Na Fakultetu elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu održan je 4. državni turnir mladih prirodoslovaca. Ovo je najveće eksperimentalno natjecanje iz područja prirodnih znanosti za učenike osnovnih i srednjih škola u Hrvatskoj. Natjecanje se odvijalo na Fakultetu elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu, a na njemu je sudjelovalo 12 najboljih učenika i učenica iz cijele zemlje.
Ovo natjecanje predstavlja kvalifikacije za izbor učenika koji će predstavljati Hrvatsku na Međunarodnom turniru mladih prirodoslovaca koji će se održati u gradu Tbilisi, Gruzija, od 15. do 12. srpnja 2018. Na natjecanje se prijavilo više od sto učenika, a njih 58 je poslalo svoje znanstvene radove i ušlo u konkurenciju za sudjelovanje na Državnom turniru.
Na temelju ocjena nezavisnih recenzenata, odabrano je njih 12 koji su ove subote odmjerili snage u finalu ovog turnira, a najboljih šest dobit će priliku predstavljati Hrvatsku na međunarodnom natjecanju. Organizator ovog natjecanja je studentska neprofitna udruga Istraživački centar mladih koja organizira i pripremu te sudjelovanje hrvatskih učenika na Međunarodnom turniru.
Dosad su naši učenici tri puta sudjelovali na međunarodnom natjecanju i postigli sjajne rezultate osvojivši zlatnu, srebrnu i brončanu medalju. Nadamo se da će i ove godine biti jednako uspješni. Ove godine svoje je znanje imalo priliku pokazati troje učenika osnovnih škola, troje učenika iz strukovnih škola te šest gimnazijalaca.
Bilo je ukupno pet djevojaka i sedam mladića koji su na ovo natjecanje stigli iz različitih krajeva Hrvatske: Pule, Požege, Ivankova, Varaždina, Karlovca, Krapine i Zagreba. Učenici su na državnom turniru pisali test koji provjerava njihove sposobnosti logičkog zaključivanja i znanstvenog načina razmišljanja, a potom su prezentirali svoja rješenja i o njima raspravljali s drugim učenicima u takozvanim "znanstvenim borbama".
Njihovu je prezentaciju pratilo i ocjenjivalo šest sudaca. Najbolji je bio Grgur Premec, učenik zagrebačke XV. gimnazije koji je proučavao zvuk koji nastaje prilikom puhanja u bocu. Drugo mjesto osvojio je Luka Mikšić iz Gimnazije Karlovac predstavivši svoj rad iz područja dendrokronologije, a treća je bila učenica zagrebačke V. gimnazije, Elena Lukačević, koja je proučavala svojstva granuliranih materijala. Uz njih, priliku za sudjelovanje na Međunarodnom turniru dobit će i Marko Šarić, Andrej Todić te Ana Ćenan koji su također bili među šest najboljih na ovogodišnjem turniru. Simbolične nagrade za učenike i mentore pomogli su osigurati knjižara VBZ, antikvarijat i knjižara Jesenski i Turk te zastupnik u Europskom parlamentu Davor Škrlec, a put naših mladih prirodoslovaca u na međunarodno natjecanje u Gruziju ove su godine podržali Ministarstvo znanosti i obrazovanja te tvrtka Comping.