Sudeći prema prepiski koju odvjetnik Siniša Pavlović (na fotografiji), zastupnik Gizele Đureković, udovice hrvatskog emigranta Stjepana Đurekovića, već puna četiri mjeseca vodi s Hrvatskim državnim arhivom, ispada da je lakše doznati koga su prije nekoliko godina američke tajne službe špijunirale diljem svijeta nego o čemu je prije 30 godina odlučivalo predsjedništvo SR Hrvatske.
Uloga povjerenstva
Kako bi se pripremio za suđenje Josipu Perkoviću i Zdravku Mustaču, osumnjičenima za ubojstvo Đurekovića, koje počinje 16. listopada u Njemačkoj, odvjetnik Pavlović sredinom svibnja javio se Državnom arhivu i zamolio uvid u dokumentaciju nastalu u razdoblju od 1982. do 1984. godine. Pozitivan odgovor dobio je tek u srijedu, dva tjedna prije početka suđenja, i to nakon što je Državni arhiv upozorio da neustupanjem dokumentacije potrebne za sudski postupak i sami čine kazneno djelo pomoći počinitelju ubojstva.
Tražio je dosjee što ih je Služba državne sigurnosti vodila za Stjepana Đurekovića (ubijen 1983. u Njemačkoj), njegova sina Damira Đurekovića (ubijen 1987. godine u Kanadi) i suprugu Gizelu. Potom zapisnike i transkripte Savjeta za zaštitu ustavnog poretka, dokumente Izvršnog vijeća Sabora SR Hrvatske, Komisije za obranu i zaštitu, dokumentaciju SDS-a, Službe državne sigurnosti Gradskog SUP-a Zagreb, dokumente Predsjedništva CK SKH te dokumentaciju sa zagrebačkog Okružnog suda i tužiteljstva vezano za suđenje Đurekoviću zbog privrednog kriminala u Ini. U lipnju je Državni arhiv obavijestio Pavlovića da im ne može dati uvid u dokumente koji su označeni kao tajna dok ih ne deklasificiraju pravni sljednici spomenutih institucija, dakle SOA, Hrvatski sabor i SDP. Državni arhiv pozivao se i na Povjerenstvo za sređivanje gradiva od posebnog nacionalnog interesa i postupanje po zahtjevima za uvid i njegovo korištenje. Vlada je odluku o osnivanju toga Povjerenstva donijela 15. svibnja, dva dana nakon što je Pavlović uputio prvi zahtjev za uvid u dokumente. Odvjetnik smatra da to nije slučajno i da je svrha Povjerenstva blokiranje informacija.
Sumnju u to da državne institucije ometaju utvrđivanje istine o ubojstvu Đurekovića i ulogu koju su u tome imali čelnici tajne službe bivše Socijalističke Hrvatske, Perković i Mustač, potkrepljuje podatkom da je SOA još u srpnju donijela odluku o deklasifikaciji dokumenata i dostavila je Državnom arhivu, a oni su to odvjetnicima Gizele Đureković dostavili tek 26. rujna.
Turudić problema nema
Povjerenstvo za sređivanje gradiva od posebnog nacionalnog interesa odobrenje za korištenje dokumentacije Predsjedništva SRH i Izvršnog vijeća Sabora SRH dalo je tek 22. rujna, a odvjetnik Pavlović obavijest o tome primio je 1. listopada. Na suglasnost SDP-a Pavlović, kao i suprotna strana, odvjetnik Anto Nobilo, koji brani Josipa Perkovića, još uvijek čekaju.
Dokumente koje je za isti sudski proces preko Ministarstva pravosuđa zatražio njemački sud, sudac i predsjednik zagrebačkog Županijskog suda Ivan Turudić prikuplja bez problema. Rekao nam je su sve institucije kooperativne, da je većinu toga prikupio i u ponedjeljak će proslijediti Ministarstvu pravosuđa.
>>'U slučaj ubojstva Đurekovića žele uplesti i Račana'
>>Odvjetnik Gizele Đureković: Želimo doznati što se dogodilo, zašto i tko je kriv
Strasno i jadno da u ovo vrijeme slobode i demokracije nakonsvih zbivanja u povjesti nasom sudbinom i zivotom upravljaju sinovi i potomci crvene armade i ubica nasih oceva ,djedova i nasih sinova to je za svaku osudu !!!!!