VEĆI IZNOSI

Od prvog travnja velika promjena na bankomatima: Uvode se novi apoeni

Foto: Igor Soban/PIXSELL
Od 1. siječnja euro postaje službena valuta u Hrvatskoj i nakon 29 godina zamijenit će kunu
Foto: Dusko Jaramaz/PIXSELL
Od 16. siječnja opet plaćanje naknade na bankomatima drugih banaka
30.03.2023.
u 19:57
A osim što su prilagođeni eurima, bankomati su sada i jače zaštićeni, dodala je Lidija Stolica, predsjednica Hrvatskog ceha zaštitara
Pogledaj originalni članak

Tri mjeseca nakon što smo uveli euro kao službenu valutu, kreće sljedeći korak njegove implementacije. Naime, bankomati će od 1. travnja biti opremljeni novčanicama od 50 i 100 eura, dok su do sada u većini slučajeva isplaćivali samo one od 10 i 20 eura. Ipak, novčanicama od 100 eura bit će opremljeni uglavnom bankomati na obali.

Bankomati će i dalje pohranjivati jednaku količinu novca – od 600 do 900 tisuća kuna – a koji ćete apoen dobiti, ovisi o modelu bankomata, točnije, o broju kazeta koje se nalaze u njemu, izvještava RTL. U jedan uređaj stane otprilike 600 novčanica jednog apoena.

kolaps kripta - početak propasti tradicionalnih banaka?

Bankama prijeti propast, novac postaje digitalni? Ovo su najveći profiteri svjetske krize

Što se događa kad novac bježi iz depozita, posebno tako brzo, online povlačenjem kakvo je bilo u SVB-u? Osim u novčane fondove i privatne digitalne valute, poput bitcoina i tethera, može seliti i u digitalne valute središnjih banaka (CBDC) koje se smatraju sigurnijima nego klasične banke. Da u ovoj krizi postoji više digitalnih valuta, štediše bi zasigurno bile u iskušenju prebaciti depozite iz komercijalnih banaka u sigurnije središnje banke. Jednim pritiskom na tipku na nekom „gadgetu“. Je li to početak bank runa i propasti banaka?

– Ako je manji model, manje je kazeta. Količina od 10 i 20 eura koja se stavljala vrlo brzo se praznila i zato je potreba za povećanjem iznosa vrijednosti u bankomatima, i zato se stavljaju novčanice od 50 i 100 eura – pojasnila je Lidija Stolica, predsjednica Hrvatskog ceha zaštitara.

A osim što su prilagođeni eurima, bankomati su sada i jače zaštićeni, dodala je Stolica. U uređaje je ugrađen sustav koji u slučaju pokušaja provale novčanice polijeva prepoznatljivom bojom koja nije periva.

ZBOG PRELASKA NA EURO

Gotovina više nije kralj? Građani sve više plaćaju karticama, lakše im je nego računati 'siću' u centima

Od siječnja ove godine maksimalni je iznos pojedinačne beskontaktne transakcije bez PIN-a 40 eura, za plaćanje karticama koje izdaje Zaba. Po kartici je moguće provesti najviše pet uzastopnih transakcija bez potvrde PIN-om, a za šestu transakciju traži se potvrda iz sigurnosnih razloga. Jednak je limit za beskontaktno plaćanje bez potvrde i u Addiku, OTP-u, Erste banci i PBZ-u.

Iako bi se novi apoeni u bankomatima trebali naći tek od subote, čitateljica nam javlja kako je njoj bankomat u Osijeku ranije ovog tjedna već dodijelio jednu novčanicu od 50 eura.

VIDEO Ova besplatna aplikacija je hit, u nekoliko sekundi riješit će vas muka s eurom i preračunavanjem

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 12

BP
Besposlen pop
05:27 31.03.2023.

Već prije sam na bankomatu dobio novčanicu od 50 €

DU
Deleted user
23:37 30.03.2023.

Konacno neka pametna, ne znam uopće kome je palo na pamet stavljati 10 eur u bankomat. I 20eur je siča ali ok ako bankomat ima vise kaseta pa ima i 50 i 100 eur. Ovo sada je blagi užas gdje ti da brdo siće. Od po 20 i 10 eur.

PE
Pericabad2
04:59 31.03.2023.

Cuj ti velika promjena... Velika promjena bila eventualno da ti bankomat da vise love nego si zatrazio iz humanitarnosti, a ne to da su dodali vece novcanice