Opasno ponašanje

Od korone se liječe savjetima s društvenih mreža. Liječnici upozoravaju: 'To je opasno!'

Foto: YVES HERMAN/REUTERS/PIXSELL/REUTERS/PIXSELL
Outbreak of the coronavirus disease (COVID-19) in Peronnes-les-Binche
Foto: RADOVAN STOKLASA/REUTERS/PIXSELL/REUTERS/PIXSELL
Spread of the coronavirus disease (COVID-19), in Nizna
Foto: Boris Scitar/Vecernji list/PIXSELL
COVID 19
14.11.2020.
u 09:52
Iz Liječničke komore BiH upozoravaju da je zdravstveni sustav pred kolapsom te da pacijenti ne dobivaju odgovarajuću skrb jer se jedna medicinska sestra brine o 20 zaraženih osoba
Pogledaj originalni članak

Mjerodavni zavodi u BiH izvijestili su o 1728 novih slučajeva zaraze koronavirusom. Prijavljena je smrt 49 osoba. Širenje zaraze ne posustaje, ipak dobra vijest je da je BiH naručila 1,232.000 doza potencijalnog cjepiva za 20 posto populacije uz sveobuhvatni prosjek cijena po dozi od 10,55 američkih dolara, potvrđeno je iz Ministarstva civilnih poslova BiH.

Osiguran remdesivir

Ministarstvo realizira nabavu zdravstvenih protumjera i cjepiva.

- S tim u vezi potpisan je ugovor između BiH i Globalnog saveza za cjepiva o nabavi cjepiva za stanovnike BiH. Na temelju istog principa potpisan je i sporazum o zajedničkoj javnoj nabavi medicinskih protumjera - priopćeno je. BiH se potpisivanjem ugovora s Globalnom alijansom za cjepiva ubilježila da će među prvim zemljama u svijetu dobiti cjepiva protiv COVID-19. U okviru sporazuma o zajedničkoj javnoj nabavi zdravstvenih protumjera trenutačno se realiziraju aktivnosti nabave lijeka remdesivir.

- Primjenom alokacijskog ključa Europskog centra za kontrolu i prevenciju bolesti, koji podrazumijeva praćenje posljednjih tjednih stopa hospitalizacije, Europska komisija je BiH za prvi mjesec dodijelila 1794 od traženih 2400 ampula lijeka remdesivir - navode iz Ministarstva. Veliki broj zdravstvenih ustanova žali se na nedostatak kadra posebno jer je ih je veliki broj zaražen ili u samoizolaciji, a pacijenata je sve više. Liječnička komora FBiH uputila je apel nadležnim za dodatno zapošljavanje liječnika. Upozoravaju da je zdravstveni sustav pred kolapsom te da pacijenti ne dobivaju odgovarajuću skrb jer se jedna medicinska sestra brine o 20 zaraženih osoba.

VIDEO Dragan Primorac objasnio načine testiranja na koronavirus: 'To je preduvjet za dobivanje realnih brojeva inficiranih'

“Nastat će kolaps zdravstvenog sustava. COVID-odjeli bit će pretrpani pacijentima, a nedostajat će doktor medicine i tehničari”, upozorava predsjednica Liječničke komore FBiH. Predlažu žurno iznalaženje jedinstvenog načina zapošljavanja svih doktora medicine koji se nalaze na popisima nezaposlenih Zavoda za zapošljavanje FBiH. Apeliraju na nadležne da ne pozivaju liječnike u mirovini na radnu obavezu jer su oni zbog godina rizična skupina. Donesena je i odluka da se uputi zahtjev mjerodavnim institucijama FBiH da žurno razmotre mogućnost zapošljavanja tisuću medicinskih sestara-tehničara u COVID-odjelima.

Opasno ponašanje

Sve više je i onih koji se ne javljaju liječnicima i liječe se na svoju ruku. Savjete traže od prijatelja, na forumima i društvenim mrežama. Svoju terapiju s virtualnim prijateljima dijele oni koji su preboljeli zarazu, a zbog sve više zaraženih sve su češći upiti i onih koji imaju simptome COVID-19 - koje antibiotike, probiotike, vitamine, minerale... uzimati u kojoj fazi bolesti? A onda slijede salve savjeta, preporuka, uglavnom onih koji nemaju veze sa zdravstvenom strukom, što uzimati u prvim danima, a što kasnije, koji lijek se pokazao najboljim?! Ovakav vid samoliječenja može biti vrlo opasan - upozorava prim. mr. sci. Zahida Binakaj, predsjednica Komore magistara farmacije Federacije BiH.

- Nekome je taj lijek pomogao, ali kod vas može izazvati suprotan učinak i pogoršati bolest – kazala je za Faktor Binakaj. Prema njezinim riječima, u situaciji kada COVID-19 pokazuje svoje najgore lice, nedopustivo je samoliječenje onih koji nisu medicinske struke. Kaže kako se upozorenje posebno odnosi na “samovoljno uzimanje antibiotika”, što, dodaje, može biti vrlo opasno.

- Nitko, osim liječnik, nema pravo praviti procjenu i propisivati lijekove. Često se spominje sumamed, odnosno azithromycin, kojeg ima dovoljno na tržištu BiH, i panika oko toga da ga nema je neutemeljena. No, ponavljam, nitko drugi, osim liječnika, nema pravo postaviti indikaciju niti propisati sumamed. Uzimanjem antibiotika po preporuci prijatelja ili susjeda stvara se rezistencija (otpornost), pa kad je osoba u životnoj opasnosti, lijek koji bi trebao djelovati, tada je beskoristan jer bakterije koje su napale organizam, brane se upravo tom rezistencijom – objašnjava Binakaj. Spomenimo i da je u devet županija u FBiH na snazi ograničenje kretanja od 23 do 5 sati. Ograničenja nema u ZHŽ-u koji je proglasio stanje nesreće 27. kolovoza 2020. i zbog toga ova županija ne mora provoditi mjere Kriznog stožera Federalnog ministarstva zdravstva.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 5

DU
Deleted user
18:17 14.11.2020.

Rakija pomaže

GE
genadij
15:57 14.11.2020.

Sretan sam da je došla korona jer su nestale sve druge bolesti.

Avatar JPlesi
JPlesi
13:12 14.11.2020.

zato i imamo toliki broj umrlih i bolesnih kakti..! jer se slušaju mediji i ono što nam serviraju a da je točno noje a da se izmišlja izmišlja se..zato i imamo toliki broj za koji javnost ne zna drugačije nego preko medija ...nitko ne može sa svojim životom garantirati da je to sve istina...ako može neka to prvi objavi da svojim životom garantira i stoji iza toga...jer sve ovo je kao kad obesiš mački o rep sve...svi se ograđuju i peru ruke a za sve pogreške koje rade krivac je korona tako da su čistih ruku a ljude tamane kao muhe sa svime i svačime ..osobito starije ljude...