Izvanraspravno vijeće Županijskog suda u Velikoj Gorici, kako se neslužbeno doznaje, odbio je žalbe prve skupine pripadnika Torcide, koji su uhićeni prije dva tjedna nakon navijačkog divljanja na A1. Tom prigodom uhićena su 42 navijača Hajduka i svima njima određen je istražni zatvor zbog opasnosti od ponavljanja djela.
Njihove obrane su se žalile, smatrajući da je istražni zatvor određen svima, a bez da je točno utvrđeno tko je, a tko nije sudjelovao u neredima. No velikogorički Županijski sud s tim se tvrdnjama nije složio, a sada je prvoj skupini od 11 Hajdukovih navijača, među kojima je i novinar Mate Prlić, odbijena žalba. A to znači da će u Remetincu biti do daljnjega jer im je istražni zatvor određen zbog opasnosti od ponavljanja djela.
Video: Snimka sukoba na benziskoj postaji
O preostalim žalbama, sud bi trebao odlučivati idući tjedan. No ako je suditi po ovoj prvoj odluci, može se pretpostaviti da će vjerojatno i žalbe ostalih pripadnika Torcide biti odbijene. U međuvremenu, sve ono što se događalo na A1 prije dva tjedna i dalje se istražuje. Navijačima su izuzeti mobiteli, koji se vještače, što bi moglo potrajati i do mjesec, dva dana. Svoj posao još nije završila ni Unutarnja kontrola MUP-a, o čemu je jučer govorio i ministar Davor Božinović, odgovarajući na novinarske upite je li poznat broj hitaca koji su policajci ispalili.
- To će pokazati izvješće stručnog tima i unutarnje kontrole MUP-a, a MUP-ovi stručni timovi će o tome obavijestiti DORH. Ne vidim razloga da se podaci o broju ispaljenih hitaca ne iskomuniciraju javno- kazao je Božinović.
On smatra i da nema zapreka da se objave sve snimke nadzornih kamera spornog događaja, ako na tim snimkama, kako je kazao, ima nešto novo.
Inače, na konferenciji za novinare dan nakon događaja, Marko Rašić, načelnik PU zagrebačke kazao je da je policija ispalila 30-ak hitaca, a pojedinačno je pobrojao i koliko je hitaca koji policajac ispalio i gdje. Rašić je tada, baš kao i Nikola Milina, glavni ravnatelj policije te sam Božinović, tvrdio da je policija opravdano uporabila silu, odnosno koristila vatreno oružje, pri čemu su ranjene četiri osobe. Izjavljivali su to iako nadzor unutarnje kontrole, a ni kriminalističko istraživanje nije bilo gotovo, bez da nadzor i kriminalističko istraživanje budu okončani, neozbiljno je govoriti da je sve bilo zakonito. Pogotovo jer i članak 95. Zakona o policijskim poslovima i ovlastima policajcima brani uporabu vatrenog oružja kao sredstva prisile u masi.
Stoga ni dva tjedna od navijačkog divljanja na A1 još mnogo toga još nije ni utvrđeno, a kamoli poznato.
tako treba,samo oštro