Trgovina njemačkog lanca Lidl u čakovečkoj Globetki prvi je objekt u Međimurskoj županiji kojemu je izdan energetski certifikat. Prema novom pravilniku o energetskom certificiranju zgrada, za sve zgrade za koje je zahtjev za dozvolu podnesn nakon 1. travnja ove godine, mora se uz izdavanje uporabne dozvole priložiti i energetski certifikat.
Kao što kod kupnje hladnjaka ili televizora gledaju u kojem je uređaj energetskom rangu, tako će i prilikom kupnje kuće ili stana građani provjeravati u kojem je energetskom razredu nekretnina!
- I za manje zgrade i obiteljske kuće potrebno je prije useljenja ishoditi takav certifikat. Zgrade koje se prodaju, iznajmljuju ili daju na leasing, moraju imati certifikat i dati ga na uvid kupcu ili najmoprimcu najkasnije na dan pristupanja Hrvatske u članstvo Europske unije.
– Sve zgrade javne namjene za koje je obvezno javno izlaganje energetskog certifikata moraju ga razraditi i javno izložiti do 1. lipnja 2012. godine – kaže Dragutin Matotek, direktor tvrtke Međimurje Investa, čiji je ovlašteni certifikator Ratko Matotek, s Damirom Matjačićem iz Provente, izradio prvi cetrifikat u Međimurskoj županiji.
Ta novost pomoći će kupcima i najmoprimcima stanova i poslovnih prostora, koji će dobiti sve informacije o energetskim svojstvima zgrade, kakva je izolacija ugrađena i slično. Ulaganjem u izolaciju svih dijelova zgrade ili kuće mogu se, tvrde stručnjaci, postići značajne uštede u grijanju i hlađenju.
Za toplinski neizoliranu kuću korisne površine 143 četvorna metra u središnjoj Hrvatskoj godišnje se potroši 182 kilovatsata po četvornome metru, a ako se propisno izolira, samo 50 kilovatsati!
- Svijest o potrošnji energije i emisiji stakleničkih plinova, zagađenju i očuvanju okoliša u svijetu je jedna od najvažnijih tema. No, jednako je tako važna i ona o štednji, posebno tamo gdje se može štedjeti. Treba voditi računa o racionalnoj potrošnji energije, posebno za grijanje, ventilaciju i hlađenja u zgradarstvu, za koje se potroši čak 40 posto sve potrošene energije. Taj postotak raste s porastom životnog standarda – istaknuo je Dragutin Matotek.
Energetski certifikati, koji vrijede deset godina, dat će sliku o tome koliko se energije troši i gubi, a odmah daje i prijedloge za poboljšanje izolacije.
Usto, pomaže i u redu na tržištu nekretnina.
Prednost je i što se mogu dobiti poticaji iz Fonda za energetsku učinkovitost.
Razredi certifikata određeni su potrebnom godišnjom energijom za grijanje od A+ do G, u osam kategorija. Cetrifikate izdaje nekoliko tvrtki u Međimurskoj županiji. Certificiranje će donijeti i promjene na tržištu jer će vlasnici objekata koji imaju viši energetski razred tražiti i veću cijenu. (ibe/VLM)