Piše dr. sc. Ante Žužul

Odlukom CK SKH 1972. u Zagrebu je spaljen Hrvatski pravopis Školske knjige, ali je hrvatska emigracija napravila njegov reprint

Foto: Luka Stanzl/PIXSELL
Odlukom CK SKH 1972. u Zagrebu je spaljen Hrvatski pravopis Školske knjige, ali je hrvatska emigracija napravila njegov reprint
24.11.2022.
u 16:00
Hrvatska emigracija u Londonu napravila je reprint spaljenog pravopisa, pa se otada Hrvatski pravopis autora Stjepana Babića, Božidara Finke i Milana Moguša popularno zove Londonac.

Ovaj sadržaj je dostupan samo za Premium korisnike Večernjeg lista.

Pretplatite se na sadržaj s potpisom.



Komentari 28

DU
Deleted user
16:31 24.11.2022.

To je za ljevicare u Hrvatskoj doba ponosa i slave, a devedesete su im godine mraka. Tudjman im je bio autokrat, a tito je "imao svoje mane" ali bio je cijenjeni politicar. To sto je njegov rezim ostavio oko 1.500 masovnih grobnica gdje leze Hrvati je mana, sitna slabost. I jos zale za njim i tim vremenima.

ŠO
šolman
16:37 24.11.2022.

Ma neeeee, nemoguće, nisu komunisti spaljivali knjige niti progonili hrvatski jezik. Nažalost dobrim dijelom su uspjeli u svojim namjerama jer je dugotrajna uporaba srpskih jezičnih rješenja (nametana kroz dvije Jugoslavije) dovela do toga da većina ljudi smatra je da je jezično nasilje napravljeno devedesetih, kad su za jedno kratko vrijeme jezikoslovci i vlasti, uz stanovite nespretnosti, hrvatski jezik pokušali vratiti njegovim korijenima. Ismijani su, poniženi,a a tako se prema njima i hrvatskom jeziku odnosimo i danas. Naše elite vole srbohrvaštinu.

SP
Sparks18
16:48 24.11.2022.

Slažem se, u glazbi samo da dakanje: da napravim, da te ne volim, ne mogu da te vidim i slično.