PETORKA

Odluka o opstanku u petak

13.03.2002.
u 00:00
* Goran Granić ostaje potpredsjednik u Vladi, ali kao neovisan član. Budiša ne zna znači li to da je izašao iz HSLS-a
Pogledaj originalni članak

ZAGREB - Dogovorili smo se da Dražen Budiša uđe u Vladu kao zamjenik premijera i da bude na čelu Koordinacije za unutarnju i vanjsku politiku. Goran Granić ostaje potpredsjednik Vlade, ali kao neovisni član i neće biti u kvoti HSLS-a. Ja ću prihvatiti ostavke ministara Alojza Tušeka i Goranka Fižulića, a na petorci ćemo se dogovoriti oko datuma razrješenja. U uži kabinet će ući i po jedan ministar iz HSS-a, LS-a i HNS-a uđe u uži kabinet, budući da je HSS odbio potpredsjedničko mjesto u Vladi - rekao je sinoć premijer Ivica Račan, nakon šestosatnih pregovora čelnika koalicije.

Čeka se dogovor o Haaškom sudu

Šefovi stranaka su jučer započeli drugi krug razgovora o izlasku iz krize, a nakon jučerašnjeg sastanka čini se da postoji minimum dobre volje da se vlast sačuva. Sve su stranke izrazile želju da koalicija opstane, a hoće li to biti moguće vidjet će se u petak nakon novog kruga razgovora. Tada će šefovi koalicije početi razgovarati o programskoj suglasnosti oko konkretnih točaka. Račan i njegov SDP inzistiraju da u slučaju postizanja suglasnosti oko sasvim određenih programskih točaka svi šefovi koalicije to i potpišu. "Ako se u petak dogovorimo oko programa, koalicija će opstati", rekao je sinoć Račan.

Iako o tome sinoć novinarima nije govorio nitko od nazočnih - a uz Račana su bili i Zlatko Tomčić, Dražen Budiša i Zlatko Kramarić - pretpostavlja se da bi u petak najviše problema moglo biti oko suglasnosti o suradnji s Haaškim sudom. To se procjenjuje kao moguća nova tempirana bomba koja bi mogla izazvati iskakanje Dražena Budiše i HSLS-a. Zato Račan, čulo se SDP-u ovih dana, želi Budišin potpis da će biti kooperativan u slučaju neočekivanih zahtjeva Haaškog suda. U HSLS-ovim redovima čuje se da će Budiša tražiti da se partneri usuglase oko toga da se suradnja s Tribunalom temelji na Ustavnom zakonu o suradnji s Haaškim sudom, ali i na Pismu Vlade RH iz prosinca 2000. godine koje je Račan poslao Carli del Ponte, čiji je ton vrlo oštar i u čijoj je izradi sudjelovao i Goran Granić.

Novinare je zanimalo znači li neovisni status G. Granića u Vladi da je izašao iz HSLS-a, ali je Budiša mogao reći tek da je u ponedjeljak dobio njegovo pismo u kojem kaže da ne može preuzeti nikakvu odgovornost u Vladi uime HSLS-a ili kao član HSLS-a. No, Budiša nije znao znači li to da je Granić izašao iz stranke. "Ako nije stiglo ništa osim toga, Granić je još član HSLS-a", kazao je Budiša. Šef HSLS-a je jučer i partnerima dao Granićevo pismo, a u njemu Granić piše da su mu neprihvatljivi zaključci Malog vijeća HSLS-a prema kojima on ne može biti u kvoti HSLS-a, a Fižulić mora odmah biti smijenjen, jer odstupaju od dogovora HSLS-ovih ministara i Dražena Budiše.

Izmijene koalicijskog ugovora

Partneri su dogovorili i izmjene Koalicijskog ugovora. Ubuduće će se sporovi rješavati na petorci, a ako ne bude jedinstvenog stava, odluka će se donositi većinom glasova, u kojem svaki šef stranke ima glasova koliko mu stranka ima mjesta u Saboru. No, kako SDP ima više mjesta od sve četiri stranke zajedno, većina ne smije biti samo iz jedne stranke. U iznimno važnim pitanjima sporovi će se rješavati dvotrećinskom većinom. Problem povlačenja ministara iz Vlade riješen je tako da smjenu člana Vlade mogu tražiti i premijer i predsjednik stranke. O tome će se nastojati postići suglasnost partnera, a ako je ne bude, o smjeni će odlučiti petorka dvotrećinskom većinom.

Račan je odbacio optužbe da su on i SDP kanili tražiti glasovanje o povjerenju Vladi kako bi raskolili Klub HSLS-a. "Ako koalicija ne izađe iz krize, SDP-u nije rješenje glasovanje o Vladi, nego ostavka premijera. Dakle, ako ne bude stabilnosti, uslijedit će moja ostavka", rekao je Račan. Budiša je zaključio da će u Vladu ući kad se steknu uvjeti, te da je optimist u pogledu brzog izlaska iz krize.

Mladenka Šarić

Pogledajte na vecernji.hr