OGRANIČILI CIJENE

Odluka Vlade: Ovi proizvodi ne smiju biti skuplji nego što su bili 30. siječnja

Foto: Tomislav Miletić/Pixsell
kupovina
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Vlada RH na sjednici o suzbijanju koronavirusa u Republici Hrvatskoj
Foto: Jurica Galoić/Pixsell
Vlada - sjednica
14.03.2020.
u 22:05
Proizvodi poput brašna, mlijeka, jaja, šećera, soli, riže, svježeg mesa i sl., ne smiju biti skuplji nego što su bili na dan 30. siječnja 2020. godine
Pogledaj originalni članak

Vlada je na telefonskoj sjednici donijela Odluku o iznimnim mjerama kontrole cijena za određene proizvode radi sprječavanja negativnih učinaka promjene pojedinih cijena proizvoda i radi sprječavanja monopolističkog određivanja cijena proizvoda, a u vezi s nastalom epidemije bolesti COVID-19 uzrokovane virusom SARS–CoV-2 u Republici Hrvatskoj čime se osigurava zaštita zdravlja i života ljudi, priopćili su večeras iz Vlade.

Sukladno Zakonu o iznimnim mjerama kontrole cijena, najvišom cijenom smatra se cijena proizvoda na dan 30. siječnja 2020. godine, kada je Svjetska zdravstvena organizacija proglasila zaraznu bolest COVID-19 uzrokovanu virusom SARS–CoV-2 javnozdravstvenom prijetnjom od međunarodnog značaja.

Odlukom se određuju proizvodi na koje se primjenjuje mjera kontrole cijena: brašno, mlijeko i mlijeko u prahu, jaja, šećer, sol, riža, tjestenina, svježe meso, riba, voće i povrće, mesne konzerve, riblje konzerve, jestivo ulje, dječja hrana, dječje pelene, voda za piće, deterdžent za rublje, deterdžent za suđe, sapun, sredstva za dezinfekciju vode, prostora i ruku (uključujući koncentrirani alkohol), zaštitni kombinezoni i druga zaštitna i medicinska odjeća i obuća, zaštitne naočale i viziri, zaštitne rukavice, zaštitne navlake za cipele, zaštitne maske – kirurška, FFP2, FFP3, respiratori/transportni ventilatori, lijekovi i medicinski proizvodi te posteljno i ostalo rublje za zdravstveni sustav.

VIDEO Znanstvenik Ivan Đikić o pandemiji i situaciji s koronavirusom

Odlukom ovlašćuje se ministar gospodarstva, poduzetništva i obrta da, u slučaju opasnosti od nestašice navedenih proizvoda, ograniči njihovu prodaju izvan područja Republike Hrvatske, u skladu s člankom 36. Ugovora o funkcioniranju Europske unije.

Za provedbu nadzora zadužuje se Državni inspektorat koji će o provedenom nadzoru redovito obavještavati Ministarstvu gospodarstva, poduzetništva i obrta.

>> Tema: Koronavirus

Ako sumnjate da imate koronavirus ne idite izravno u bolnicu nego nazovite svog liječnika ili dežurnog epidemiologa na brojeve u svojoj županiji:

Telefonski brojevi epidemiologa

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 31

Avatar HILARIUS FELIX
HILARIUS FELIX
22:18 14.03.2020.

Konačno. Treba stati na kraj ovim lešinarima koji pokušavaju masno zaraditi na nesreći.

TH
than
00:27 15.03.2020.

Budući da ne proizvodimo niti približno hrane za svoje potrebe ovo bi moglo ispasti i kontraproduktivno. Primjer. Mlijeko masovno uvozimo. Ako se vani podigne cijena mlijeka, a kod nas je uredba da ne smije biti skuplje to može značiti samo jedno - nestašicu. Rižu, ako i negdje uzgajamo to je u smješnim količinama. Pšenica se isto masovno uvozi. No sada na vidjelo dolazi koliko je pogibebljno to što se uništilo selo i poljoprivreda. Glavno da se daju subvencije za privatne bazene. To je taj "rad".

OV
Ovozemaljski
23:00 14.03.2020.

A wc papir nisu zaštitili?🤣