PANDEMIJA I TURIZAM

Održana videokonferencija EU ministara o turizmu: 'Trebamo brzo djelovati'

Foto: Josip Regovic/PIXSELL
Održana videokonferencija EU ministara o turizmu: 'Trebamo brzo djelovati'
27.04.2020.
u 16:54
Svi su zainteresirani zadržati turiste u zemlji, ali, isto tako, svi smo jedna politička obitelj i željno se očekuje i otvaranje granica, kaže Cappelli.
Pogledaj originalni članak

Kako pomiriti pandemiju COVID-a 19 i turizam razgovarali su danas ministra država članica Europske unije zaduženi za sektor turizma na videokonferenciji, kojom je predsjedao hrvatski ministar Gari Cappelli.

- Sektor turizma osjetio je velik i nagli pad potražnje uslijed izbijanja pandemije koronavirusa. Naša je zadaća da kao članice Europske unije i kao dio turističke regije broj jedan u svijetu budemo predvodnici oporavka turizma koji kao horizontalna djelatnost izravno utječe na oporavak cjelokupnog gospodarstva. Turizam predstavlja 10 posto BDP-a Europske unije i zapošljava ukupno gotovo 12 posto zaposlenika u Europskoj uniji. Osim toga, turizam je četvrta izvozna kategorija Unije čija potrošnja generira više od 400 milijardi eura prihoda. Zbog svega navedenog važno je poticanje stvaranja zajedničkih rješenja za izlazak iz krize turističkog sektora uzrokovane pandemijom koronavirusa, ali i stvaranje programa i planova za suzbijanje sličnih ugroza u budućnosti. Zbog toga mi je posebno drago što je na sastanku članova Europskog vijeća koji je održan prošlog tjedna usuglašen rad na uspostavi Fonda za oporavak koji će biti usmjeren na najteže pogođene sektore i zemljopisne dijelove Europe te vjerujem da smo svi svjesni kako turizam definitivno spada u kategoriju najviše pogođenih sektora u ovoj krizi - izjavio je ministar turizma RH Gari Cappelli.

Istaknuo je kako su  prije pojave koronavirusa više od tri četvrtine putovanja izvan vlastite zemlje državljani članica EU ostvarivali u drugim zemljama članicama EU. Odnosno, čak oko 94 posto ukupnih noćenja ostvarivalo se unutar zemalja EU uključujući i domaći turistički promet. Osim toga, osvrnuo se i na inicijativu za otvaranje turističkih koridora između zemalja za što je istaknuo kako je izuzetno važno da se u cjelokupni proces dogovora o eventualnom otvaranju granica i omogućavanju turističkih kretanja uključe epidemiolozi koji će sudjelovati u kreiranju kriterija i mjera za osiguravanje zdravstvene sigurnosti prilikom putovanja turista. Naglasio je i kako je za navedenu inicijativu nužna i povoljna, odnosno slična epidemiološka slika povezanih zemalja kao i usuglašenost oko cjelokupnogprocesa prilagođenog trenutnoj situaciji s koronavirusom. Ministar Cappelli također je istaknuo kako je neposredno prije današnje konferencije od mnogih država članica dobio Deklaraciju zajedničkog stava ministara turizma EU-a, koja poziva na snažniju potporu turizmu u Planu oporavka EU-a i istaknuo važnost uspostave homogenih pravila za sve oblike putovanja.

Na videokonferenciji je naglašeno kako u brojnim zemljama Europske unije turizam značajno doprinosi ne samo njihovom BDP-u, već utječe i na mnoge sektore koji su uključeni u njegov lanac vrijednosti, pružajući potreban prihod lokalnim zajednicama i pojedincima. U Hrvatskoj je, primjerice, turizam generirao gotovo 17 posto BDP-a dok je u ostalim državama članicama taj postotak iznosio od 2,6 posto u Slovačkoj Republici do 20,6 posto u Helenskoj Republici.

Ministri su izložili raznovrsne mjere koje države članice poduzimaju kako bi se ublažio učinak pandemije na sektor turizma, te ostale povezane sektore. Osim toga, mnoge Vlade uvode mjere specifične za turizam radi rješavanja neposrednih utjecaja na sektor i olakšavanje oporavka. Predstavnici država članica su se složili kako je moguće pokušati učiniti više i to na usklađeniji način te kako bi podrška turizmu trebala biti među glavnim prioritetima europskog plana za oporavak gospodarstva

- Trebat će nam izvanredna sredstva za prevladavanje ove krize. Potreban nam je "novi Marshallov plan" sa snažnim proračunom EU-a koji bi ubrzao put ka europskom oporavku te jačoj i otpornijoj Uniji. Važan je također pragmatizam, kreativnost i brzo djelovanje kako bismo se oporavili i izgradili otpornu i održivu turističku industriju. Prije svega, ova kriza zahtijeva solidarnost jer nijedna zemlja ovu krizu ne može sama prevladati - istaknuo je europski povjerenik za unutarnje tržište Thierry Breton, koji naglašava kako bi hitne mjere i sredstva koje je Europska komisija stavila na raspolaganje trebale poduprijeti napore država članica da u kratkom i srednjoročnom razdoblju održe stabilnost. 

Glavni tajnik UNWTO-a Zurab Pololikashvili osvrnuo se na smjernice UNWTO-a za upravljanje krizama u turizmu u kontekstu COVID-19 i pozvao Europsku komisiju da prioritizira turizam u okviru plana oporavka EU. Hrvatski ministar otkrio je da se na video konferenciji otvoreno razgovaralo i o zadržavanju turista unutar vlastite zemlje. 

- Naravno, svi su  zainteresirani zadržati turiste u zemlji. Mi ćemo to poticati kroz CRO karticu, HTZ će imati kampanju, a vjerujemo da će biti i sniženja zanimljivih domaćem gostu. No, isto tako, svi smo jedna politička obitelj i otvaranje granica se željno očekuje – kazao je Cappelli, koji je sa svojim kolegama razmatrao i uvođenje  svojevrsne COVID-19 putovnice, koja bi na dolasku i odlasku svjedočila da je putnik zdrav. – Želju za putovanjima se ne može zaustaviti, a dogovorili smo se da ćemo do kraja svibnja dogovoriti i zajedničke putne protokole unutar EU, s tim da se to može rješavati i bilateralno.   

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

Avatar EtTore
EtTore
10:09 06.05.2020.

Kad pocinje sezona? Svibanj je a mi nemamo ni jednog gosta!