje novih vrijednost, zaključak je jučerašnjeg predstavljanja rezultata međunarodnog udruženja BSA (Business Software Alliance).
Broj “hakiranih” programa u Hrvatskoj posljednjih se godina nije smanjio. U odnosu na prvu studiju koja je objavljena 2003. broj ilegalnih softvera se udvostručio – na 54%. A u usporedbi s zemljama članicama EU Hrvatska je zauzela 6. mjesto po broju nelicenciranih računalnih programa, igrica, operativnih sustava...
Ilegalna proizvodnja i distribucija piratskog softvera sve više ulazi i u fokus međunarodnih kriminalnih organizacija koje "poslovanje" šire i na područje novih medija. Tako je Željko Topić, ravnatelj Zavoda za intelektualno vlasništvo, objasnio da raspolaže podatkom kako su se meksički narkokarteli na američkom kontinentu uključili i u taj posao. Dnevno zarade više od dva milijuna dolara.
Odgovarajuće korake u borbi protiv piratstva poduzet će Ministarstvo unutarnjih poslova koje već ima radnu skupinu za borbu protiv internetske krađe.
– Novi zakon o kaznenom postupku uključivat će i povredu intelektualnog vlasništva – kazao je Krešimir Sikavica, načelnik MUP-ova odjela gospodarskog kriminaliteta i korupcije. U prijevodu to znači da bi već ove jeseni u slučaju sumnje na piratstvo specijalni odjel MUP-a mogao, uz nalog suca, prisluškivati telefonske razgovore, pratiti sumnjivce i njihove mrežne priključke.
Da se posao s ilegalnim kopijama ne isplati, brojkama je potkrijepila Božena Vrbanić, zamjenica glavnog inspektora Državnog inspektorata. Prošle je godine na 3790 računala nađeno više od 500 hakiranih programa, a 145 educiranih inspektora specijaliziranih na prepoznavanje piratstva na licu je mjesta naplatilo 800 tisuća kuna. Podnijeli su i više stotina prekršajnih prijedloga, a tu su i moguće odštete vlasnicima licencija.
Tvrtke koje koriste nelicencirane proizvode mogu biti kažnjene globom do 50 tisuća kuna, obrtnici s dvije do 10 tisuća, a građani s četiri tisuće kuna.
Od internetskog piratstva u Hrvatskoj šteta 400 milijuna kuna
Poginuo srpski plaćenik Živković? Četnik sjedio u prvim redovima na Putinovom govoru, regrutirao Srbe za 200 eura
Srpski plaćenik Bratislav Živković navodno je poginuo u borbama u Kursku. Informacije o njegovoj smrti nisu službeno potvrđene
FOTO Pijanist Emil Vukov ispraćen na posljednji počinak, počast mu odao i premijer Plenković
FOTO Motaj, motaj, dobar! Na livadu blizu Bjelovara istovarili MiG i helikopter Mi-24. Ali imaju dobar razlog
Bjelovar, točnije obližnja Kapela postala je bogatija za jedan dio hrvatske povijesti. Naime, zrakoplov MiG 21 BIS i helikopter Mil Mi-24 stigli su na svoje konačno odredište u Kapelu, ispod crkve Svete Marije Magdalene
Je li ovakva ambalaža put prema čišćoj budućnosti?
U svijetu koji se suočava s rastućim izazovima klimatskih promjena, briga o okolišu postala je ne samo odgovornost nego i ključni imperativ za tvrtke.
Stakleni stropovi i ljepljivi podovi: kako nevidljive prepreke koče napredak žena
Metafore poput "staklenog stropa", "ljepljivog poda" i "potrgane prečke" već su dugo prisutne u jeziku kada se govori o rodnoj neravnopravnosti u poslovnim strukturama.
Ovaj članak je vic doslovno. VL koristi Adobe Photoshop koji NIJE licenciran na SVIM računalima, kao i software za prijelom stranica. Ministrstva također koriste 90% crackanog , a ne \"hakiranog\" software-a. to je velika razlika.. Ne bi želio objašnjavatiu čuvaru ovaca ovdje piostupak licenciranja software-a prema licencama i broju korisnika, te načinu/vremenu uporabe jer bi mu govorio kineski , pa ne bi skužio ništa. Tražim posao: doslovno, honorarno uređivati vaše TECH stranice koje su gore od Big Brothera, koji je zadnji šljam olajav rubrike.. Em objavljujete stvari par godina stare em, nemate pojma o pojmu..